Ինչու ՌԴ-ն, Ադրբեջանը և Թուրքիան չեն մասնակցում Երևանում անցկացվող ԵԱՀԿ ԽՎ նիստին․ պարզաբանում է Խանդանյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանը, Ադրբեջանը և Թուրքիան պարզաբանումներ չեն ներկայացրել, թե ինչու չեն մասնակցում Երևանում անցկացվող ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց ԵԱՀԿ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Սարգիս Խանդանյանը, պատասխանելով հարցին, թե արդյոք Ռուսաստանը, Ադրբեջանը և Թուրքիան ներկայացրել են պատճառները, թե ինչու չեն մասնակցել ԵԱՀԿ ԽՎ-ի աշնանային նստաշրջանին։
«Որպես այդպիսին պազաբանումներ չեն ներկայացվել։ Ես գիտեմ, որ երեկ Ռուսաստանի պատվիրակությունը նամակով դիմել է ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահին՝ տեղեկացնելով, որ իրենց պատվիրակությունը չի մասնակցելու այս նստաշրջանին։ Ասեմ, որ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը չէ, որ հրավերներ է ուղարկել երկրների խորհրդարաններին, դրանով զբաղվում է միջազգային քարտուղարությունը։ Բոլոր 56 երկրների և 11 գործընկեր երկրների խորհրդարաններին ուղարկվել են հրավերները։
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի պատվիրակությանը՝ նրանք մի քանի անգամ հարց են բարձրացրել տարբեր ձևաչափերով Հայաստանում իրենց անվտանգության հետ կապված։ Հայաստանի Հանրապետության ազգային ժողովը ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահին արձագանքել է, որ Ազգային ժողովը պատրաստ է ապահովել պատգամավորների անվտանգությունը, բայց, ինչպես տեսնում եք, Ադրբեջանի պատգամավորները չկան»,- ասաց Խանդանյանը։
Նա հիշեցրեց, որ նախորդ տարի Հայաստանը նախադեպ ունեցել է, երբ Ադրբեջանի պատվիրակները մասնակցել են «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովին։
« Կան անվտանգության արարողակարգերը և մենք պատրաստ ենք դա անել, բայց նրանք չեն եկել»,- ավելացրեց Խանդանյանը։

Почему Россия, Азербайджан и Турция не участвуют в сессии ПА ОБСЕ в Ереване. Ханданян поясняет
Россия, Азербайджан и Турция не предоставили разъяснений, почему они не участвуют в осенней сессии Парламентской ассамблеи ОБСЕ, которая проходит в Ереване.
Как передает Арменпресс, об этом заявил глава армянской делегации в ПА ОБСЕ Саргис Ханданян на пресс-конференции, отвечая на вопрос, представили ли Россия, Азербайджан и Турция причины, по которым они не приняли участие в осенней сессии ПА ОБСЕ.
«Как таковых никаких объяснений не было представлено. Знаю, что вчера российская делегация направила письмо Председателю ПА ОБСЕ, сообщив, что их делегация не будет участвовать в этой сессии. Должен сказать, что не Национальное Собрание РА направило приглашения парламентам стран, этим занимается международный секретариат. Приглашения разосланы парламентам всех 56 стран и 11 стран-партнеров.
Что касается делегации Азербайджана, то они неоднократно поднимали вопрос своей безопасности в Армении в различных форматах. Национальное Собрание РА ответило председателю ПА ОБСЕ, что НС готово обеспечить безопасность депутатов, но, как видите, депутатов Азербайджана здесь нет", - сказал Ханданян.
Он напомнил, что в прошлом году у Армении был прецедент, когда азербайджанские делегаты участвовали в Парламентской ассамблее Евронест.
"Существует протокол по безопасности, и мы готовы его выполнить, но они не приехали", - добавил Ханданян.