Հայաստանն ու Վիետնամն ավելի մոտ․ «Արմենպրես»-ն ու VNA-ը ստորագրեցին համագործակցության համաձայնագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանն ու Վիետնամն ամրապնդում են համագործակցության շրջանակը՝ կառուցելով նաև լրատվական կամուրջներ․ «Արմենպրես»-ի և Վիետնամի լրատվական գործակալության միջև նոյեմբերի 14-ին ստորագրվեց համագործակցության համաձայնագիր։
Ստորագրման հանդիսավոր արարողությունը կազմակերպվեց վիրտուալ եղանակով․ Հանոյում VNA-ի գրասենյակում արարողությանը միացավ նաև Վիետնամում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վահրամ Կաժոյանը, ում գործուն ջանքերով էլ իրականացվել ու կյանքի է կոչվել համաձայնագրի մշակման ու ստորագրման աշխատանքը։
Փաստաթուղթը հնարավորություն կտա երկու գործակալություններին փոխանակել ողջ լրատվական արտադրանքը՝ տեքստային, լուսանկարչական, վիդեո։
Համաձայնագրի ստորագրման առթիվ «Արմենպրես»-ի տնօրեն Նարինե Նազարյանը նշեց, որ բարձր է գնահատում միջազգային գործընկերությունն ու ամենայն պատասխանատվությամբ մոտենում ընթերցողների համար աշխարհն ավելի մոտ ու հասանելի դարձնելու առաքելությանը։ Ըստ նրա՝ հենց դա է պատճառը, որ «Արմենպրես»-ը հետևողականորեն ընդլայնում է միջազգային գործընկերների ցանկը։ Աշխարհի երկու տասնյակից ավելի երկրների՝ մոտ 30 լրատվական գործակալությունների հետ ստորագրած գործակցության փաստաթղթերի շարքն այսօր համալրվեց շատ կարևոր ու նշանակալի ևս մեկ համաձայնագրով։ «Արմենպրես»-ի գործընկերների աշխարհագրությունն ընդգրկում է գրեթե բոլոր աշխարհամասերը՝ Ամերիկայից Ասիա, Եվրոպայից Աֆրիկա:
Համագործակցության այս համաձայնագիրն առաջինն է Հարավարևելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիայի (ASEAN) երկրներից որևէ մեկի հետ։ «Արմենպրես»-ը նաև Ֆիլիպինների լրատվական գործակալության հետ համանման համաձայնագրի մշակման փուլում է՝ հույս ունենալով, որ այն ևս կբերվի ավարտուն տեսքի ու կստորագրվի առաջիկայում:
«Տեխնոլոգիական զարգացման այս դարաշրջանում, երբ ինֆորմացիան այլևս սահմաններ չի ճանաչում, այս համագործակցությունն ահռելի նշանակություն ունի: Ճշգրիտ, օպերատիվ և բազմակողմանի լուրերի հաղորդման մեր համատեղ հանձնառությունն, անկասկած, կամրապնդի Հայաստանի և Վիետնամի միջև կապերը: Այս համաձայնագրի միջոցով մենք հանձն ենք առնում բացահայտել հայ-վիետնամական համագործակցության ներուժը, ընդլայնել և խորացնել մշակութային կապերը, իրականացնել համատեղ ծրագրեր, նպաստել, որպեսզի երկու ժողովուրդներն ավելի սերտ առնչվեն միմյանց մշակույթին ու արժեքներին»,- ասաց Նազարյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ «Արմենպրես»-ն այս տարի նշում է հիմնադրման 105 ամյակը, հետևաբար վստահելի և հուսալի լրատվամիջոցի կերտման հարյուրամյակի ավանդույթը գործակալությանը ստիպում է անդադար առաջ շարժվել՝ ժամանակի պահանջներին ու տեխնոլոգիական առաջընթացին համահունչ։ Պատահական չէ, որ «Արմենպրես» լրատվական գործակալության ժապավենը թարգմանվում է վեց օտար լեզվով՝ անգլերեն, ռուսերեն, արաբերեն, ֆրանսերեն, թուրքերեն և իսպաներեն։
«Հպարտ եմ պատմական այս պահն օգտագործելով հայտարարել, որ առաջիկա օրերին կգործարկվեն նաև գործակալության կայքի վրացերեն, չինարեն և պարսկերեն բաժինները։ Մենք գիտակցում ենք Հայաստանի ու աշխարհի միջև ամուր ու հուսալի լրատվական կապեր ստեղծելու մեր առաքելությունը և ձգտում բազմալեզու լրատվական ժապավենի միջոցով ավելի մեծ լսարանի ներկայացնել ինչպես մեր, այնպես էլ մեր գործընկերների լրատվական արտադրանքը»,- նշեց Նազարյանը։
Նրա համոզմամբ՝ լրատվությունը փոխճանաչման հզոր զենք է, հետևաբար հաղթահարելով աշխարհագրական հեռավորությունը՝ «Արմենպրես»-ը և Վիետնամի լրատվական գործակալությունը կներկայացնեն պատմություններ, որոնք կարտացոլեն մարդկության համընդհանուր արժեքները՝ խթանելով միասնության և փոխադարձ հարգանքի ոգին: Նազարյանը նաև շնորհակալություն հայտնեց երկու գործակալությունների աշխատակազմերին այս պատմական պահի մի մասնիկը լինելու և այն կյանքի կոչելու անխոնջ ներդրման համար՝ հույս հայտնելով, որ համագործակցությունը կլինի արդյունավետ, երկուստեք փոխանակումները՝ լուսավոր, իսկ լրատվության ու փոխճանաչման բաց ծովում համատեղ նավարկությունը՝ հեռուն գնացող:
Վիետնամի լրատվական գործակալության տնօրեն Վու Վիետ Չանգընշեց, որ համաձայնագրի համաձայն՝ երկու գործակալությունները պաշտոնապես կփոխանակեն տեղեկատվություն տարբեր ձևերով և կիրականացնեն համագործակցության այլ նախագծեր, որոնք համահունչ են յուրաքանչյուր կողմի կարիքներին և հնարավորություններին:
«Միասին մենք ավելի լավ կկատարենք մեր առաքելությունը՝ աշխարհին ներկայացնելով Վիետնամի և Հայաստանի ժողովուրդներին, լուսաբանելով երկու երկրների հանրության համար փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող իրադարձությունները, տարածաշրջանում և աշխարհում առկա խնդիրները: Այս համագործակցությունը կնպաստի մեր երկու ժողովուրդների միջև փոխըմբռնման հետագա ամրապնդմանը, համատեղ գործունեության խթանմանը և Վիետնամի ու Հայաստանի միջև երկարամյա բարեկամության ու բազմակողմ համագործակցության ամրապնդմանը: Մենք հասկանում ենք, որ «Արմենպրես»-ն ակտիվորեն զարգացնում է մուլտիմեդիա լրագրության արտադրանքները, ինչպիսիք են տեսանյութերը և փոդքասթները: Ուստի անհամբեր սպասում ենք «Արմենպրես»-ի հետ մասնագիտական փորձի փոխանակմանը մեր պայմանավորվածության իրականացման միջոցով։ 1918-ից սկսած՝ իր երկարամյա ավանդույթներով «Արմենպրես»-ն անցել է զարգացման և կազմակերպչական վերակազմավորման տարբեր փուլեր, հետևաբար նրա փորձառությունը մեծապես օգտակար կլինի մեզ համար ընթացիկ թվային փոխակերպման շրջանում»,- ասաց Վու Վիետ Չանգը:
Նա համոզմունք հայտնեց, որ տեղեկատվական կամրջի միջոցով Վիետնամի լրատվական գործակալությունը և «Արմենպրես»-ը` որպես երկու երկրում հեղինակավոր լրատվական գործակալություններ, կօգնեն խորացնել Վիետնամի և Հայաստանի միջև համագործակցային հարաբերությունները առավել գործնական և արդյունավետ ձևով, ինչը համարժեք է երկու ազգերի ներուժին և զարգացմանը:
Վու Վիետ Չանգը նաև շնորհակալություն հայտնեց Վիետնամում ՀՀ դեսպանությանը՝ համաձայնագրի ստորագրման գործընթացին աջակցելու համար։
Վիետնամում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վահրամ Կաժոյանընշեց, որ Հայաստանի և Վիետնամի ժողովուրդներն այսուհետ կունենան ավելի լավ, արագ և որակյալ տեղեկատվություն փոխանակելու միմյանց երկրների մասին՝ նման հեղինակավոր և վստահելի աղբյուրներից։
«Հայաստանն ու Վիետնամը պատմական հարաբերություններ են ունեցել դեռևս միջնադարից։ Սակայն 20-րդ դարում մեր բարեկամությունն իրական դրսևորում ունեցավ, երբ հայ ժողովուրդն օգնեց վիետնամցիներին անկախության և Վիետնամի վերամիավորման համար մղվող պայքարում։ Նախագահ Հո Չի Մինի պատմական այցը Հայաստան 1959 թվականի հուլիսի 21-23-ը նոր դարաշրջան նշանավորեց մեր հարաբերություններում։ Բայց 1991 թվականին Հայաստանի անկախացմամբ և տասը տարի առաջ Հանոյում Հայաստանի դեսպանության բացմամբ նոր սկիզբ արձանագրվեց Հայաստանի Հանրապետության և Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության միջև երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում։ Անկեղծորեն ուրախ եմ, որ չորս տարի առաջ, 2019 թվականի հոկտեմբերի 31-ին, Վիետնամի լրատվական գործակալության նախկին գլխավոր տնօրեն Նգուեն Դուկ Լոյի հետ ունեցած հանդիպումը և պայմանավորվածությունը համագործակցության համաձայնագրի ստորագրման վերաբերյալ այսօր հաջողությամբ իրականացվել է։ Շնորհակալություն երկու կողմերին՝ այսօրվա արդյունքին հանգեցրած իրենց նվիրված աշխատանքի համար»,- ասաց Վիետնամում ՀՀ դեսպանը։
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության կողմից ստորագրման արարողությանը մասնակցել են նաև գործակալության փոխտնօրեն Արաքս Կասյանը, փոխտնօրեն Վահրամ Եղիազարյանը, գլխավոր խմբագիր Շանթ Խլղաթյանը և տեխնիկական բաժնի ղեկավար Կարեն Ասատրյանը։
Վիետնամի լրատվական գործակալությունը (Vietnam News Agency (VNA)) Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության պետական գործակալությունն է, որը գործում է 1945 թվականից։ Այն երկրի առաջատար լրատվամիջոցն է, որը տեղական ու միջազգային լուրեր է հրապարակում վիետնամերեն, չինարեն, անգլերեն, ֆրանսերեն, իսպաներեն և ռուսերեն։ VNA-ն ստեղծում է շուրջ 60 մեդիա արտադրանք, այդ թվում և լուսանկարներ, տեսանյութեր, ինֆոգրաֆիկաներ և այլն, հրատարակում է օրաթերթեր, շաբաթաթերթեր ու ամսագրեր։ Գործակալությունն ունի 30 օտարերկրյա գրասենյակ։
«Արմենպրես»-ը, որի պատմությունը սկսվում է 1918 թվականից, Հայաստանի առաջատար լրատվական գործակալությունն է։ Այն օրական հրապարակում է շուրջ 400 լուր՝ հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն, արաբերեն, թուրքերեն և իսպաներեն։ Գործակալությունն ունի Հայաստանի ամենահին ու ամենամեծ ֆոտոարխիվը, որում ներառված են շուրջ 1 մլն լուսանկարներ։ Դրանցից շատերը բացառիկ են և ունեն մեծ կարևորություն պատմության վավերագրման տեսանկյունից։
«Արմենպրես»-ը վերջին տարիներին ակտիվորեն զբաղվում է նաև տեսանյութերի արտադրմամբ ու պոդքաստային ծառայությունների մատուցմամբ։ Լատինական Ամերիկայից մինչև Եվրոպա, Աֆրիկայից մինչև Ասիա՝ «Արմենպրես»-ը վերջին տարիներին համագործակցության պայմանագրեր է կնքել ավելի քան 30 լրատվական գործակալության հետ։ Միջազգային սերտ համագործակցությունը հնարավորություն է տալիս օտարերկրյա գործընկերների հետ իրականացնել համատեղ միջոցառումներ ու նախագծեր, փորձի փոխանակում և լրագրողների վերապատրաստումներ։ Այս համագործակցությունները հնարավորություն են տալիս լավագույնս ներկայացնել Հայաստանն ու մեր երկրի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունները։

«Арменпресс» и Вьетнамское новостное агентство подписали соглашение о сотрудничестве
Армения и Вьетнам укрепляют рамки сотрудничества, наводя медиамосты. 14 ноября «Арменпресс» и Вьетнамское агентство новостей подписали соглашение о сотрудничестве.
Церемония подписания состоялась в виртуальном формате. К церемонии в офисе ВНА в Ханое присоединился также чрезвычайный и полномочный посол РА во Вьетнаме Ваграм Кажоян, активными усилиями которого была реализована и воплощена в жизнь работа по разработке и подписанию соглашения.
Подписанный документ позволит двум агентствам обмениваться всей новостной продукцией: текстами, фото- и видеоматериалами.
По случаю подписания соглашения директор «Арменпресс» Нарине Назарян заявила, что высоко ценит международное партнерство и с полной ответственностью подходит к миссии сделать мир ближе и доступнее для читателей. По ее словам, именно поэтому «Арменпресс» последовательно расширяет список международных партнеров. Сегодня серия документов о сотрудничестве, подписанная более чем с двумя десятками стран мира, с около 30 информационными агентствами, пополнилась еще одним очень важным и значимым соглашением. География партнеров «Арменпресс» включает практически все части света: от Америки до Азии, от Европы до Африки.
Данное соглашение о сотрудничестве является первым со страной из Ассоциации государств Юго-Восточной Азии (АСЕАН). «Арменпресс» готовит аналогичное соглашение с Филиппинским информационным агентством, надеясь, что и оно будет подписано в ближайшее время.
«В эпоху технологического развития, когда информация не знает границ, это сотрудничество имеет огромное значение. Наша общая приверженность точному, оперативному и всестороннему освещению новостей, несомненно, укрепит связи между Арменией и Вьетнамом. Посредством этого соглашения мы обязуемся раскрыть потенциал армяно-вьетнамского сотрудничества, расширять и углублять культурные связи, реализовывать совместные проекты, способствовать тому, чтобы два народа лучше узнали культуру и ценности друг друга», - сказала Нарине Назарян.
Она напомнила, что «Арменпресс» в этом году отмечает свое 105-летие, следовательно, столетняя традиция создания надежного и надежного средства массовой информации заставляет агентство постоянно двигаться вперед в соответствии с требованиями времени и технического прогресса. Неслучайно лента информационного агентства «Арменпресс» переводится на шесть иностранных языков: английский, русский, арабский, французский, турецкий и испанский.
«Я горжусь тем, что использую этот исторический момент, чтобы объявить, что грузинский, китайский и персидский разделы сайта агентства также будут запущены в ближайшие дни. Мы осознаем свою миссию по созданию прочных и надежных медиа-связей между Арменией и миром. Стремимся посредством многоязычной новостной ленты представить как нашу медиа-продукцию, так и наших партнеров более широкой аудитории», - отметила Нарине Назарян.
Она считает, что новости являются мощным оружием взаимного признания, поэтому, преодолевая географические границы, «Арменпресс» и Агентство новостей Вьетнама будут представлять сюжеты, отражающие общечеловеческие ценности, пропагандируя дух единства и взаимного уважения. Нарине Назарян поблагодарила сотрудников обоих агентств за участие в этом историческом моменте и за неустанный вклад в его воплощение в жизнь, выразив надежду, что сотрудничество будет эффективным, взаимные обмены будут поучительными, а совместная навигация в открытое море информации и взаимное признание будут иметь далеко идущие последствия.
Ву Вьет Чанг, директор Вьетнамского агентства новостей, в свою очередь сообщил, что согласно соглашению два агентства будут официально обмениваться информацией различными путями, также реализовывать и другие проекты сотрудничества, соответствующие потребностям и возможностям каждой стороны.
«Вместе мы лучше выполним нашу миссию, представляя миру народы Вьетнама и Армении, освещая события, представляющие взаимный интерес для общественности обеих стран, текущие проблемы в регионе и мире. Данное сотрудничество будет способствовать дальнейшему укреплению взаимопонимания между нашими двумя народами, развитию совместной деятельности и укреплению многолетней дружбы и многостороннего сотрудничества между Вьетнамом и Арменией. Мы видим, что «Арменпресс» активно развивает мультимедийные журналистские продукты, такие как видеоматериалы и подкасты. И мы рассчитываем на обмен профессиональным опытом с «Арменпресс» посредством реализации нашего соглашения. Имея давнюю традицию, «Арменпресс» с 1918 года прошел различные этапы развития и организационной реструктуризации, поэтому его опыт окажет нам большую помощь в нынешний период цифровой трансформации», - сказал Ву Вьет Чанг.
Он выразил уверенность, что посредством информационного моста Вьетнамское агентство новостей и «Арменпресс», традиции которого сложились с 1918 года, как два авторитетных информационных агентства помогут углубить отношения сотрудничества между Вьетнамом и Арменией наиболее практичным и эффективным способом, что соответствует потенциалу и развитию обеих стран.
Ву Вьет Чанг также поблагодарил посольство РА во Вьетнаме за содействие процессу подписания соглашения.
Чрезвычайный и полномочный посол Армении во Вьетнаме Ваграм Кажоян отметил, что отныне народы Армении и Вьетнама смогут лучше, быстрее и качественнее обмениваться взаимной информацией о своих странах из таких авторитетных и надежных источников.
«Армению и Вьетнам связывают исторические отношения со времен Средневековья. Однако подлинным проявлением нашей дружбы стал XX век, когда армянский народ помог вьетнамцам в их борьбе за независимость и воссоединение Вьетнама. Исторический визит президента Хо Ши Мина в Армению 21-23 июля 1959 года ознаменовал новую эпоху в наших отношениях. Но с обретением независимости Арменией в 1991 году и открытием посольства Армении в Ханое десять лет назад было зафиксировано новое начало в развитии двусторонних отношений между Республикой Армения и Социалистической Республикой Вьетнам. Я искренне рад, что встреча и договоренность о подписании соглашения о сотрудничестве с бывшим генеральным директором Вьетнамского агентства новостей Нгуен Дык Ло, состоявшаяся четыре года назад, 31 октября 2019 года, сегодня успешно реализована. Спасибо обеим сторонам за самоотверженную работу, которая привела к сегодняшнему результату», - сказал посол РА во Вьетнаме.
Вьетнамское агентство новостей (ВНА) - государственное агентство Социалистической Республики Вьетнам, действующее с 1945 года. Это ведущее СМИ страны, публикующее местные и международные новости на вьетнамском, китайском, английском, французском, испанском и русском языках. ВНА создает около 60 видов медиа-продукции, в том числе фото- и видеоматериалы, инфографику и т.д., издает ежедневные газеты, еженедельники и журналы. Агентство имеет 30 зарубежных офисов.
«Арменпресс», история которого начинается с 1918 года, является ведущим информационным агентством Армении. Агентство ежедневно публикует около 400 новостей на армянском, русском, английском, французском, арабском, турецком и испанском языках. Агентство располагает старейшим и крупнейшим фотоархивом в Армении, насчитывающим около 1 миллиона фотографий. Большинство из них исключительны и имеют большое значение с точки зрения документирования истории.
«Арменпресс» в последние годы активно занимается производством видеоматериалов и предоставлением подкаст-услуг. «Арменпресс» за последние годы подписал соглашения о сотрудничестве более чем с 30 информационными агентствами. География партнеров «Арменпресс» включает практически все части света: от Америки до Азии, от Европы до Африки. Тесное международное сотрудничество позволяет проводить общие мероприятия и проекты с зарубежными партнерами, обмениваться опытом и обучать журналистов. Это сотрудничество способствует наилучшему представлению Армении и событий вокруг нашей страны.