Հունգարիան մտադիր է հյուպատոսություն բացել Երևանում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոն Երևանում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպմանը խնդրել է թույլ տալ Երևանում Հունգարիայի հյուպատոսության բացել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Պետեր Սիյարտոն այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում նախարարի հետ հանդիպումից հետո համատեղ մամուլի ասուլիսում:
«Խնդրեցի թույլ տա, որ Երևանում բացենք հունգարական հյուպատոսություն»,-ասաց նախարարը:
Սիյատոն նշեց նաև, որ Wizz Air ավիաընկերությանը կհորդորեն նաև Երևանից Բուդապեշտի ուղղությունն ավելացնել՝ ֆիզիկապես անմիջական կապ ապահովելու Հայաստանի և Հունգարիայի միջև:
2012թ. օգոստոսի 31-ին ՀՀ ԱԱԽ որոշմամբ Հայաստանի և Հունգարիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները կասեցվել էին: 2022թ․դեկտեմբերի 1-ին Լոձում ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում տեղի էր ունեցել Հայաստանի և Հունգարիայի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Պետեր Սիյարտոյի հանդիպումը, որի ընթացքում պայմանավորվածություն էր ձեռք բերել վերականգնել լիարժեք դիվանագիտական հարաբերությունները։

Hungary wants to open consulate in Yerevan
YEREVAN, OCTOBER 27, ARMENPRESS. Hungary wants to open a consulate in Yerevan, Hungarian foreign minister Péter Szijjártó has said.
Péter Szijjártó announced the intention during a joint press conference with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan in Yerevan. He said he's asked the Armenian FM to greenlight the move.
“I requested permission to open a Hungarian consulate in Yerevan,” the Hungarian FM said at the press conference after his meeting with Mirzoyan.
He also said that the Hungarian authorities will call on Wizz Air to launch flights from Yerevan to Budapest to ensure direct connection between Armenia and Hungary.