Հայաստանը պատրաստ է մինչև տարեվերջ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքել․ Փաշինյան
ՍՏՐԱՍԲՈՒՐԳ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Եվրախորհրդարանում իր ելույթի ժամանակ հայտարարել է, որ Հայաստանը պատրաստ է մինչև տարեվերջ Ադրբեջանի հետ խաղաղության և հարաբերությունների կարգավորման պայմանագիր կնքել:
«Պատրաստ ենք մինչեւ տարեվերջ Ադրբեջանի հետ խաղաղության եւ հարաբերությունների կարգավորման պայմանագիր կնքել: Իհարկե, այն, որ Ադրբեջանը հրաժարվեց գալ Գրանադայի հանդիպմանը, որի մասին պայմանավորվածությունն, ի դեպ, ձեռք էր բերվել հուլիսի 15-ին Բրյուսելում եւ այդ պայմանավորվածությունը նույնպես արտահայտված է հանդիպման արդյունքներով Շառլ Միշելի տարածած հայտարարության մեջ, ահա այդ հանդիպմանը չգալը մեր գործերը չհեշտացրեց»,- ասել է Փաշինյանը:
Միևնույն ժամանակ, նա հստակեցրեց, որ մինչև տարեվերջ խաղաղության պայմանագրի կնքումը կդառնա խիստ իրատեսական, եթե պաշտոնապես վերահաստատվեն բոլոր այն սկզբունքները, որոնք ընդունվել են Բրյուսելում տեղի ունեցած հանդիպումների ընթացքում։

Армения готова подписать мирный договор с Азербайджаном до конца года: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в своем выступлении в Европарламенте заявил, что Армения готова до конца года подписать соглашение о мире и урегулировании отношений с Азербайджаном.
«Мы готовы до конца года подписать с Азербайджаном соглашение о мире и урегулировании отношений. Разумеется, то, что Азербайджан отказался приехать на встречу в Гранаду, о чем, кстати, договоренность была достигнута 15 июля в Брюсселе и эта договоренность была выражена и в заявлении Шарля Мишеля по итогам встречи, не облегчило наши дела», - сказал Пашинян.
При этом он дал понять, что заключение мирного договора до конца года станет весьма реальным, если все принципы, принятые в ходе встреч в Брюсселе, будут официально подтверждены.