Իրանը հայտարարել է նոր ռազմական արբանյակի արձակման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանական «Նուր-3» ռազմական արբանյակը հաջողությամբ արձակվել և երկրի ուղեծիր է դուրս բերվել 450 կմ բարձրության վրա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Իրանի կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Իսա Զարեփուրը։
«ԻՀՊԿ-ի (Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուս) օդատիեզերական ուժերի ջանքերի շնորհիվ մի քանի րոպե առաջ հաջողությամբ Երկրի 450-կիլոմետրանոց ուղեծիր է դուրս բերվել «Նուր-3» արբանյակը՝ «Կասեդ» երկաստիճան կրող հրթիռի օգնությամբ։ Շնորհավորում եմ տիեզերական ծրագրում ներգրավված ԻՀՊԿ-ի փորձագետներին այս հաջողության առթիվ», - նրա խոսքերը մեջբերում է ԻՐՆԱ գործակալությունը։
ԻՀՊԿ-ն արդեն երկար տարիներ մասնակցում է Իրանի օդատիեզերական ծրագրի զարգացմանը: 2020 թ. ապրիլին ԻՀՊԿ-ի օդատիեզերական ուժերը 425-կիլոմետրանոց ուղեծիր են դուրս բերել իրանական «Նուր» անվանումը կրող առաջին ռազմական արբանյակը, իսկ 2022 թ. մարտին ուղեծիր դուրս եկավ «Նուր-2»-ը։
Իսլամական Հանրապետությունն իր տիեզերական ծրագիրը սկսել է իրականացնել 2004 թ.-ին: Իրանը 1959 թ.-ին ստեղծված ՄԱԿ-ի Տիեզերական տարածության խաղաղ օգտագործման կոմիտեի 24 հիմնադիր երկրներից մեկն է։

Иран сообщил о запуске нового военного спутника
Иранский военный спутник «Нур-3» успешно запущен и выведен на орбиту земли на высоте 450 км. Как передает «Арменпресс», об этом сообщил министр информационно-коммуникационных технологий исламской республики Иса Зарепур.
«Благодаря усилиям воздушно-космических сил КСИР (Корпус стражей исламской революции, элитные части ВС) несколько минут назад спутник «Нур-3» был успешно выведен на 450-километровую орбиту Земли при помощи двухступенчатой ракеты-носителя «Касед» », - приводит его слова агентство IRNA.
КСИР уже много лет участвует в развитии аэрокосмической программы Ирана. В апреле 2020 года Воздушно-космические силы КСИР вывели на 425-километровую орбиту первый иранский военный спутник «Нур», в марте 2022 года на орбиту был выведен «Нур-2».
Исламская Республика начала реализацию своей космической программы в 2004 году. Иран является одной из 24 стран-учредителей Комитета ООН по использованию космического пространства в мирных целях, созданного в 1959 году.