ԵԽ դիտորդները արձանագրել են լավ կազմակերպված քվեարկություն Երևանի ավագանու ընտրություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպայի խորհրդի տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսը, որն ավարտել է իր դիտորդական առաքելությունը Երևանի ավագանու ընտրություններում, քվեարկության գործընթացը բնութագրել է որպես «հանգիստ, խաղաղ և լավ կազմակերպված», իսկ մասնակցության ցուցանիշը որակել է որպես «պատմականորեն ցածր»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշվում է Կոնգրեսի տարածած հայտարարությունում։
«Ընդհանուր առմամբ, պատվիրակությունն արձանագրել է հանգիստ, խաղաղ և լավ կազմակերպված ընտրությունների օր՝ առանց լուրջ միջադեպերի կամ անոմալիաների», - նշված է պատվիրակության հայտարարությունում, որտեղ նաև արձանագրվել է, որ նույնականացման սարքերը և տեսախցիկներն աշխատել են անխափան՝ նվազեցնելով կեղծիքի հնարավորությունը։
9 հոգուց կազմված պատվիրակությունը՝ Կառլա Դեժոնգեի գլխավորությամբ, պատահականության սկզբունքով այցելել է 113 ընտրատեղամասեր Երևանի բոլոր 12 վարչական շրջաններում։
«Մենք ողջունում ենք այն բարեփոխումները, որոնք տեղի են ունեցել Ընտրական օրենսգրքի փոփոխման արդյունքում, ինչպես նաև Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ջանքերը, որոնք նպաստեցին ընտրությունների օրվա ընդհանուր թափանցիկությանն ու պրոֆեսիոնալիզմին։ Այդ փոփոխությունները ներառում էին ընտրատեղամասերի նախագահների և քարտուղարների հատուկ վերապատրաստում, և մենք խորհուրդ ենք տալիս ապագայում դրանք պարտադիր դարձնել՝ ընտրական ընթացակարգերն է՛լ ավելի ստանդարտացնելու նպատակով», - գրել է Եվրոպայի խորհրդի տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսը։
ԵՄ դիտորդները, սակայն, ցավով արձանագրել են ընտրողների շրջանում հետաքրքրվածության պակասը։
«Պատվիրակությունը ափսոսանք է հայտնել տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների նկատմամբ հետաքրքրության պակասի համար, հատկապես՝ երիտասարդ ընտրողների շրջանում, ինչը երևում է Երևանում երբևէ գրանցված ամենացածր մասնակցությամբ: Բացի այդ, տեղական շահերին վերաբերող հարցերը երբեմն ստվերվում էին անվտանգության մտահոգությունների պատճառով, որ հասկանալիորեն արտահայտում էին բազմաթիվ ընտրողներ և մրցակիցներ Լաչինի միջանցքում տիրող իրավիճակի շուրջ։ Մեզ մնում է միայն կիսել երևանցիների մտահոգությունը և կոչ անել արագ կարգավորել այս իրավիճակը», - նշված է հայտարարությունում։
Պատվիրակությունը նաև նշում է, որ ընտրարշավը «բևեռացված էր», և այն հիմնականում վարում էին քաղաքապետների թեկնածուները։ Պատվիրակությանը նաև տեղեկացրել են «վարչական ռեսուրսների ենթադրյալ չարաշահման, ինչպես նաև ԶԼՄ-ներում կողմնակալության մասին, որոնք նախապատվությունը տվել են իշխող կուսակցության քաղաքապետի թեկնածուին»։
«Այդ առնչությամբ և հավասար մրցակցային պայմաններ ապահովելու նպատակով՝ մենք կարծում ենք, որ պաշտոնական քարոզարշավին նախորդող ժամանակաշրջանի վերաբերյալ լրացուցիչ երաշխիքների անհրաժեշտություն կա, այդ թվում՝ քարոզարշավի և կուսակցությունների ֆինանսավորման հետ կապված», - նշել են ԵԽ դիտորդները:
Որպես ընտրական գործընթացի կազմակերպման թերություններ՝ Կոնգրեսը նշում է հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց համար ընտրատեղամասերի հասանելիության խնդիրը, կուսակցությունների առաջատար թեկնածուների թվում կանանց պակասը՝ չնայած ցուցակներում պահանջվող 30 % քվոտայի պահպանմանը։ Բացի այդ, Եվրոպայի խորհրդի տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսը կրկնել է իր նախկին առաջարկը՝ տեղական ինքնակառավարման մարմինների բոլոր ընտրություններն անցկացնել նույն օրը։

YEREVAN, SEPTEMBER 18, ARMENPRESS. A nine-member election observation delegation from the Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe concluded yesterday its mission to observe the elections to the Yerevan City Council which were held on Sunday in the Armenian capital, the Council of Europe Congress of Local and Regional Authorities said in a press release.
On Election Day, seven Congress teams headed by Carla Dejonghe (Belgium, ILDG) visited some 113 randomly selected polling stations in all districts of Yerevan from opening until closing and counting. This on-site mission was preceded on 15-16 September by meetings with key electoral stakeholders and representatives of the diplomatic corps, the media, NGOs as well as candidates of parties running in the elections.
Overall, the delegation observed a calm, peaceful and well-managed Election Day without major incidents or anomalies. The delegation noted that, with the support of representatives of the Central Election Commission (CEC), voter authentication devices and cameras functioned seamlessly throughout the voting day, reducing opportunities for fraud and reinforcing the trust of voters in the electoral process. It also welcomed the change of ballot papers, which contributed to increase readability and reduced the possibility of carousel voting.
“We welcome the improvements brought by the amendments to the Electoral code as well as the efforts of the CEC which contributed to the overall transparency and professionalism of the Election Day. These changes included the introduction of specific trainings for polling station presidents and secretaries, and we recommend making them compulsory in the future in order to further standardise the electoral procedures. The delegation regretted the lack of interest, particularly among young voters, in local elections, as seen in the lowest turnout ever recorded in Yerevan. In addition, matters of local interests were sometimes overshadowed due the security concerns understandably expressed by many voters and contestants regarding the situation in the Lachin corridor. We can only share the concern of citizens of Yerevan and call for a quick resolution of this situation. The campaign was polarised and led primarily by mayoral candidates. The delegation was informed of allegations of misuse of administrative resources and bias in the media favouring the candidate for mayor of the leading party. In that regard and with a view to ensure a level playing field, we believe in the need for additional safeguards concerning the period preceding the official campaign, including regarding campaign and party finance. As previously recommended by the Congress, the accessibility of polling stations remains a critical issue which requires further urgent measures. We regretted that too many polling stations were not easily accessible for the voters with disabilities, the elderly, and parents with young children.
“We noted that there were several areas where, while the legal framework seemed adequate, the implementation of some provisions in the spirit of the law could be further improved. For instance, while all lists have respected the 30% quota of female candidates, too few heads of list were women and thus underrepresented in the public debate.
“Lastly, we also invite the authorities to consider the establishment of a single day of voting for all local elections throughout the country, which was already pointed out in the last Congress report.
Further to the Congress mission, a draft recommendation will be discussed at thenext Congress sessionon 25 October 2023 in Strasbourg (France),” the Congress added in the statement.