ԵԽ դիտորդները արձանագրել են լավ կազմակերպված քվեարկություն Երևանի ավագանու ընտրություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպայի խորհրդի տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսը, որն ավարտել է իր դիտորդական առաքելությունը Երևանի ավագանու ընտրություններում, քվեարկության գործընթացը բնութագրել է որպես «հանգիստ, խաղաղ և լավ կազմակերպված», իսկ մասնակցության ցուցանիշը որակել է որպես «պատմականորեն ցածր»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշվում է Կոնգրեսի տարածած հայտարարությունում։
«Ընդհանուր առմամբ, պատվիրակությունն արձանագրել է հանգիստ, խաղաղ և լավ կազմակերպված ընտրությունների օր՝ առանց լուրջ միջադեպերի կամ անոմալիաների», - նշված է պատվիրակության հայտարարությունում, որտեղ նաև արձանագրվել է, որ նույնականացման սարքերը և տեսախցիկներն աշխատել են անխափան՝ նվազեցնելով կեղծիքի հնարավորությունը։
9 հոգուց կազմված պատվիրակությունը՝ Կառլա Դեժոնգեի գլխավորությամբ, պատահականության սկզբունքով այցելել է 113 ընտրատեղամասեր Երևանի բոլոր 12 վարչական շրջաններում։
«Մենք ողջունում ենք այն բարեփոխումները, որոնք տեղի են ունեցել Ընտրական օրենսգրքի փոփոխման արդյունքում, ինչպես նաև Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ջանքերը, որոնք նպաստեցին ընտրությունների օրվա ընդհանուր թափանցիկությանն ու պրոֆեսիոնալիզմին։ Այդ փոփոխությունները ներառում էին ընտրատեղամասերի նախագահների և քարտուղարների հատուկ վերապատրաստում, և մենք խորհուրդ ենք տալիս ապագայում դրանք պարտադիր դարձնել՝ ընտրական ընթացակարգերն է՛լ ավելի ստանդարտացնելու նպատակով», - գրել է Եվրոպայի խորհրդի տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսը։
ԵՄ դիտորդները, սակայն, ցավով արձանագրել են ընտրողների շրջանում հետաքրքրվածության պակասը։
«Պատվիրակությունը ափսոսանք է հայտնել տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների նկատմամբ հետաքրքրության պակասի համար, հատկապես՝ երիտասարդ ընտրողների շրջանում, ինչը երևում է Երևանում երբևէ գրանցված ամենացածր մասնակցությամբ: Բացի այդ, տեղական շահերին վերաբերող հարցերը երբեմն ստվերվում էին անվտանգության մտահոգությունների պատճառով, որ հասկանալիորեն արտահայտում էին բազմաթիվ ընտրողներ և մրցակիցներ Լաչինի միջանցքում տիրող իրավիճակի շուրջ։ Մեզ մնում է միայն կիսել երևանցիների մտահոգությունը և կոչ անել արագ կարգավորել այս իրավիճակը», - նշված է հայտարարությունում։
Պատվիրակությունը նաև նշում է, որ ընտրարշավը «բևեռացված էր», և այն հիմնականում վարում էին քաղաքապետների թեկնածուները։ Պատվիրակությանը նաև տեղեկացրել են «վարչական ռեսուրսների ենթադրյալ չարաշահման, ինչպես նաև ԶԼՄ-ներում կողմնակալության մասին, որոնք նախապատվությունը տվել են իշխող կուսակցության քաղաքապետի թեկնածուին»։
«Այդ առնչությամբ և հավասար մրցակցային պայմաններ ապահովելու նպատակով՝ մենք կարծում ենք, որ պաշտոնական քարոզարշավին նախորդող ժամանակաշրջանի վերաբերյալ լրացուցիչ երաշխիքների անհրաժեշտություն կա, այդ թվում՝ քարոզարշավի և կուսակցությունների ֆինանսավորման հետ կապված», - նշել են ԵԽ դիտորդները:
Որպես ընտրական գործընթացի կազմակերպման թերություններ՝ Կոնգրեսը նշում է հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց համար ընտրատեղամասերի հասանելիության խնդիրը, կուսակցությունների առաջատար թեկնածուների թվում կանանց պակասը՝ չնայած ցուցակներում պահանջվող 30 % քվոտայի պահպանմանը։ Բացի այդ, Եվրոպայի խորհրդի տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսը կրկնել է իր նախկին առաջարկը՝ տեղական ինքնակառավարման մարմինների բոլոր ընտրություններն անցկացնել նույն օրը։

Наблюдатели Совета Европы назвали выборы в Совет старейшин Еревана спокойными и хорошо организованными
Конгресс местных и региональных властей Совета Европы, завершивший свою наблюдательную миссию на выборах в Совет старейшин Еревана, охарактеризовал процесс голосования как “спокойный, мирный и хорошо организованный”, а уровень участия охарактеризовал как “исторически низкий”. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в заявлении Конгресса, которое приводим ниже:
“Делегация Конгресса по наблюдению за выборами в составе девяти человек завершила вчера свою миссию по наблюдению за выборами в Совет старейшин Еревана, которые прошли в воскресенье в 12 административных районах армянской столицы.
В день выборов семь команд Конгресса во главе с Карлой Дежонге (Carla Dejonghe) посетили около 113 случайно выбранных избирательных участков во всех районах Еревана с момента их открытия до закрытия и подсчета голосов. Этой миссии на месте предшествовали 15-16 сентября встречи с ключевыми участниками выборов и представителями дипломатического корпуса, средств массовой информации, НПО, а также кандидатами партий, участвующих в выборах.
В целом, делегация отметила спокойный, мирный и хорошо организованный день выборов без серьезных инцидентов или аномалий. Делегация отметила, что при поддержке представителей Центральной избирательной комиссии (ЦИК) устройства и камеры аутентификации избирателей бесперебойно функционировали в течение всего дня голосования, сокращая возможности для мошенничества и укрепляя доверие избирателей к избирательному процессу. Делегация также приветствовала изменение избирательных бюллетеней, которое способствовало повышению читабельности и уменьшению возможности карусельного голосования.
Мы приветствуем улучшения, внесенные поправками в Избирательный кодекс, а также усилия ЦИК, которые способствовали общей прозрачности дня выборов и профессионализму. Эти изменения включали введение специальных тренингов для председателей и секретарей избирательных участков, и мы рекомендуем сделать их обязательными в будущем в целях дальнейшей стандартизации избирательных процедур.
Делегация выразила сожаление по поводу отсутствия интереса, особенно среди молодых избирателей, к местным выборам, о чем свидетельствует самая низкая явка, когда-либо зафиксированная в Ереване. Кроме того, вопросы местных интересов иногда отодвигались на второй план из-за опасений по поводу безопасности, которые, по понятным причинам, выражали многие избиратели и конкуренты в отношении ситуации в Лачинском коридоре. Мы можем лишь разделить обеспокоенность граждан Еревана и призвать к скорейшему разрешению этой ситуации.
Предвыборная кампания была поляризованной и возглавлялась преимущественно кандидатами в мэры. Делегацию проинформировали об обвинениях в злоупотреблении административным ресурсом и предвзятости средств массовой информации в пользу кандидата на пост мэра от партии действующих властей. В этом отношении и в целях обеспечения равных правил игры мы считаем необходимым ввести дополнительные гарантии в отношении периода, предшествующего официальной избирательной кампании, в том числе в отношении финансирования избирательной кампании и партии.
Как ранее рекомендовал Конгресс, доступность избирательных участков остается критической проблемой, которая требует дальнейших срочных мер. Мы выразили сожаление по поводу того, что слишком многие избирательные участки были недоступны для избирателей с ограниченными возможностями, пожилых людей и родителей с маленькими детьми.
Мы отметили, что существует несколько областей, в которых, хотя правовая база кажется адекватной, реализацию некоторых положений в духе закона можно было бы еще улучшить. Например, хотя все списки соблюдали 30-процентную квоту кандидатов-женщин, во главе списков было слишком мало женщин, и поэтому они были недостаточно представлены в публичных дебатах.
Наконец, мы также предлагаем властям рассмотреть вопрос об установлении единого дня голосования для всех местных выборов по всей стране, на что уже указывалось в последнем отчете Конгресса.
В дополнение к миссии Конгресса проект рекомендации будет обсуждаться на следующей сессии Конгресса 25 октября 2023 года в Страсбурге (Франция)”.