Երևանի և Բաքվի միջև լարվածության աճը բարդացնում է տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման շուրջ աշխատանքը․ Օվերչուկ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Անդրկովկասում տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման շուրջ եռակողմ աշխատանքային խմբի բանակցությունները շարունակվում են, սակայն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների սրացումը բացասաբար է անդրադառնում այդ գործունեության վրա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողներին ասել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը Արևելյան տնտեսական ֆորումի շրջանակներում։
«Իհարկե, ցանկացած սրացում միշտ բացասաբար է անդրադառնում մեր աշխատանքի վրա, հետ է գցում, դանդաղեցնում է այն, և ժամանակ է անցնում, մինչև նորից վերադառնում ենք, նստում ենք և սկսում աշխատել», - Օվերչուկի խոսքերն է մեջբերում ТАСС գործակալությունը:
ՌԴ փոխվարչապետը հավելել է, որ բանակցությունները չեն դադարեցվել, շարունակվում են։
Օվերչուկի խոսքով՝ տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման շուրջ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների հաջորդ հանդիպումը տեղի կունենա, երբ դրա համար պայմաններ հասունանան։
Ավելի վաղ՝ աշխատանքային խմբի վերջին հանդիպումից հետո, ՌԴ փոխվարչապետը զգալի առաջընթաց էր արձանագրել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման շուրջ համաձայնության գալու հարցում։

Рост напряженности между Ереваном и Баку усложняет работу по разблокированию транспортных коммуникаций: Алексей Оверчук
Переговоры трехсторонней рабочей группы по разблокированию транспортного сообщения в Закавказье продолжаются, однако эскалация отношений между Арменией и Азербайджаном оказывает негативное влияние на эту деятельность. Как сообщает «Арменпресс», об этом на Восточном экономическом форуме заявил журналистам вице-премьер РФ Алексей Оверчук.
«Конечно, любые обострения всегда негативно влияют на нашу работу, сдерживают, задерживают, и проходит время, прежде чем мы опять возвращаемся, садимся и начинаем работать дальше», - цитирует Оверчука ТАСС.
Российский вице-премьер добавил, что переговоры не остановлены, они продолжаются.
По словам Оверчука, следующая встреча вице-премьеров России, Армении и Азербайджана по вопросу разблокировки транспортных коммуникаций в регионе состоится тогда, когда для этого созреют условия.
Ранее, после последнего заседания рабочей группы, вице-премьер России констатировал значительный прогресс в достижении соглашения о разблокировании транспортного сообщения между Азербайджаном и Арменией.