Ռազմական էսկալացիայի ռիսկը մշտապես առկա է, սակայն դա չթույլատրելու համար պետք է քայլեր ձեռնարկել․ փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հարավային Կովկասում ռազմական էսկալացիայի ռիսկը մշտապես առկա է։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը։
Արման Սարգսյանը հաստատեց այն տեղեկությունները, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին նկատվել է Ադրբեջանի զորքերի և տեխնիկայի կուտակում՝ նշելով, որ այդ մասին պաշտոնապես հաղորդագրություն է տարածել նաև Պաշտպանության նախարարությունը։
«Ավելորդ լարումից, մյուս բաներից խուսափելու համար ցանկալի է հետեւել պաշտոնական տեղեկատվությանը, մենք ամեն ինչ հրապարակում ենք»,- ավելացրեց Սարգսյանը։
Դիտարկմանը, որ տեսանյութեր կան, որ հակառակորդը հարձակողական զենքեր է կուտակում սահմանին, փոխնախարարն նշեց, որ տեսանյութերում պարզ երևում են հրետանային միջոցների և մի շարք այլ ռազմական տեխնիկայի կուտակումներ։
«Այդ մասին խոսվել է: Չեմ ցանկանում ևս մեկ անգամ դրա մասին խոսել: Միայն կհորդորեմ մեր տեղեկատվությանը հետևեք, մենք պարբերաբար տեղեկատվություն տրամադրում ենք: ՊՆ-ն իր իրավասության շրջանակներում, բնականաբար, քայլեր ձեռնարկում է տարածաշրջանում իրավիճակը չապակայունացնելու եւ ընդհանուր իրավիճակի վրա որևէ կերպ բացասական ազդեցություն չունենալու իմաստով: Մեր տարածաշրջանն այնպիսին է, որ էսկալացիայի ռիսկը մշտապես առկա է, սակայն մենք՝ որպես պետություն, պետք է ձեռնարկենք քայլեր, որպեսզի գործն էսկալացիայի, առհասարակ ռազմական մեծ գործողությունների չհասնի»,- եզրափակեց Սարգսյանը։

Риск военной эскалации есть всегда, и для недопущения этого нужно предпринимать шаги: замминистра обороны Армении
Риск военной эскалации на Южном Кавказе есть всегда. Как сообщает «Арменпресс», об этом на брифинге с журналистами заявил заместитель министра обороны Арман Саркисян.
Он подтвердил информацию, что на армяно-азербайджанской границе наблюдается скопление азербайджанских войск и техники, отметив, что сообщение об этом официально распространило Министерство обороны также.
«Во избежание лишней напряженности и прочего желательно следить за официальной информацией, мы все публикуем», - добавил Саркисян.
Относительно замечаний, что имеются видеозаписи, на которых видно, что противник накапливает на границе наступательные вооружения, замминистра отметил, что на ней отчетливо видно скопление артиллерии и ряда другой военной техники.
«Об этом уже говорилось. Я не хочу говорить об этом снова. Я просто призываю вас следить за нашей информацией, мы регулярно предоставляем информацию. Министерство обороны, естественно, предпринимает шаги в рамках своих полномочий, чтобы не дестабилизировать ситуацию в регионе и не оказать никакого негативного влияния на общую ситуацию. Наш регион таков, что риск эскалации всегда присутствует, и мы как государство должны предпринимать шаги, чтобы это не перерастало в крупную военную операцию», - заключил Саркисян.