Հայաստանը կմասնակցի Յարոսլավլի Վոլկովյան թատերական փառատոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Յարոսլավլի Ֆյոդոր Վոլկովի անվան դրամայի ռուսական պետական ակադեմիական թատրոնում սեպտեմբերի 19-ին կբացվի Վոլկովյան XXIII միջազգային փառատոնը: Բացի ռուսաստանցի մասնակիցներից, փառատոնին կմասնակցեն թատերախմբեր Հայաստանից, Բելառուսից և Սերբիայից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այդ մասին ТАСС-ին հայտնել են Վոլկովյան թատրոնի մամուլի ծառայությունում։
«Բացի Ռուսաստանի թատրոններից, այս տարի փառատոնին սպասվում են թատերախմբեր Հայաստանից, Բելառուսից և Սերբիայից։ Ընդհանուր առմամբ, իր աշխատանքը կցուցադրի 15 թատրոն, հանդիսականները կդիտեն 16 ներկայացում», - ասել է գործակալության զրուցակիցը:
Վոլկովյան փառատոնը նվիրված է լինելու դրամատուրգ Ալեքսանդր Օստրովսկու ծննդյան 200-ամյակին և կանցկացվի «Օստրովսկին. ժամանակակիցները և արդիականությունը» նշանաբանով։ Փառատոնը կմիավորի ականավոր դրամատուրգի պիեսների բեմադրությունները, ինչպես նաև Օստրովսկու ժամանակակիցների՝ 19-րդ դարի ռուս դասականների ստեղծագործությունների բեմականացումներ։ Ըստ հաղորդագրության՝ հանդիսատեսին կներկայացվեն ինչպես ժամանակակից, «անսպասելի մեկնաբանություններ», այնպես էլ դասական բեմադրություններ:
Փառատոնի մասնակիցների թվում են թատրոններ Մոսկվայից, Սանկտ Պետերբուրգից, Սարատովից, Կալուգայից, Տվերից, Իժևսկից, Ռիբինսկից, ինչպես նաև Դոնեցկից։
Վոլկովյան փառատոնը Յարոսլավլում սեպտեմբերին անցկացվում է 2000 թվականից։ Ֆյոդոր Վոլկովի անվան դրամայի թատրոնի` առաջին ռուսական պրոֆեսիոնալ թատրոնի բեմում իրենց ներկայացումներն են ցուցադրում թատերախմբեր տարբեր երկրներից: Փառատոնում տեղի է ունենում Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության Ֆյոդոր Վոլկովի անվան մրցանակի հանձնման արարողությունը:

Театр из Армении выступит на Волковском фестивале в Ярославле
XXIII Международный Волковский фестиваль откроется в Российском государственном академическом театре драмы им. Федора Волкова в Ярославле 19 сентября, в этом году помимо российских участников приедут коллективы из Армении, Белоруссии и Сербии. Об этом ТАСС сообщили в пресс-службе Волковского театра.
"Помимо российских театров в этом году на фестивале ожидаются коллективы из Армении, Белоруссии и Сербии. Всего свои работы покажут 15 театров, зрители увидят 16 спектаклей", - сказала собеседница агентства.
Волковский фестиваль будет посвящен празднованию 200-летия со дня рождения драматурга Александра Островского и пройдет под девизом "Островский: современники и современность". Фестиваль объединит постановки пьес знаменитого драматурга, а также спектакли по произведениям современников Островского - русских классиков XIX века. Зрителям представят как современные, неожиданные интерпретации, так и классические постановки.
Среди участников фестиваля - театры из Москвы, Санкт-Петербурга, Саратова, Калуги, Твери, Ижевска, Рыбинска, а также Донецка. Программа охватит три площадки и будет представлена в театре драмы им. Федора Волкова, КЗЦ "Миллениум", а также в Доме актера им. Сергея Пускепалиса. Фестиваль откроется спектаклем Московского губернского театра "На всякого мудреца довольно простоты", комедию Островского представят на основной сцене старейшего театра России.
Волковский фестиваль с 2000 года проводится в сентябре в Ярославле. На сцене Театра драмы им. Федора Волкова, первого русского профессионального театра, свои спектакли показывают коллективы из разных стран. На фестивале проходит церемония вручения премии правительства РФ им. Федора Волкова.