Հայաստանի հավաքականն ԱՊՀ երկրորդ խաղերում 7 մեդալ ունի
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելառուսում ընթացող ԱՊՀ երկրորդ խաղերումՀայաստանն դեռևս նվաճել է 7 մեդալ:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` Բելառուսի 10 քաղաքներում ընթացող ԱՊՀ երկրորդխաղերի մեդալների ոչ պաշտոնական հաշվարկի առաջատարը մնում է Ռուսաստանի Դաշնությանթիմը: Նրանք ընդհանուր առմամբ ունեն 242 մեդալ, որոնցից 124-ը ոսկե: Երկրորդ տեղում 193 ընդհանուր մեդալով Բելառուսն է, որոնցից 34-ը ոսկե մեդալներ են, իսկ եռյակը 85 մեդալովեզրափակում է Ուզբեկստանը (24 ոսկե մեդալ):
Հայաստանի ընտրանին 7-րդն է ընդհանուր 7 մեդալով: Հայաստանի հավաքականի կազմում ոսկե մեդալակիր է դարձել հունահռոմեական ոճի ըմբիշՍահակ Հովհաննիսյանը, արծաթ ունեն հրաձիգ Նարե Գաբրիելյանը, կարատեիստ ՍուրենՀարությույանը և բրոնզ են նվաճել հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Սամվել Գրիգորյանը և ազատոճայիններ Նորիկ Հարությունյանը, Ազատ Կարապետյանը և Սերգեյ Սարգսյանը:
Բելառուսի Հանրապետությունում անցկացվում են ԱՊՀ 2-րդ խաղերը, որին Հայաստանըմասնակցում է մեծաթիվ պատվիրակությամբ: 140-ից ավելի պատանի և երիտասարդ մարզիկներՀայաստանի մարզական պատիվը կպաշտպանեն բռնցքամարտ, ազատ և հունահռոմեական ոճիըմբշամարտ, ձյուդո, կարատե, ատլետիկա, լող, ծովափնյա վոլեյբոլ, սամբո, նետաձգություն,հրաձգություն, խոտի հոկեյ, մարմնամարզություն և վոլեյբոլ մարզաձևերում:ԱՊՀ 2-րդ խաղերնանցկացվում են Բելառուսի տարբեր շրջանների 11 քաղաքում։ Նոր ձևաչափի նպատակն էընդլայնել մրցաշարի աշխարհագրությունը և սպորտի մասսայականացումը երկրի տարբերհատվածներում: Մասնավորապես, մրցումները կանցկացվեն Մինսկ, Բորիսով, Բրեստ, Վիտեբսկ,Գոմել, Գրոդնո, Ժլոբին, Մոգիլյով, Մոլոդեչնո, Օրշա և Սոլիգորսկ քաղաքներում։ 23 երկրի շուրջ 5 հազար մարզիկներ իրենց ուժերն ենչափում ընդհանուր առմամբ 20 մարզաձևում: Խաղերիփակման արարողությունը նախատեսված է օգոստոսի 13-ին:

II Игры СНГ: у сборной Армении — 7 медалей
Как передает корреспондент Арменпресс, сборная Российской Федерации остается лидером в неофициальном подсчете медалей Вторых игр СНГ, проходящих в Беларуси. Всего у них 242 медали, 124 из которых золотые. На втором месте Беларусь с общим количеством медалей 193, из которых 34 золотые, а замыкает тройку лидеров Узбекистан с 85 медалями (24 золотые).
Сборная Армении занимает 7-е место с 7 медалями. Борец греко-римского стиля Саак Ованнисян завоевал золотую медаль в составе сборной Армении, стрелок Наре Габриелян, каратист Сурен Арутюян завоевали серебро, а борец греко-римского стиля Самвел Григорян и вольники Норик Арутюнян, Азат Карапетян и Сергей Саркисян завоевали бронзу.
В Республике Беларусь проходят II Игры СНГ, в которых Армения участвует с большой делегацией. Более 140 юных спортсменов будут защищать спортивную честь Армении по боксу, вольной и греко-римской борьбе, дзюдо, карате, легкой атлетике, плаванию, пляжному волейболу, самбо, стрельбе из лука, стрельбе, хоккею на траве, гимнастике и волейболу.
II Игры СНГ пройдут в 11 городах различных регионов Беларуси. Цель нового формата — расширить географию турнира и популяризировать спорт в разных уголках страны. В частности, соревнования пройдут в Минске, Борисове, Бресте, Витебске, Гомеле, Гродно, Жлобине, Могилеве, Молодечно, Орше и Солигорске. Всего в 20 видах спорта примут участие около 5000 спортсменов из 23 стран. Церемония закрытия Игр запланирована на 13 августа.