Խաղաղության հասնելու համար Երևանը և Բաքուն պետք է «բարդ փոխզիջումների» գնան․ Մեթյու Միլլեր
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը հայտարարել է, որ խաղաղության համաձայնագրին հասնելու համար Հայաստանը և Ադրբեջանը պետք է «բարդ փոխզիջումների» գնան։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ Միլլերը նաև վերահաստատել է ԱՄՆ-ի այն դիրքորոշումը, որ խաղաղության համաձայնագիրը մոտ է։
«Մենք շարունակում ենք խոսել խաղաղության համաձայնագրի մասին և շարունակում ենք հավատալ, որ խաղաղության համաձայնագիրը մոտ է։ Այնուամենայնիվ, մենք միշտ ասել ենք, որ դրան հասնելու համար երկու կողմերն էլ պետք է գնան բարդ փոխզիջումների, և այդ իսկ պատճառով պետքարտուղարը շարունակել է խոսել ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի ղեկավարների հետ՝ խրախուսելու նրանց գնալ այդ բարդ փոխզիջումներին, որպեսզի նրանք կարողանան համաձայնության հասնել», - նշել է Միլլերը։

U.S. calls for ‘difficult compromises’ between Armenia and Azerbaijan for peace agreement
YEREVAN, AUGUST 1, ARMENPRESS. The United States State Department has called on Armenia and Azerbaijan to make “difficult compromises” to reach a peace agreement.
State Department spokesperson Matthew Miller said at a press briefing on July 31 that the United States ‘continues to believe that a peace agreement is within reach’.
“We continue to talk about a peace agreement and we continue to believe that a peace agreement is within reach. However, we have always said that for it to be within reach both parties have to make difficult compromises, and that’s why the Secretary has been remained engaged in talking to the leaders of both Armenia and Azerbaijan to encourage them to make those difficult compromises so they can reach an agreement,” Miller said.