Ադրբեջանի պնդումները հիշեցնում են Նացիստական Գերմանիայի ղեկավարության արդարացումները՝ Նյուրնբերգյան դատավարության ժամանակ. Արցախի նախագահ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի պնդումները, թե Արցախի հարցը հանդիսանում է իր ներքին գործը, հիշեցնում են Նացիստական Գերմանիայի ղեկավարության արդարացումները Նյուրնբերգյան դատավարության ժամանակ, երբ զանգվածային սպանությունները նույնպես որակվում էին որպես ներքին գործ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հուլիսի 25-ին տեղի ունեցած ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը՝ հիշեցնելով, որ քաղաքակիրթ միջազգային հանրությունը չի ընդունել ընդունել Նացիստական Գերմանիայի ղեկավարության արդարացումները և մերժել է ներքին գործերի պատրվակով մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումներ իրականացնելու իրավունքի գոյությունը։
«Ադրբեջանը միտումնավոր կերպով ստեղծում է Արցախի ժողովրդի համար կյանքի այնպիսի պայմաններ, որոնք ուղղված են Արցախի ժողովրդի լրիվ կամ մասնակի ոչնչացմանը։ Միջազգային իրավունքը որակում է նման քաղաքականությունը որպես ցեղասպանություն և պարտավորեցնում միջազգային հանրության բոլոր պետություններին քայլեր ձեռնարկել՝ կանխարգելելու ցեղասպանության հանցագործությունը։»,- ընդգծեց Արայիկ Հարությունյանը:
Արցախի նախագահը ցավով հիշեցրեց, որ արդեն 225-օր Արցախը գտնվում է շրջափակման մեջ, որից 40 օրը՝ լիովին պաշարման: Նա նկատեց, որ միջազգային հանրության կողմից վճռական գործողությունների ուշացումը օր օրի մոտեցնում է անդառնալիության կետը.
«Հստակ է, որ Ադրբեջանը, միջազգային անպատժելիության պայմաններում, շարունակաբար խստացնում է Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացվող բռնաճնշումները՝ էթնիկ զտման անթաքույց նպատակով և էթնիկ ատելության ու խտրականության քաղաքականության հիմքով»:

Заявления Азербайджана напоминают оправдания руководства нацистской Германии на Нюрнбергском процессе: президент Арцаха
Заявления Азербайджана о том, что арцахский вопрос является его внутренним делом, напоминают оправдания руководства нацистской Германии во время Нюрнбергского процесса, когда массовые убийства также назывались внутренним делом. Как передает «Арменпресс», на пресс-конференции, состоявшейся 25 июля, об этом заявил президент Республики Арцах Араик Арутюнян, напомнив, что цивилизованное международное сообщество не приняло оправдания руководства нацистской Германии и отвергло наличие права на массовые нарушения прав человека под предлогом внутренних дел.
«Азербайджан для народа Арцаха намеренно создает такие условия жизни, которые направлены на полное или частичное уничтожение народа Арцаха. Международное право квалифицирует такую политику как геноцид и обязывает все государства международного сообщества предпринять шаги для предотвращения преступления геноцида», - подчеркнул Араик Арутюнян.
Президент Арцаха с болью напомнил, что Арцах находится в блокаде уже 225 дней, из которых 40 дней в полной блокаде. Он отметил, что промедление с принятием решительных мер со стороны международного сообщества день ото дня приближает точку необратимости.
«Понятно, что Азербайджан в условиях международной безнаказанности постоянно усиливает репрессии против народа Арцаха с неприкрытой целью этнической чистки и на основе политики межнациональной ненависти и дискриминации».