Ադրբեջանի պնդումները հիշեցնում են Նացիստական Գերմանիայի ղեկավարության արդարացումները՝ Նյուրնբերգյան դատավարության ժամանակ. Արցախի նախագահ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի պնդումները, թե Արցախի հարցը հանդիսանում է իր ներքին գործը, հիշեցնում են Նացիստական Գերմանիայի ղեկավարության արդարացումները Նյուրնբերգյան դատավարության ժամանակ, երբ զանգվածային սպանությունները նույնպես որակվում էին որպես ներքին գործ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հուլիսի 25-ին տեղի ունեցած ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը՝ հիշեցնելով, որ քաղաքակիրթ միջազգային հանրությունը չի ընդունել ընդունել Նացիստական Գերմանիայի ղեկավարության արդարացումները և մերժել է ներքին գործերի պատրվակով մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումներ իրականացնելու իրավունքի գոյությունը։
«Ադրբեջանը միտումնավոր կերպով ստեղծում է Արցախի ժողովրդի համար կյանքի այնպիսի պայմաններ, որոնք ուղղված են Արցախի ժողովրդի լրիվ կամ մասնակի ոչնչացմանը։ Միջազգային իրավունքը որակում է նման քաղաքականությունը որպես ցեղասպանություն և պարտավորեցնում միջազգային հանրության բոլոր պետություններին քայլեր ձեռնարկել՝ կանխարգելելու ցեղասպանության հանցագործությունը։»,- ընդգծեց Արայիկ Հարությունյանը:
Արցախի նախագահը ցավով հիշեցրեց, որ արդեն 225-օր Արցախը գտնվում է շրջափակման մեջ, որից 40 օրը՝ լիովին պաշարման: Նա նկատեց, որ միջազգային հանրության կողմից վճռական գործողությունների ուշացումը օր օրի մոտեցնում է անդառնալիության կետը.
«Հստակ է, որ Ադրբեջանը, միջազգային անպատժելիության պայմաններում, շարունակաբար խստացնում է Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացվող բռնաճնշումները՝ էթնիկ զտման անթաքույց նպատակով և էթնիկ ատելության ու խտրականության քաղաքականության հիմքով»:

Azerbaijani narrative reminiscent of Nazi leadership’s justifications at Nuremberg trials – Nagorno Karabakh
STEPANAKERT, JULY 25, ARMENPRESS. Nagorno Karabakh President Arayik Harutyunyan has slammed the Azerbaijani government’s narrative claiming that Nagorno Karabakh is its domestic matter for being similar to what the Nazi leaders tried to represent as justifications for their actions during the Nuremberg trials.
“The Azerbaijani claims that the Artsakh issue is their domestic matter reminds us of the Nazi Germany leadership’s justifications during the Nuremberg trials when they were describing mass murder as a domestic matter,” President Harutyunyan said at a press conference.
He called on the international community to take action and prevent genocide against the people of Nagorno Karabakh by Azerbaijan.
“Azerbaijan is deliberately creating the kind of conditions that are aimed at either partial or complete destruction of the people of Artsakh. This constitutes genocide under international law, and it provides for all members of the international community to take steps to prevent the crime of genocide,” he said.