Արցախն այժմ աշխարհում միակ տարածքն է, որը գտնվում է լիակատար մեկուսացման ու պաշարման մեջ, այն համարում եմ աղետի գոտի. Արայիկ Հարությունյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հաշվի առնելով առկա ծանրագույն վիճակը և ահագնացող սպառնալիքները մեր ժողովրդի ֆիզիկական գոյության դեմ՝ այսօր Արցախը հայտարարում եմ աղետի գոտի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում այս մասին հայտարարեց Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը՝ ակնկալելով միջազգային հրատապ արձագանք և անվտանգային, քաղաքական ու հումանիտար աջակցություն միջազգային հանրությունից՝ կոլեկտիվ և անհատական կերպով:
«Արցախն այժմ աշխարհում միակ տարածքն է, որը գտնվում է լիակատար մեկուսացման ու պաշարման մեջ՝ առանց որևէ հումանիտար օգնության ու միջազգային ներկայության: Եթե նույնիսկ աղետի գոտի հայտարարելու պայմաններում միջազգային հրատապ աջակցություն չլինի, ապա Արցախը կարելի է հանգիստ կերպով համարել որպես համակենտրոնացման ճամբար՝ իր բոլոր հետևանքներով հանդերձ»,- ընդգծեց Արայիկ Հարությունյանը:
Նախագահը հիշեցրեց, որ նամակներ է հղել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահներին, որոնք նաև հանդիսանում են ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամներ, ինչպես նաև՝ ՄԱԿ-ի գործակալություններին, որոնցում մանրամասն նկարագրել է Արցախում տիրող հումանիտար իրավիճակը՝ պահանջելով իրականացնել գործուն քայլեր իրավիճակին համարժեք արձագանքելու համար։
Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ հասունացել է միակողմանի քայլեր ձեռնարկելու պահը՝ որպես զանգվածային հանցագործությունը կանխարգելելու վերջին միջոց։
Անդրադառնալով միջազգային հանրությունից ակնկալիքներին՝ Արցախի նախագահը մանրամասնեց.
«Իհարկե, առաջին հերթին 2020 թ. Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կողմերից ու հատկապես Ռուսաստանից ունենք պահանջներ՝ կատարելու անվտանգության երաշխավորի պարտավորությունները, իսկ հատկապես Հայաստանից էլ պահանջում ենք, որ զերծ մնա Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու որևէ հայտարարությունից ու գործողությունից՝ հարգելով Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը:
Պահանջում ենք ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդից իր մանդատի և պարտավորությունների շրջանակում վճռական քայլեր ձեռնարկել՝ կանխարգելելու Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ցեղասպան քաղաքականությունը և ապահովել ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի՝ Լաչինի միջանցքի բացման որոշումների կատարումը:
Այս կապակցությամբ, հրատապ եմ համարում Միավորված ազգերի կազմակերպության, նրա ողջ համակարգի և գործակալությունների ներգրավվածությունը, որոնք հատուկ լիազորված են գործել հումանիտար ճգնաժամերի իրավիճակներում:
Պահանջում եմ Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղարից դրսևորել բարոյական և քաղաքական պատասխանատվություն և առաջնորդություն՝ միջազգային հանրությանը զգուշացնելու Արցախի ժողովրդի ծանր վիճակի մասին։ Պահանջում եմ պարոն Գուտերեշից առանց հապաղելու և առանց վարանելու գործի դնել ՄԱԿ-ի համակարգը այս ճգնաժամը լուծելու համար: Ես պատրաստ եմ ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին, պարոն Գոտերեշին անձամբ ներկայացնել Արցախում տիրող հումանիտար իրավիճակը առցանց ձևաչափով։
Պահանջում եմ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հումանիտար հարցերով, ինչպես նաև քաղաքական և խաղաղաշինության հարցերով տեղակալներից գործել հիմա։ Բարձրաձայնել Արցախում ճգնաժամի մասին և պահանջել միջազգային հանրության կողմից անհապաղ ջանքերի գործադրումը՝ Արցախում ՄԱԿ-ի մուտքի մանդատ տալու և ներկայության համար:
Պահանջում եմ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի, ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի-ի, ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի գործադիր տնօրեններից, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրենից հետևել իրենց մանդատին ու պարտականություններին՝ պահանջել իրենց ներկայությունն Արցախում՝ ը Արցախի ժողովրդին տեղում հրատապ ու նաև շարունակական օգնություն ցուցաբերելու նպատակով:
Ներգրավված դերակատարներից պահանջում ենք դադարեցնել աջակցություն ցուցաբերել Ադրբեջանի հանցավոր օրակարգին, ինչը միայն խորացնում է անմեղ մարդկանց տառապանքները և կոչ ենք անում կոնկրետ քայլերի իրականացում՝ երաշխավորելու բարենպաստ միջավայր Արցախի ժողովրդի կայուն անվտանգության և հակամարտության խաղաղ ու արդարացի կարգավորման համար:
Այսօր ցեղասպանությունների և այլ զանգվածային հանցագործությունների կանխարգելումը միջազգային հանրության կողմից ստանձնած պարտավորություն է։ Անընդունելի է, որ ցեղասպանության կանխարգելման պարտավորությունը արտահայտվի միայն կողմերին բանակցային սեղանի շուրջ նստեցնելու պատրաստակամությամբ։ Միջազգային հանրությունը և առաջին հերթին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը, որին անդամակցում են նաև ԵԱՀԿ ՄԽ երեք համանախագահ երկրները, և որը պատասխանատու է միջազգային խաղաղության և անվտանգության համար, այդ թվում զանգվածային հանցագործությունների կանխարգելման համար, տիրապետում է թե մանդատով, թե անհրաժեշտ գործիքակազմով, թե պարտավորությամբ՝ կասեցնելու Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը»:
Արայիկ ՀԱրությունյանը շեշտեց, որ Ադրբեջանի միջազգային անպատժելիությունը պետք է մեկ օր կասեցվի, այլապես այն ծնելու է նորանոր դաժանագույն հանցագործություններ, որոնց շեմինենք գտնվում այժմ մենք:

Арцах - единственная в мире территория, которая в полной изоляции и блокаде, Арцах - зона бедствия: президент Арцаха
Учитывая существующее тяжелое положение и возрастающие угрозы физическому существованию нашего народа, сегодня я объявляю Арцах зоной бедствия. Как сообщает «Арменпресс», об этом сегодня на встрече с журналистами заявил президент Республики Арцах Араик Арутюнян, ожидая срочного международного реагирования и безопасности, политической и гуманитарной поддержки со стороны международного сообщества, как коллективной, так и личной.
«Арцах сейчас единственная в мире территория, которая находится в полной изоляции и блокаде, без какой-либо гуманитарной помощи и международного присутствия. Если не будет экстренной международной поддержки в условиях объявления зоны бедствия, то Арцах можно рассматривать как концентрационный лагерь со всеми вытекающими последствиями», - подчеркнул Араик Арутюнян.
Президент напомнил, что он направил письма президентам стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, которые также являются постоянными членами Совета безопасности ООН, также в агентства ООН, в которых подробно описал гуманитарную ситуацию в Арцахе, требуя предпринять действенные шаги для адекватного реагирования на ситуацию.
По словам Араика Арутюняна, пришло время предпринять односторонние шаги как последнюю меру по предотвращению массовог преступления.
Коснувшись ожиданий от международного сообщества, президент Арцаха уточнил:
«Конечно, в первую очередь мы предъявляем требования к сторонам Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г., и особенно к России, для выполнения обязательства гаранта безопасности, и особенно к Армении, чтобы воздерживаться от любых заявлений и действий по признанию Арцаха частью Азербайджана, уважая право народа Арцаха на самоопределение.
Требую от Совета Безопасности ООН, в рамках своего мандата и обязательств, предпринять решительные шаги для предотвращения проводимой Азербайджаном политики геноцида и обеспечить выполнение решений Международного суда ООН и Европейского суда по правам человека по открытию Лачинского коридора.
В связи с этим считаю безотлагательным подключение Организации Объединенных Наций, всей ее системы и учреждений, специально уполномоченных действовать в ситуациях гуманитарных кризисов.
Требую от Генерального секретаря ООН проявить моральную и политическую ответственность и лидерство, чтобы предупредить международное сообщество о бедственном положении народа Арцаха. Я требую, чтобы г-н Гутерриш немедленно и без колебаний мобилизовал систему ООН для разрешения этого кризиса. Я готов лично представить Генеральному секретарю ООН господину Гутерришу гуманитарную ситуацию в Арцахе в онлайн-формате.
Требую от заместителей Генерального секретаря ООН по гуманитарным вопросам, а также по вопросам и вопросам построения политики и мира начать действовать сейчас. Рассказать о кризисе в Арцахе и потребовать от международного сообщества немедленных усилий по предоставлению мандата на въезд и присутствие Организации Объединенных Наций в Арцахе.
Требую от исполнительных директоров ЮНИСЕФ, Всемирной продовольственной программы ООН, Фонда ООН в области народонаселения, генерального директора Всемирной организации здравоохранения следовать своему мандату и обязанностям, требовать их присутствия в Арцахе для оказания немедленной и постоянной помощи народу Арцаха.
Требую от вовлеченных сторон прекратить поддержку преступной повестки Азербайджана, которая только усугубляет страдания ни в чем не повинных людей, и призываем к осуществлению конкретных шагов, чтобы гарантировать благоприятную среду для стабильной безопасности народа Арцаха и мирного и справедливого урегулирования конфликта.
Сегодня предотвращение геноцида и других массовых преступлений является обязательством, которое взяло на себя международное сообщество. Недопустимо, чтобы обязательство по предотвращению геноцида выражалось только в готовности сажать стороны за стол переговоров. Международное сообщество, и в первую очередь Совет Безопасности ООН, членами которого также являются три страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ и который отвечает за международный мир и безопасность, в том числе за предотвращение массовых преступлений, имеет мандат, необходимые инструменты и обязанность остановить политику геноцида Азербайджана».
Араик Арутюнян подчеркнул, что безнаказанность Азербайджана когда-нибудь должна быть прекращена, иначе она породит все новые и более жестокие преступления, на пороге которых мы сейчас стоим.