ՌԴ-ն Երևանին կոչ է անում չհեռանալ եռակողմ ձևաչափով աշխատանքից, իսկ Բաքվին՝ քայլեր ձեռնարկել Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանը Երևանին կոչ է անում չհեռանալ եռակողմ ձևաչափով աշխատանքից, իսկ Բաքվին՝ քայլեր ձեռնարկել Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման ուղղությամբ։ Ինչպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
« Երևանի գործունեության ընդհատումը բացասաբար է անդրադառնում տարածաշրջանում իրավիճակի վրա և հանգեցնում է հողի վրա իրավիճակի սրման։ Իսկ Բաքվին կոչ ենք անում քայլեր ձեռնարկել Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման ուղղությամբ և Ղարաբաղի բնակչությանը Երևանի հետ քաղաքական տարաձայնությունների պատանդ չդարձնել»,- ասել է Զախարովան։
Նա նաև հայտարարել է, որ Մոսկվան շարունակում է աշխատանքը ՌԴ խաղաղապահների միջոցով՝ Լաչինի միջանցքի ամբողջական ապաշրջափակման համար և ակնկալում է, որ հայկական և ադրբեջանական կողմերը կկատարեն եռակողմ համաձայնագրով ստանձնած բոլոր պարտավորությունները:

Russia calls on Yerevan not to abandon the trilateral format, and on Baku to take steps to unblock Lachin Corridor
Russia calls on Yerevan not to abandon the  trilateral format, and on Baku to take steps to unblock Lachin Corridor
YEREVAN, JUNE 21, ARMENPRESS. Russia calls on Yerevan not to withdraw from work in the trilateral format, and on Baku to take steps in the direction of unblocking the Lachin Corridor, ARMENPRESS reports, official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, said during the press conference.
"The interruption of Yerevan's activities has a negative impact on the situation in the region and leads to the aggravation of the situation on the ground. And we call on Baku to take steps in the direction of unblocking the Lachin Corridor and not to make the population of Karabakh a hostage of political differences with Yerevan," said Zakharova.
She also stated that Moscow continues to work through Russian peacekeepers for the complete unblocking of the Lachin Corridor and expects that the Armenian and Azerbaijani sides will fulfill all the obligations assumed by the tripartite agreement.