Բայդենը Սի Ծինփինին անվանել է «բռնակալ», Պեկինն արձագանքել է
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Չինաստանի ղեկավար Սի Ծինփինին անվանել է «բռնակալ»: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն՝ նշելով, որ Բայդենը նման հայտարարություն է արել Կալիֆորնիայում տեղի ունեցած միջոցառման ժամանակ, պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի՝ Պեկին այցից ընդամենը մեկ օր անց:
Բայդենն անդրադարձել է փետրվարին ԱՄՆ-ի կողմից Չինաստանի՝ ենթադրաբար լրտեսական օդապարիկի խոցման միջադեպին: Սպիտակ տան ղեկավարի խոսքով՝ Սի Ծինփինը շատ է վրդովվել, երբ «լրտեսական սարքավորումներով լի» օդապարիկը խոցվել է, քանի որ տեղյակ չի եղել, որ օդապարիկն այնտեղ է:
«Դա լուրջ անհարմար դրություն է բռնակալների համար, երբ նրանք տեղյակ չեն , թե ինչ է կատարվել», - ասել է Բայդենը:
Չինաստանը բողոք է հայտնել Բայդենի այս խոսքերի դեմ: ТАСС գործակալության փոխանցմամբ՝ Չինաստանի արտգործնախարարության խոսնակ Մաո Նինը դրանք անվանել է սադրանք:
«ԱՄՆ նախագահի խոսքերն անպատասխանատու են, հակասում են դիվանագիտական ​​էթիկայի կանոններին և բացահայտ սադրանք են: Չինաստանը խստորեն բողոքում է», - ասել է Չինաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը:
Ըստ Չինաստանի՝ օդապարիկն օդերևութաբանական ուսումնասիրություններ էր կատարում ԱՄՆ-ի մայրցամաքային հատվածի երկնքում: Վաշինգտոնի պնդմամբ՝ օդապարիկը Չինաստանի կողմից հետախուզական տվյալներ հավաքելու ծրագրի մի մասին էր: Միջադեպի պատճառով այդ ժամանակ հետաձգվել էր Էնթոնի Բլինքենի ծրագրված այցը Պեկին:
Փոխարենը՝ ԱՄՆ պետքարտուղարը Չինաստան է այցելել հունիսի 18-19-ը: Նա հանդիպում է անցկացրել Սի Ծինփինի, Չինաստանի Կոմունիստական ​​կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի գրասենյակի ղեկավար Վանգ Յիի և Չինաստանի արտգործնախարար Ցին Գանի հետ: Բայդենն այդ այցի արդյունքներով վստահություն էր հայտնել, որ երկու երկրների միջև հարաբերություններում առաջընթաց է ձեռք բերվել:

Реакция Пекина на высказывания Байдена о Си Цзиньпине как о диктаторе
Президент США Джо Байден назвал китайского лидера Си Цзиньпина «диктатором». Как передает «Арменпресс», со ссылкой на ВВС, сообщевшего, что это Байден произнес на мероприятии, состоявшемся в Калифорнии, всего через день после визита госсекретаря Энтони Блинкена в Пекин.
Байден напомнил об инциденте, когда Соединенные Штаты в феврале сбили предполагаемый воздушный шар-шпион Китая. По словам главы Белого дома, Си Цзиньпин был очень расстроен, когда был сбит воздушный шар, «полный шпионского оборудования», потому что он не знал, что воздушный шар был там.
«Это для диктаторов довольно неловкая ситуация, когда они не знают, что происходит», - сказал Байден.
Китай выразил протест против этих слов Байдена. Как сообщает ТАСС, официальный представитель МИД КНР Мао Нин назвала их провокацией.
«Высказывания американского президента безответственны, идут вразрез с дипломатическим этикетом и представляют открытую провокацию. Китай выражает решительный протест», - заявила представитель МИД КНР.
По данным Китая, аэростат проводил метеорологические исследования в небе над континентальной частью США. Вашингтон утверждает, что воздушный шар был частью китайской программы сбора разведданных. Запланированный визит Энтони Блинкена в Пекин в то время был отложен из-за этого инцидента.
Госсекретарь США посетил Китай 18-19 июня. Он провел встречу с Си Цзиньпином, главой канцелярии комиссии по иностранным делам ЦК КПК Ван И и министром иностранных дел КНР Цинь Ганем. По итогам этого визита Байден выразил уверенность, что в отношениях двух стран достигнут прогресс.