Եվրոպական խորհրդարանի Անվտանգության և պաշտպանության ենթահանձնաժողովի պատգամավորները կայցելեն Հայաստան՝ գնահատելու անվտանգության իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական խորհրդարանի Անվտանգության և պաշտպանության հարցերով ենթահանձնաժողովի պատվիրակությունը հունիսի 19-22-ը կժամանի Հայաստան։ Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Հայաստանում եվրոմիության գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունից:
Եվրոպական խորհրդարանի Անվտանգության և պաշտպանության ենթահանձնաժողովի պատգամավորների այցի նպատակն է գնահատել Հայաստանում անվտանգության իրավիճակը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի ընթացքը, ինչպես նաև՝ ծանոթանալ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջազգային սահմանի հայկական կողմի երկայնքով անվտանգության իրավիճակը դիտարկելու և զեկուցելու նպատակով փետրվարին տեղակայված Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության (ՀԵՄԱ) գործունեությանը։
Պատվիրակության այցի ընթացքում նախատեսվում են հանդիպումներ ՀՀ կառավարության և ՀՀ խորհրդարանի անդամների, ինչպես նաև՝ ԵՄ անդամ երկրների դեսպանների հետ։

Security and Defence MEPs to visit Armenia
YEREVAN, JUNE 19, ARMENPRESS. A delegation of the Security and Defence Subcommittee of the European Parliament will travel to Armenia, from 19 to 22 June.
The main purpose of the visit of Security and Defence Subcommittee (SEDE) MEPs is to assess the security situation in Armenia, the normalization process between Armenia and Azerbaijan as well as the operation of the civilianEU Mission in Armenia (EUMA), launched in February to observe and report on the security situation along the Armenian side of the international border with Azerbaijan, the European Parliament said in a press release.
The delegation will meet with Armenian government ministers and representatives of the Armenian Parliament, as well as EU Member States ambassadors.
Led by SEDE ChairNathalie Loiseau(Renew, FR), the delegation is composed of MEPs from different political groups :Arnaud Danjean(EPP, FR),Michael Gahler(EPP, DE),Gheorghe-Vlad Nistor(EPP, RO),Lars Patrick Berg(ECR, DE),Fabio Massimo Castaldo(NI, IT).