Վիզաների ազատականացման գործընթացը պետք է տեղի ունենա հնարավորինս արագ տեմպերով. Միխայիլ Ռոթը՝ Երևանում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Միխայել Ռոթը կարևորում է Հայաստանի հետ թե քաղաքական, թե տնտեսական հարաբերությունների խորացումը, այս համատեքստում՝ նաև վիզաների ազատականացման գործընթացը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ռոթը նման դիրքորոշում հայտնեց Երևանում ունեցած մի շարք հանդիպումներից հետո լրագրողների հետ զրույցում: Նա ընդգծեց, որ Հայաստանը եվրոպական պետություն է և եթե ցանկություն հայտնի անդամ դառնալու եվրոպական հանրությանը, ապա իրենք պետք է գործուն քայլերով աջակցեն Հայաստանին այդ ճանապարհին, դա պետք է լինի Հայաստանի ազատ կամքը:
«Ցանկանում ենք Հայաստանի հետ խորացնել թե քաղաքական, թե տնտեսական հարաբերությունները: Եվ այս համատեքստում կարևորում ենք նաև վիզաների ազատականացման գործընթացը, որը պետք է տեղի ունենա հնարավորինս արագ տեմպերով»,-ասաց Ռոթը:

Процесс либерализации визового режима должен пройти как можно быстрее: председатель Комиссии Бундестага
Председатель Комиссии по внешним отношениям Бундестага ФРГ Михаэль Ротт подчеркивает важность углубления как политических, так и экономических отношений с Арменией, в этом контексте отметил актуальность процесса либерализации визового режима. Как сообщает Арменпресс, Ротт сказал об этом в беседе с журналистами в Ереване.
Он подчеркнул, что Армения является европейским государством, и если выразит желание стать членом европейского сообщества, то они должны активно поддерживать Армению на этом пути, это должно быть добровольное желание Армении.
«Мы хотим углубить как политические, так и экономические отношения с Арменией. И в этом контексте мы также подчеркиваем актуальность процесса либерализации визового режима, который должен пройти как можно быстрее», — сказал Ротт.