Կամո Ցուցուլյանն ու ԿԽՄԿ-ի պատվիրակությունը քննարկել են համագործակցության ընդլայնման ուղղությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԳՆ ՓԾ տնօրեն-ՆԳ նախարարի տեղակալ, փ/ծ գնդապետ Կամո Ցուցուլյանը հունիսի 6-ին ընդունել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավարի տեղակալ Միրիամ Էլ Խոլիին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Փրկարար ծառայության տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման նպատակն էր քննարկել երկու կառույցների համագործակցության ընդլայնման ուղղությունները և հնարավորությունները։
Ողջունելով հյուրերին՝ ՓԾ տնօրենը շնորհակալություն է հայտնել կազմակերպության գործունեության համար՝ նշելով, որ տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ արտակարգ իրավիճակներում, կառույցն իրականացնում է արդյունավետ և գնահատելի մարդասիրական աշխատանք։
Հանդիպման ընթացքում հատկապես ընդգծվել է կազմակերպության կողմից Փրկարար ծառայության տարբեր ստորաբաժանումների ծառայողների հետ դասընթացների, մասնավորապես՝ «Արտակարգ իրավիճակներում աճյունների հետ աշխատանքների իրականացում» թեմայով վերապատրաստումների անցկացման կարևորությունը։
Քննարկվել են նաև «Սահմանամերձ բնակավայրերի կրթական հաստատություններին մոտ տիպային պաշտպանական ապաստարանների կառուցման» և «Հատուկ նշանակության բեռնատարի վերասարքավորման» ծրագրերը։ Վերջինս նախատեսում է բարելավել և խթանել մարդկային մարմինների և աճյունների մասերի արժանապատիվ կառավարումը՝ համաձայն միջազգային ստանդարտների։
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավարի տեղակալն իր հերթին շնորհակալություն հայտնեց Կամո Ցուցուլյանին՝ ընդունելության և արդյունավետ փոխգործակցության համար։ Միրիամ Էլ Խոլին անդրադարձ կատարեց նաև փրկարար ծառայության կարողությունների զարգացման և համատեղ իրականացրած այլ ծրագրերին, պատրաստակամություն հայտնեց վերապատրաստման ծրագրերի շարունակականության ապահովման վերաբերյալ։
Հանդիպման ավարտին ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն՝ առաջիկայում նախանշել իրականացվելիք քայլերը․ կողմերը հույս են հայտնել, որ երկկողմ փոխգործակցությունը շարունակական բնույթ կկրի և կընդլայնվի։

Директор Спасательной службы МВД Армении принял заместителя главы делегации МККК
6 июня директор Спасательной службы МВД, заместитель министра внутренних дел полковник С/С Камо Цуцулян принял заместителя главы делегации Международного Комитета Красного Креста Мириам Эль Холи.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на распространенное Спасательной службой сообщение, целью встречи было обсуждение направлений и возможностей расширения сотрудничества между двумя структурами.
Приветствуя гостей, директор С/С поблагодарил за деятельность организации, отметив, что структура проводит эффективную и ценную гуманитарную работу по различным направлениям, в том числе в чрезвычайных ситуациях.
В ходе встречи особо была подчеркнута важность проведения организацией тренингов с сотрудниками различных подразделений Спасательной службы.
Также обсуждались программы «Строительство типовых оборонительных укрытий вблизи учебных заведений приграничных населенных пунктов» и «Переоборудование автомобиля специального назначения».
Заместитель главы делегации Международного комитета Красного Креста поблагодарила Камо Цуцуляна за прием и эффективное взаимодействие. Мириам Эль Холи также упомянула о наращивании потенциала спасательной службы и других совместно реализуемых программах и выразила готовность обеспечить продолжительность учебных программ.
В конце встречи была достигнута договоренность об изложении действий, которые должны быть реализованы в ближайшем будущем. Стороны выразили надежду, что двустороннее сотрудничество будет носить постоянный и расширяющийся характер.