Թովմասյանը ԱՀԿ ներկայացուցչից պահանջել է հասցեական արձագանք՝ Ադրբեջանի կողմից շտապօգնության մեքենայի թիրխավորման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը Հայաստանում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ներկայացուցչից պահանջել է, որ հասցեական արձագանքի շտապօգնության մեքենայի ուղղությամբ կրակ բացած Ադրբեջանի զինված ուժերի հակաիրավական գործողություններին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Թովմասյանն այս մասին տեղեկացրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում կատարած գրառմամբ:
Պատգամավորը հիշեցրել է՝ մայիսի 11-ին ժամը 06:00-ից Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները հրետանային և ականանետային միջոցներից կրակ են բացել Սոթքի ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի վրա:
Այս հանցավոր գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական զինուժը կրակ է բացել նաև վիրավորում ստացած հայ զինծառայողին տեղափոխող շտապօգնության մեքենայի ուղղությամբ:
«Հերթական անգամ թիրախավորելով մասնագիտական պարտականությունները կատարող բուժաշխատողներին և շտապօգնության մեքենան՝ Ադրբեջանը կոպտագույն կերպով խախտել է միջազգային մարդասիրական իրավունքի, Ժնևի կոնվենցիայի դրույթները:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ հրատապ գրություն եմ ուղարկել ՀՀ-ում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ներկայացուցչին՝ ահազանգելով դեպքի մասին և ակնկալելով հանդես գալ հասցեական և կոնկրետ հրապարակային հայտարարությամբ՝ Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի ոտնահարման առնչությամբ»,-տեղեկացրել է Թովմասյանը:

Депутат НС Армении потребовала от ВОЗ адресной реакции на азербайджанский обстрел машины скорой помощи
Председатель Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по защите прав человека и общественным вопросам Тагуи Товмасян потребовала от представителя Всемирной организации здравоохранения в Армении адресной реакции на незаконные действия вооруженных сил Азербайджана, открывших огонь по машине скорой помощи.
Как сообщает Арменпресс, об этом Товмасян написала на своей странице в Facebook.
Депутат напомнила, что 11 мая с 06:00 подразделения ВС Азербайджана обстреляли из артиллерии и минометов армянские позиции, расположенные в направлении Сотка.
В ходе этих преступных действий азербайджанские вооруженные силы также открыли огонь по машине скорой помощи, в которой находился раненый армянский солдат.
«Очередным нападением на медицинских работников, выполняющих свои профессиональные обязанности, и на машину скорой помощи Азербайджан грубо нарушил положения международного гуманитарного права и Женевской конвенции.
Принимая во внимание вышеизложенное, я направила срочное письмо представителю Всемирной организации здравоохранения в Армении, заявив об инциденте с ожиданием, что нужно сделать конкретное и адресное публичное заявление относительно нарушения Азербайджаном международного гуманитарного права», - сообщила Товмасян.