Ուժեղ ու զարգացած Հայաստանը պիտի դառնա մեր բոլոր նահատակների մեծարման ու հիշատակի առհավատչյա․ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուղերձ է հղել Մայիսի 9-ի առիթով։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին վարչապետի աշխատակազմից, ուղերձում ասվում է․
«Սիրելի՛ ժողովուրդ, սիրելի՛ հայրենակիցներ,
Շնորհավորում եմ բոլորիս Երկրորդ աշխարհամարտում, Հայրենական Մեծ Պատերազմում հաղթանակի 78-րդ տարեդարձի առիթով։
Պատերազմում տարած հաղթանակով քաղաքակիրթ մարդկությունը ոչ ասաց ամենամեծ չարիքներից մեկին՝ ֆաշիզմին: Այդ գործում անգնահատելի է հայ ժողովրդի դերը, որի ավելի քան կես միլիոն ներկայացուցիչներ Խորհրդային բանակի, դաշնակցային բանակների կազմում, պարտիզանական և դիմադրության ընդհատակյա գործունեության մեջ զգալի ներդրում ունեցան մարդկությունը ֆաշիզմից փրկելու գործում:
Բազմաթիվ հայորդիներ այդ պայքարում դրսևորվել են իրենց սխրագործություններով, հանուն մարդկային քաղաքակրթության տվել իրենց կյանքը: Պատերազմում ունեցանք ավելի քան 300 հազար զոհ: Շուրջ 107 հայորդիներ արժանացել են Խորհրդային Միության հերոսի կոչման, բազմաթիվ հայեր բարձր պարգևներ են ստացել ԽՍՀՄ-ի և դաշնակից երկրների կողմից՝ հայ ժողովրդի պատվավոր տեղն ապահովելով ֆաշիզմի դեմ պայքարում:
Սիրելի՛ ժողովուրդ, սիրելի՛ հայրենակիցներ,
Վերջին տարիներին մայիսի 9-ը դիմավորում ենք դառնացած ու տագնապներով: Սա առաջին հերթին կապված է 2020թ. 44-օրյա պատերազմի ծանր հետևանքների հետ, պատերազմի ընթացքում Շուշիի կորստով, Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի Հանրապետության շուրջ ծավալվող ագրեսիվ քաղաքականությամբ: Միջազգային փոթորկալից իրադրությունն ավելի է սրում այդ իրավիճակը, որովհետև մեր տարածաշրջանի անվտանգային համակարգերը դեֆորմացված են:
Այս իրավիճակում Հայրենիքի համար իրենց կյանքը տված նահատակների առաջ մեր ամենամեծ պարտավորությունը մեր պետականության ուժեղացումն ու զորացումն է, և այս ծրագրի մաս պիտի լինի մեր տարածաշրջանում մեր հարաբերությունների կարգավորումը:
Այս մոտեցումն է, որ պիտի երաշխավորի հայ ժողովրդի լինելիությունն իր Հայրենիքում: Ուժեղ ու զարգացած Հայաստանի Հանրապետությունն է, որ պիտի դառնա մեր բոլոր նահատակների մեծարման ու հիշատակի առհավատչյա:
Փա՛ռք Հայրենիքի համար իրենց կյանքը տված բոլոր նահատակներին: Փա՛ռք պետությունը կայացնելու համար ամեն հնարավորն ու անհնարն անող բոլոր անխոնջ մարտիկներին»:

YEREVAN, MAY 9, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan issued a statement on Victory Day, paying tribute to those who made the ultimate sacrifice in fighting against fascism and serving their homeland.
Below is the full statement released by the Prime Minister’s Office:
“Dear people, dear compatriots, I congratulate all of us on the occasion of the 78th anniversary of the victory in the Second World War, the Great Patriotic War.
With this victory, the civilized mankind [rejected] one of the greatest evils – fascism. The Armenian nation’s role in this is invaluable, with over half a million Armenians having had significant contribution to saving humanity from fascism with their actions as part of the Soviet Army, the Allied armies, partisan and guerilla resistance [operations].
Numerous Armenians displayed heroism in this fight, and made the ultimate sacrifice for humanity. We had more than 300,000 deaths in the war. 107 Armenians were bestowed the title of Hero of the Soviet Union, many Armenians received high awards from the USSR and allied countries, ensuring the Armenian nation’s honorary place in the fight against fascism.
In the last several years, we’ve been marking 9 May with sadness and distress. This is primarily due to the grave consequences of the 44-Day War of 2020, the loss of Shushi in the war and the aggressive policy taking place against Nagorno Karabakh and the Republic of Armenia. The turbulent international situation is further aggravating this situation, because the security systems of our region are deformed.
In this situation, our biggest duty before those who sacrificed their lives for their country is to strengthen and empower our statehood, and the normalization of our relations in our region must be part of this program. It is this approach that should guarantee the Armenian nation’s existence in its homeland. A strong and developed Republic of Armenia must become the guarantee of honoring and commemorating all our martyrs. Glory to all martyrs who sacrificed their lives for our homeland. Glory to all the resilient warriors who are doing everything possible and the impossible for the strengthening of our state.”