Գնել Սանոսյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Իզերի դեպարտամենտի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Իզերի դեպարտամենտի նախագահ Ժան-Պիեր Բարբիեի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից, նախարարը ողջունել է հյուրերին և արձանագրել, որ հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները շատ ջերմ են և արագընթաց տեմպերով զարգանում են։
Գնել Սանոսյանը կարևորել է ապակենտրոնացված համագործակցության ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները, որում յուրահատուկ դերակատարում ունի Իզերի և Գեղարքունիքի մարզի մեջև առկա համագործակցությունը։
Նախարարն արձանագրել է Իզերի դեպարտամենտի և Գեղարքունիքի մարզի միջև ստորագրված 2023-2027թթ.-ի համագործակցության նոր պայմանագրի կնքման փաստը և իր աջակցությունը հայտնել փաստաթղթում ամրագրված կետերը համատեղ կյանքի կոչելու հարցում։
Ժան-Պիեր Բարբիեն հավաստիացրել է, որ պատրաստակամ են ապակենտրոնացման շրջանակներում ամրապնդել առկա համագործակցությունը, ավելի ընդլայնել այն՝ ներառելով այլ ոլորտներ, այդ թվում առողջապահությունը։
Իզերի դեպարտամենտի նախագահը կարևորել է համատեղ իրականացվող ծրագրերը հնարավորինս արագ կյանքի կոչելու անհրաժեշտությունը։
Հանդիպման ժամանակ քննարկվել է պայմանագրով նախանշված ծրագրերի իրականացման ընթացքը, նոր ծրագրեր ներգրավելու հնարավորությունները։ Քննարկվել են նաև Գեղարքունիքի մարզում տուրիզմի՝ հատկապես քայլարշավային տուրիզմի զարգացման հեռանկարները, մարզում ֆրանսերենի ուսուցումը խթանելու, ինչպես նաև բազմաթիվ այլ ծրագրերի ընթացքը։

Министр ТУИ Армении принял делегацию, возглавляемую председателем Департамента Изер Франции
Министр территориального управления и инфраструктур Армении Гнел Саносян принял делегацию во главе с председателем Департамента Изер Франции Жан-Пьером Барбье.
Как сообщили «Арменпресс» в Министерстве территориального управления и инфраструктур РА, министр приветствовал гостей и признал, что теплые армяно-французские отношения продолжают развиваться довольно быстрыми темпами.
Гнел Саносян особо подчеркнул работу, проводимую в направлении децентрализованного сотрудничества, в котором особую роль играют отношения между Департаментом Изер и Гегаркуникской областью.
Министр обратился к подписанию нового соглашения о сотрудничестве на 2023-2027 годы, подписанного между Департаментом Изер и Гегаркуникской областью, и выразил содействие совместной реализации пунктов, предусмотренных в документе.
Жан-Пьер Барбье заверил, что они также готовы укреплять существующее сотрудничество в рамках децентрализации, и даже больше расширить его, включив в него другие сферы, в том числе здравоохранение.
Глава Департамента Изер подчеркнул императив скорейшей реализации совместных программ.
На встрече обсуждался ход реализации текущих программ, возможности разработки новых программ. Также были обсуждены перспективы развития туризма в Гегаркуникской области, особенно пешего туризма, вопросы популяризация и преподавания французского языка в регионе ряд других программ.