Սի Ծինփինը մարտի 20-22-ը պետական այցով կժամանի Ռուսաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինը մարտի 20-22-ը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հրավերով պետական այցով կժամանի Ռուսաստան:
Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Կրեմլի մամուլի ծառայության տարածած մամուլի հաղորդագրությունը: Ինչպես նշված է հաղորդագրության մեջ, երկու երկրների ղեկավարների բանակցությունների ընթացքում «կքննարկվեն համապարփակ գործընկերության հարաբերությունների հետագա զարգացման և Ռուսաստանի և Չինաստանի միջև ռազմավարական փոխգործակցության արդիական հարցեր»։
«Նաև ծրագրված Է կարծիքների փոխանակում միջազգային ասպարեզում ռուս-չինական համագործակցության խորացման համատեքստում», - նշված է հաղորդագրությունում։ Բացի դրանից, ՉԺՀ-ի ղեկավարի այցի ընթացքում «կստորագրվեն մի շարք կարևոր երկկողմ փաստաթղթեր»։ ТАСС-ը հիշեցնում է, որ երկու ղեկավարների նախորդ դեմ առ դեմ հանդիպումը տեղի է ունեցել 2022 թվականի սեպտեմբերին Սամարղանդում՝ Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի շրջանակներում։
2022 թվականի դեկտեմբերի վերջին Պուտինը Սի Ծինփինի հետ տեսակոնֆերանս-կապի միջոցով բանակցությունների ընթացքում նրան հրավիրել էր 2023 թվականի գարնանը պետական այցով ժամանել Մոսկվա։ Օրեր առաջ Սի Ծինփինը երրորդ հնգամյա ժամկետով վերընտրվել է Չինաստանի նախագահի պաշտոնում:
Իսկ անցյալ տարվա հոկտեմբերին Չինաստանի կոմունիստական կուսակցության 20-րդ համագումարից հետո Սի Ծինփինը նաև երրորդ ժամկետով վերընտրվել Էր Չինաստանի կոմկուսի Կենտրոնական կոմիտեի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում։ Այսպիսով, նրա պետական այցը Ռուսաստան կլինի առաջինը վերընտրվելուց հետո:

Си Цзиньпин посетит с визитом Россию 20-22 марта
Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин 20-22 марта по приглашению президента РФ Владимира Путина посетит Россию с государственным визитом, как передает Арменпресс, об этом сообщила в пятницу пресс-служба Кремля.
Как отмечается в сообщении, в ходе переговоров лидеров двух стран "будут обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития отношений всеобъемлющего партнерства и стратегического взаимодействия между Россией и Китаем". Также запланирован обмен мнениями в контексте углубления российско-китайского сотрудничества на международной арене.
Кроме того, в пресс-службе Кремля уточнили, что в ходе визита лидера КНР "состоится подписание ряда важных двусторонних документов".
Предыдущая очная встреча лидеров состоялась в сентябре 2022 года в Самарканде на полях саммита Шанхайской организации сотрудничества. В конце декабря 2022 года Путин на переговорах с Си Цзиньпином по видео-конференц-связи пригласил его приехать весной 2023 года с государственным визитом в Москву.
Ранее в марте Си Цзиньпин был переизбран на должность председателя КНР на третий пятилетний срок. В октябре после XX съезда Коммунистической партии Китая (КПК) Си Цзиньпин также был переизбран на третий срок на должность генерального секретаря Центрального комитета КПК. Таким образом, его государственный визит в Россию станет первым с момента переизбрания.