Սի Ծինփինը կարող է եվրոպական մի քանի երկրներ այցելել և զրուցել Զելենսկիի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը հաջորդ շաբաթ ՌԴ այցից հետո դիտարկում է եվրոպական մի շարք երկրներ այցելելու հնարավորությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Wall Street Journal պարբերականը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին:
Հրատարակությունը նշում է, որ ուղևորության ամբողջական երթուղին դեռ չի հաստատվել: Պարբերականը նաև հայտնում է, որ Չինաստանի ղեկավարը նախատեսում է խոսել Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի հետ՝ Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների մեկնարկից ի վեր առաջին անգամ:
Սա, ըստ հրատարակության աղբյուրների, արտացոլում է Պեկինի ջանքերն՝ ավելի ակտիվ դերակատարում ունենալ Ուկրաինայում հակամարտության ավարտին միջնորդելու գործում: Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը պլանավորում է Մոսկվա այցելել արդեն հաջորդ շաբաթ՝ նախատեսվածից ավելի վաղ: Պուտինն իր չինացի գործընկերոջը Մոսկվա էր հրավիրել անցած տարվա վերջին տեսակապով անցկացված բանակցությունների ժամանակ։
Սի Ծինփինը, որը հունիսին դառնում է 70 տարեկան, ուրբաթ օրը Չինաստանի նախագահի պաշտոնում վերընտրվել Է աննախադեպ՝ երրորդ հնգամյա ժամկետով: Դա հնարավոր Է դարձել 2018 թ.-ին ՉԺՀ-ի Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ կատարելուց հետո. այժմ միևնույն անձը կարող է պետության ղեկավարի պաշտոնն զբաղեցնել անսահմանափակ ժամկետով։

Си Цзиньпин может посетить несколько европейских стран, пишут СМИ
Председатель КНР Си Цзиньпинь на фоне вероятного визита в РФ рассматривает возможность посетить ряд европейских стран. Как передает Арменпресс, об этом сообщает газетаWall Street Journal.
"Мистер Си рассматривает возможность посещения других европейских стран в рамках своей поездки в Россию, хотя, по его словам, полный маршрут поездки не подтвержден", - говорится в сообщении издания.
Ранее в понедельник агентство Рейтер со ссылкой на источники, знакомые с ситуацией, передавало, что Си Цзиньпин планирует посетитьМосквууже на следующей неделе.
В конце декабря президент РФВладимир Путинпригласил Си Цзиньпина приехать в 2023 году в Москву.
Си Цзиньпин, которому в июне исполнится 70 лет, в пятницу был переизбран на должность председателя КНР на беспрецедентный третий пятилетний срок. Это стало возможным после внесения в 2018 году поправок в Конституцию КНР: теперь одно и то же лицо может занимать пост главы государства неограниченное число раз.