Սի Ծինփինը երրորդ հնգամյա ժամկետով վերընտրվել է Չինաստանի նախագահի պաշտոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 14-րդ գումարման Ազգային Ժողովրդական Կոնգրեսի (խորհրդարան) առաջին նստաշրջանի պատվիրակներն այսօր միաձայն քվեարկել են Սի Ծինփինին աննախադեպ երրորդ հնգամյա ժամկետով Չինաստանի նախագահի պաշտոնում վերընտրելու օգտին։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է ТАСС գործակալությունից:
Քվեարկությանը մասնակցել է 2 952 մարդ։ Սի Ծինփինի վերընտրությունը հնարավոր դարձավ 2018 թ.-ին Չինաստանի Սահմանադրության փոփոխություններից հետո. այժմ միևնույն անձը կարող է անսահմանափակ թվով զբաղեցնել պետության ղեկավարի պաշտոնը։
2022 թ. հոկտեմբերին Չինաստանի Կոմունիստական ​​կուսակցության 20-րդ համագումարից հետո Սի Ծինփինը նաև երրորդ ժամկետով վերընտրվել Էր Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցության Կենտրոնական կոմիտեի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում։
Սի Ծինփինը ծնվել է 1953 թ.-ին Պեկինում՝ չինացի նշանավոր հեղափոխական և քաղաքական գործչի ընտանիքում։ 1974 թ.-ին նա ընդունվել է Չինաստանի Երիտասարդության կոմունիստական միության շարքերը և հետագայում զբաղեցրել գավառային և նահանգային մակարդակի մի շարք կուսակցական պաշտոններ:
1999-ից մինչև 2002 թ.-ը եղել է Ֆուցզյանի արևելյան նահանգի նահանգապետ, 2007 թ.-ին ընտրվել է Չինաստանի Կոմկուսի Կենտրոնական կոմիտեի Քաղբյուրոյի Մշտական ​​կոմիտեի անդամ, իսկ 2008 թ.-ի մարտին դարձել է ՉԺՀ-ի փոխնախագահ։ Սի Ծինփինը Չինաստանի Կոմկուսի Կենտրոնական կոմիտեն և Չինաստանի Կոմկուսի Ռազմական խորհուրդը գլխավորել Է 2012 թ.-ի նոյեմբերին, իսկ 2013 թ.-ի մարտին նա զբաղեցրել է պետության ղեկավարի և ՉԺՀ-ի Կենտրոնական ռազմական խորհրդի նախագահի պաշտոնը:-

Си Цзиньпина переизбрали на должность председателя КНР на третий пятилетний срок
Делегаты первой сессии Всекитайского собрания народных представителей (ВСНП, парламент) 14-го созыва в пятницу единогласно проголосовали за переизбрание Си Цзиньпина на должность председателя КНР на беспрецедентный третий пятилетний срок. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Xinhua.
В голосовании приняли участие 2 952 человека.
Переизбрание Си Цзиньпина, которому в июне исполнится 70 лет, стало возможным после внесения поправок в Конституцию КНР в 2018 году: теперь одно и то же лицо может занимать пост главы государства неограниченное число раз.
В октябре после XX съезда Коммунистической партии Китая (КПК) Си Цзиньпин также был переизбран на третий срок на должность генерального секретаря Центрального комитета КПК.
Си Цзиньпин родился в 1953 году в Пекине в семье крупного китайского революционного и политического деятеля. В 1974 году он вступил в Коммунистический союз молодежи Китая и в дальнейшем занимал ряд партийных должностей уездного и окружного уровня. С 1999 по 2002 год был губернатором восточной провинции Фуцзянь, в 2007 году избран членом Постоянного комитета (ПК) Политбюро ЦК КПК, а в марте 2008 года стал вице-председателем КНР. Си Цзиньпин возглавил ЦК КПК и Военный совет ЦК КПК в ноябре 2012 года, а в марте 2013 года занял должность главы государства и председателя Центрального военного совета КНР.