Մոսկվան Երևանին և Բաքվին օգնում է խաղաղության պայմանագրի պարամետրերի մշակման գործում. ՌԴ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսական կողմը հետևողական աջակցություն է ցուցաբերում Հայաստանին և Ադրբեջանին խաղաղության պայմանագրի պարամետրերի մշակման հարցում։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ТАСС-ին տված հարցազրույցում հայտնել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը։
«Ռուսաստանը նպատակաուղղված ջանքեր է գործադրում Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ: Դրանք հիմնված են 2020-2022 թթ. ամենաբարձր մակարդակով եռակողմ համաձայնագրերի վրա, որոնք նախատեսում են մի շարք առաջնահերթ միջոցառումներ, այդ թվում՝ երկու երկրների միջև տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումը, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատումը, քաղաքացիական հասարակությունների միջև շփումների զարգացումը: Մենք հետևողական աջակցություն ենք ցուցաբերում կողմերին խաղաղության պայմանագրի մշակման գործում»,- ասել է փոխնախարարը։
Նա նշել է, որ միասին «այս քայլերը պետք է հանգեցնեն տարածաշրջանում ամուր, կայուն և արդար խաղաղության պայմանների ստեղծմանը, որի արտացոլումը կլինի խաղաղության համաձայնագիրը»։
«Մեր միջնորդության էությունը կայանում է նրանում, որպեսզի ապահովվի կառուցողական և բովանդակալից երկխոսություն՝ երկու կողմերի շահերը հաշվի առնող փոխընդունելի լուծումներ գտնելու համար։ Այդ նպատակով հայ-ադրբեջանական կարգավորման հարցերով ՌԴ արտաքին գործերի նախարարի հատուկ ներկայացուցիչ (խմբ.՝ Իգոր) Խովաևը կանոնավոր ուղևորություններ է կատարում Երևան և Բաքու (վերջին անգամ՝ համապատասխանաբար փետրվարի 9-10-ը և փետրվարի 14-15-ը)։ Մենք նաև մեր գործընկերներին փոխանցել ենք ռուսական նկատառումները խաղաղության գործընթացի հիմնարար սկզբունքների և պարամետրերի վերաբերյալ, որոնք հաշվի են առնում կողմերի մոտեցումները», - նշել է Գալուզինը։

Russia says it is providing consistent support to Armenia and Azerbaijan in developing peace treaty parameters
YEREVAN, FEBRUARY 23, ARMENPRESS. Russia is providing consistent support to Armenia and Azerbaijan in developing the parameters of the peace treaty, the Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin told TASS news agency in an interview.
“Russia is making determined efforts in the direction of settling the relations between Baku and Yerevan. These are based on the 2020-2022 highest level trilateral agreements which envisage a number of priority actions, including unblocking of transport routes between the two countries, delimitation of the Armenian-Azerbaijani border, and development of contacts between civil societies. We provide consistent support to the parties in developing the peace treaty,” he said.
Galuzin said that “these steps must lead to the creation of conditions for solid, sustainable and just peace in the region, the reflection of which will be the peace treaty.”
“The essence of our mediation is for a constructive and substantial dialogue to be ensured for finding mutually acceptable solutions taking into account the interests of both parties. With this purpose, the Russian Foreign Minister’s special envoy [Igor] Khovaev is making regular trips to Yerevan and Baku, most recently from February 9 to 10 and February 14 to 15 respectively. We’ve also relayed to our partners the Russian observations regarding the fundamental principles and parameters of the peace process, which take into account the approaches of the parties,” Galuzin said.