Բայդենն ակնկալում է զրույց ունենալ Սի Ծինփինի հետ` չնայած չինական օդապարիկի հետ կապված միջադեպին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել է, որ ակնկալում Է զրույց ունենալ Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հետ և տրամադրված Է շարունակել համագործակցությունը Պեկինի հետ՝ չնայած խոցված չինական օդապարիկի հետ կապված միջադեպին: Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է CNN-ից:
«Այդ միջադեպն ընդգծում է մեր դիվանագետների և ռազմական բնագավառի փորձագետների միջև հաղորդակցության բաց գծերի պահպանման կարևորությունը: Մեր դիվանագետները կշարունակեն հաղորդակցվել (չինացիների հետ), և ես կշարունակեմ կապ պահպանել ՉԺՀ-ի ղեկավար Սի Ծինփինի հետ», - ասել է նա՝ ելույթ ունենալով Սպիտակ տանը:
«Ես սպասում եմ նախագահ Սի Ծինփինի հետ զրույցին», - հավելել է Բայդենը։ Միևնույն ժամանակ նա ընդգծել է, որ չի պատրաստվում Չինաստանի ղեկավարությունից ներողություն խնդրել խոցված օդապարիկի համար։
«Մենք ձգտում ենք մրցակցության, ոչ թե հակամարտության Չինաստանի հետ: Մենք նոր Սառը պատերազմ չենք փնտրում», ասել է Բայդենը:
«Մենք նաև կշարունակենք փոխգործակցել Չինաստանի հետ, ինչպես դա արել ենք վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում»,- հավելել է նա։
Ավելի վաղ փետրվարին ԱՄՆ-ի երկնքում հայտնաբերվել և խոցվել էր չինական օդապարիկ, որը Վաշինգտոնը որակել էր հետախուզական: Վերջին օրերին ԱՄՆ-ի և Կանադայի երկնքում ևս երեք թռչող օբյեկտ է խոցվել:
Բայդենի խոսքով՝ վկայություններ չկան, որ այս երեք խոցված օբյեկտներն առնչություն ունեն Չինաստանի հետախուզական օդապարիկի հետ կամ որևէ այլ երկրի թռչող սարքեր են: Դրանք, ըստ ԱՄՆ նախագահի, կարող են կապված լինել մասնավոր ընկերությունների հետ, որոնք ուսումնասիրում են եղանակը կամ գիտական հետազոտություններ են կատարում:

Байден ожидает разговора с лидером КНР Си Цзиньпином
Президент США Джо Байден заявил, что рассчитывает на разговор с председателем КНР Си Цзиньпином и настроен продолжать взаимодействие с Пекином, несмотря на инцидент со сбитым китайским аэростатом, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Этот эпизод подчеркивает важность сохранения открытых линий коммуникаций между нашими дипломатами и специалистами в военной области. Наши дипломаты будут продолжать контактировать (с китайскими - ИФ), и я продолжу контактировать с лидером КНР Си Цзиньпином", - сказал он, выступая в Белом доме.
"Я ожидаю разговора с председателем Си Цзиньпином", - добавил Байден. При этом, он подчеркнул, что не собирается просить прощения у китайского руководства за сбитый аэростат.
Байден отметил, что США, как и прежде, "хотят конкурировать с Китаем, избегая конфликта". По его словам, он не стремится к "холодной войне" с Пекином.
"Мы также будем продолжать взаимодействовать с Китаем, как и делали это на протяжении последних двух недель", - добавил он.
Ранее в феврале в небе над СШАбыл обнаружен и сбиткитайский аэростат, который в Вашингтоне назвали разведывательным. В дальнейшем над территориями США и Канады произошли еще три аналогичных инцидента: два объекта были уничтоженынад Аляскойинад Юконом. В воскресенье воздушную цельсбилинад озером Гурон на канадско-американской границе.