Ալեն Սիմոնյանը Կիհուն Սոնի հետ հանդիպմանը կարևորել է Հայաստանում Կորեայի Հանրապետության դեսպանության բացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 13-ին ընդունել է Կորեայի Հանրապետության ԱԺ Կորեա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Կիհուն Սոնի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Ազգային ժողովի տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպմանը շեշտվել է հայ-կորեական երկկողմ հարաբերություններում միջխորհրդարանական համագործակցության կարեւորությունը:
Քննարկվել են Հայաստանի եւ Կորեայի միջեւ երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման եւ ամրապնդման հնարավոր ուղղությունները: Կողմերն ընդգծել են առեւտրատնտեսական, գիտական, կրթության, մշակույթի ու զբոսաշրջության ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության անհրաժեշտությունը:
Այս համատեքստում ԱԺ նախագահը կարեւորել է ՀՀ-ում Կորեայի Հանրապետության դեսպանության բացումը, որը մեծ առաջընթացի հնարավորություն կտա հայ-կորեական հարաբերություններում:
Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել Կորեայի միջազգային համագործակցության գործակալության (KOICA) կողմից Հայաստանին, մասնավորապես, Ազգային ժողովին ցուցաբերած աջակցությունը՝ ակնկալելով շարունակականություն:
Գործընկերները քննարկել են տարածաշրջանի անվտանգությանն առնչվող հարցեր, ինչպես նաեւ Ադրբեջանի ծավալապաշտական նկրտումներին եւ դրա հետեւանքներին վերաբերող հիմնախնդիրներ:
«Մենք գնահատում ենք Կորեայի Հանրապետության հավասարակշռված դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի առնչությամբ եւ հույս ունենք, որ Կորեան կշարունակի աջակցել միջազգային միջնորդների ջանքերին՝ խնդիրը բացառապես խաղաղ ճանապարհով հանգուցալուծելու հարցում»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
ԱԺ նախագահը հավելել է, որ Հայաստանը միջազգային գործընկերներից ակնկալում է հասցեական քայլեր՝ պահանջելու Ադրբեջանից լիարժեքորեն կատարել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները, անմիջապես ու անվերապահորեն վերացնել Լաչինի միջանցքի արգելափակումը՝ ապահովելով տրանսպորտային հաղորդակցության անվտանգ եւ ապահով կազմակերպումը:

YEREVAN, FEBRUARY 13, ARMENPRESS. Speaker of Parliament Alen Simonyan held a meeting with South Korean legislator Ki Hun Song, the Chair of the Republic of Korea-Armenia Parliamentary Friendship Group at the Korean parliament.
The importance of inter-parliamentary cooperation in the Armenian-Korean bilateral relations was emphasized at the meeting, the parliament’s press service said in a read-out.
Possible directions for strengthening and developing the bilateral relations between Armenia and South Korea were discussed. Simonyan and Song underscored the necessity for mutually beneficial cooperation in the trade-economic, scientific, educational, cultural and tourism sectors. In this context the Speaker of Parliament attached importance to the opening of the South Korean embassy in Armenia, which will allow great progress to be made in the bilateral relations.
Speaker Simonyan highly appreciated the Korea International Cooperation Agency (KOICA)’s support to Armenia, particularly to the parliament, expecting continuity.
Issues related to regional security, as well as Azerbaijan’s maximalist aspirations and its consequences were also discussed.
“We value the balanced position of the Republic of Korea on the Nagorno Karabakh conflict and we hope that Korea will continue supporting the international mediators’ efforts in the issue of resolving the conflict through exclusively peaceful ways,” Simonyan said.
Speaker Simonyan added that Armenia expects targeted steps from international partners demanding Azerbaijan to fully implement its obligations under the 9 November 2020 trilateral statement, to immediately and unconditionally end the blockade of Lachin corridor and ensure safe and secure passage of transportation.