Հրատարակվել է «Հայաստանի պատմամշակութային ժառանգությունը» անգլերեն ժողովածուն
ԵՐԵՎԱՆ,27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության գրահրատարակչության ոլորտի համատեքստում 2022 թվականին մեկնարկած «Հայ մշակույթը հանրահռչակող օտարալեզու գրականության հրատարակում» դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում հրատարակվել է «Հայաստանի պատմամշակութային ժառանգությունը» անգլերեն ժողովածուն։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից, գիտահանրամատչելի այս ժողովածուն նախատեսված է ընթերցողների առավել լայն լսարանի համար: Առանձին հոդվածների տարբերակով փորձ է արվել ամփոփ, սակայն գիտական արդի ընկալումներին համահունչ ներկայացնել հայ ժողովրդի մշակութային ինքնատիպ նյութական և հոգևոր ժառանգության ընտրանին:
Այն ընթերցողական լայն շրջանակներին հնարավորություն կտա բացահայտել և ճանաչել հայոց պատմության ու մշակույթի որոշակի շերտեր:

На английском языке издан сборник статей «Историческое и культурное наследие Армении»
В рамках грантовой программы в издательском деле «Издание литературы на иностранных языках, популяризирующей армянскую культуру», запущенной в 2022 году Министерством ОНКС, на английском языке издан сборник научных статей «Историческое и культурное наследие Армении».
Как сообщили «Арменпресс» в Министерстве образования, науки, культуры и спорта, сборник статей предназначен для самого широкого круга читателей. Он, в кратком виде, но в соответствии с современными научными представлениями, представляет уникальный материал по культурному и духовному наследия армянского народа.
Сборник позволит широкому кругу читателей открыть для себя и узнать определенные пласты армянской истории и культуры.