Նոր Զելանդիայի վարչապետը ստանձնել է պաշտոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կիրակի օրը Նոր Զելանդիայի Լեյբորիստական ​​կուսակցության ղեկավար ընտրված Քրիս Հիփքինսը երդում է տվել որպես երկրի կառավարության նոր ղեկավար: Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է «Интерфакс» գործակալությունից:
Նա այդ պաշտոնում կփոխարինի Ջասինդա Արդերնին, որն ավելի վաղ անսպասելիորեն հայտարարել Էր իր հրաժարականի մասին։ Հունվարի 24-ին Արդերնը որպես վարչապետ վերջին անգամ հանդես Է եկել հանրության առջև՝ հայտարարելով, որ ինքն ամենից շատ կկարոտի մարդկանց, քանի որ նրանք եղել են «աշխատանքի ուրախությունը»:
«Ամբողջ սրտով շնորհակալ եմ ձեզանից իմ կյանքի ամենամեծ առանձնաշնորհի համար», - ասել Է նա: ԶԼՄ-ների տեղեկությունների համաձայն՝ Արդերնը մտադիր է կառավարության ղեկավարի գրասենյակը լքել փետրվարի 7-ին։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, լեյբորիստների ղեկավար ընտրվելուց հետո Հիփքինսը հայտարարել Էր, որ իր կառավարությունը կդադարեցնի ոչ առաջնահերթ բարեփոխումները և կկենտրոնանա երկրի տնտեսության և համաշխարհային գնաճի ազդեցության վրա: 42-ամյա Ջասինդա Արդերնը հունվարի 19-ին հայտարարել էր, որ պաշտոնաթողությունից հետո իր ժամանակը կնվիրի 4-ամյա դստերը և փեսացուին:

Jacinda Ardern's successor Chris Hipkins sworn in as New Zealand PM
YEREVAN, JANUARY 25, ARMENPRESS. Chris Hipkins has been sworn in as New Zealand's 41st prime minister, BBC reports.
The 44-year-old was formally appointed to the role in Wellington, a week afterJacinda Ardern's shock resignation.
Ardern, 42, had said she no longer has "enough in the tank" to lead the country. The country's governor-general Cindy Kiro accepted her formal resignation on Wednesday.
Hipkins built a reputation as the minister who led New Zealand's Covid-19 strategy.
At the ruling Labour Party's caucus over the weekend, Mr Hipkins received unanimous support to be promoted to lead the country, and now facesthe uphill task of retaining powerin the upcoming general elections in October.
Opinion polls have suggested that his party is trailing its conservative opposition, the National Party, in popularity.