Լուկաշենկոն Սի Ծինփինին հրավիրել է Բելառուս
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն շնորհավորել է Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինին Գարնանային տոնի կապակցությամբ և նրան հրավիրել Է այցելել Բելառուս:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, այս մասին հայտնել է Բելառուսի ղեկավարի մամուլի ծառայությունը։
«Հրավիրում եմ Ձերդ գերազանցությանն այցելել Բելառուսի Հանրապետություն, որտեղ Ձեզ ճանաչում և գնահատում են որպես իսկական բարեկամի, և որտեղ Ձեզ ամենաջերմ ընդունելությունն է սպասվում»,- ասված է շնորհավորանքում։
Լուկաշենկոն նշել է՝ չնայած այն բարդություններին, որոնք բերել էր նախորդ տարին՝ երկու կողմերը համատեղ ջանքերով կարողացել են նշանակալի հաջողությունների հասնել Բելառուս-Չինաստան համագործակցային հարաբերություններում:
«ՇՀԿ գագաթնաժողովի շրջանակներում ստորագրվել է երկկողմ համաձայնագրերի փաթեթ, որը համապատասխանում է երկու պետությունների շահերին և էլ ավելի կամրապնդի մեր երկրների միջև բարեկամությունը: Մինսկի և Պեկինի հարաբերությունները հասել են համապարփակ ռազմավարական գործընկերության նոր մակարդակի»,- հայտարարել է Բելառուսի նախագահը։

Лукашенко пригласил Си Цзиньпина в Беларусь
Президент Белоруссии Александр Лукашенко поздравил председателя КНР Си Цзиньпина с праздником Весны и пригласил его посетить республику.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщилапресс-служба главы белорусского государства.
"Приглашаю Ваше превосходительство посетить Республику Беларусь, где Вас знают и ценят как настоящего друга и где Вам будет оказан самый теплый и радушный прием", - говорится в поздравлении.
Лукашенко отметил, что несмотря на все сложности, которые принес прошедший год, стороны совместными усилиями смогли добиться значительных успехов в наращивании белорусско-китайского сотрудничества.
"На полях саммитаШОСподписан внушительный пакет двусторонних соглашений, которые отвечают интересам обоих государств и позволят еще больше укрепить дружбу между нашими странами. ОтношенияМинскаиПекинавышли на новый уровень всепогодного и всестороннего стратегического партнерства", - отметил Лукашенко.