Հայաստանում հունվարի 3-ի դրությամբ հիվանդանոցային բաժանմունքներում կա թոքաբորբով հոսպիտալացված 209 բուժառու
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում այս պահին դիտվում է սուր շնչառական վարակների հիվանդացության միջին ակտիվություն: Եվրոպական տարածաշրջանի 33 երկրում նկատվում է գրիպի տարածվածության բարձր ակտիվություն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հունվարի 4-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ առողջապահության նախարարության հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության վարչության պետ Ռոմելլա Աբովյանը:
Նրա խոսքով՝ եվրոպական տարածաշրջանի երկրներում շրջանառվում է գրիպ A տեսակի H3N2 ենթատեսակը, սակայն ՌԴ-ում և Հայաստանում առավել շատ շրջանառվում է գրիպ A տեսակի H1N1 ենթատեսակը, որը ծանր ընթացք ունի: «Եթե ժամանակին չդիմել բժշկական օգնության և սպասարկման, վիրուսը կարող է մահվան հանգեցնել: Գրիպ A տեսակն ավելի շատ խոցում է երեխաներին»,-նշեց Աբովյանն ու տեղեկացրեց՝ ըստ վիճակագրական տվյալների՝ հունվարի 3-ի դրությամբ հիվանդանոցային բաժանմունքներում կա թոքաբորբով հոսպիտալացված 209 բուժառու: Նրանցից 127-ը՝ շուրջ 60 տոկոսը, 0-18 տարեկան է:
Աբովյանն ընդգծեց՝ հիվանդանոցների վերակենդանացման բաժանմունքում կա 55 պացիենտ: Նրանցից 47-ը 0-18 տարեկան երեխաներն են: Հիվանդանոցների բաժանմունքներում կա հոսպիտալացված 584 բուժառու: Նրանց 96 տոկոսը 0-ից 18 տարեկան պացիենտներն են:
Նա կրկին հորդորեց սուր շնչառական վարակին բնորոշ ախտանշաններ ունենալու դեպքում անմիջապես դիմել բժշկական օգնության և սպասարկման, քանի որ կան դեպքեր, երբ բավականին ծանր կլինիկական ախտանշաններով ու ընթացքով են դիմում բժշկական օգնության ու սպասարկման, ինչի պատճառով պացիենտին փրկել չի ստացվում:

По состоянию на 3 января в больничных палатах Армении находятся 209 пациентов с пневмонией
ЕРЕВАН, 4 ЯНВАРЯ, АРМЕНПРЕСС. На данный момент в Армении наблюдается средняя активность острых респираторных инфекций. В 33 странах европейского региона наблюдается высокая активность гриппа.
Как сообщает «Арменпресс», об этом на встрече с журналистами 4 января заявила заведующая отделом эпидемиологии инфекционных и неинфекционных заболеваний Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Министерства здравоохранения РА Ромелла Абовян.
По ее словам, в странах европейского региона циркулирует грипп А типа H3N2, а в России и Армении больше циркулирует грипп А типа H1N1, который имеет тяжелое течение. «Если вовремя не обратиться за медицинской помощью и уходом, вирус может привести к летальному исходу. Гриппом типа А больше болеют дети", - отметила Абовян и сообщила, что по статистическим данным на 3 января в стационарных отделениях госпитализировано 209 пациентов с пневмонией: 127 из них, около 60 процентов, в возрасте до 18 лет.
Абовян подчеркнула, что в реанимационном отделении больниц находятся 55 пациентов, из них 47 детей в возрасте до 18 лет. В больничных палатах госпитализировано 584 пациента - 96 процентов из них составляют пациенты в возрасте до 18 лет.
Она еще раз призвала незамедлительно обращаться за медицинской помощью и услугами при появлении симптомов, характерных для ОРЗ, поскольку бывают случаи, когда за медицинской помощью и услугами обращаются при тяжелых клинических симптомах и течении, из-за которых спасти больного невозможно.