Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակի սրացումը բարդացնում է Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման աշխատանքները. Գալուզին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակի սրացումը բարդացնում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման աշխատանքները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը ТАСС գործակալությանը տված հարցազրույցում:
«Անկասկած, Լաչինի միջանցքի շուրջ ներկայիս սրացման նման միջադեպերը չեն կարող չբարդացնել բանակցությունների ֆոնը, այդ թվում՝ խաղաղության պայմանագրի շուրջ: Ռուսական կողմը եռանդուն ջանքեր է գործադրում տեղում իրավիճակը կարգավորելու համար: Մենք ակնկալում ենք, որ շուտափույթ կերպով կվերսկսվի համատեղ աշխատանքը հայ-ադրբեջանական կարգավորման բոլոր ուղղություններով», - ասել է ՌԴ արտաքին գործերի փոխնախարարը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպիսին են Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման հեռանկարները՝ հաշվի առնելով Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակը:
ՌԴ փոխարտգործնախարարի խոսքով՝ կարևորն այն է, որ երկու երկրները հասնեն փոխադարձ ընդունելի լուծման՝ անկախ փաստաթղթի համաձայնեցման ժամկետներից:
«Մենք կարծում ենք, որ այս դեպքում փաստաթուղթը համաձայնեցնելու ժամկետն այնքան էլ կարևոր չէ: Գլխավորն այն է, որ Բաքուն և Երևանը կարողանան հասնել փոխադարձ ընդունելի լուծման, որը կերաշխավորի կայուն և արդար խաղաղություն տարածաշրջանում», - ասել է դիվանագետը՝ հավելելով, որ ռուսական կողմը պատրաստ է աջակցել բանակցային գործընթացին այնպես, ինչպես դա արձանագրված է 2022 թ.-ի հոկտեմբերի 31-ին Սոչիի գագաթնաժողովի արդյունքներով Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարության մեջ։
Լաչինի միջանցքը Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին և աշխարհին կապող միակ ճանապարհն է, որը դեկտեմբերի 12-ից արգելափակված է որպես բնապահպաններ ներկայացող մի խումբ ադրբեջանցիների կողմից։

YEREVAN, DECEMBER 26, ARMENPRESS. The escalation of the situation around Lachin Corridor is complicating the work for signing the peace treaty between Armenia and Azerbaijan, the Russian Deputy Minister of Foreign Affairs Mikhail Galuzin said.
“Undoubtedly, incidents like the current escalation around Lachin Corridor can’t not complicate the backdrop of the negotiations, including around the peace treaty,” Galuzin told TASS news agency. “The Russian side is making vigorous efforts to resolve the situation on the ground. We expect that joint work in all directions of the Armenian-Azerbaijani normalization will resume swiftly,” he said when asked to comment on prospects of signing of a peace treaty between Armenia and Azerbaijan given the situation in the Lachin Corridor, the only connection between Artsakh (Nagorno Karabakh) with Armenia and the rest of the world which is currently blockaded by Azerbaijan.
Galuzin said what matters is that the two countries achieve a mutually-acceptable solution regardless of timeframes of agreeing the document.
“We believe that in this case the timeframe of agreeing the document isn’t that important. What’s important is that Baku and Yerevan be able to reach a mutually-acceptable solution that would guarantee sustainable and just peace in the region,” the Russian deputy FM said, adding that Russia is ready to support the negotiations process as stipulated in the October 31, 2022 trilateral statement between the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan in Sochi.