Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակի սրացումը բարդացնում է Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման աշխատանքները. Գալուզին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակի սրացումը բարդացնում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման աշխատանքները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը ТАСС գործակալությանը տված հարցազրույցում:
«Անկասկած, Լաչինի միջանցքի շուրջ ներկայիս սրացման նման միջադեպերը չեն կարող չբարդացնել բանակցությունների ֆոնը, այդ թվում՝ խաղաղության պայմանագրի շուրջ: Ռուսական կողմը եռանդուն ջանքեր է գործադրում տեղում իրավիճակը կարգավորելու համար: Մենք ակնկալում ենք, որ շուտափույթ կերպով կվերսկսվի համատեղ աշխատանքը հայ-ադրբեջանական կարգավորման բոլոր ուղղություններով», - ասել է ՌԴ արտաքին գործերի փոխնախարարը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպիսին են Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման հեռանկարները՝ հաշվի առնելով Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակը:
ՌԴ փոխարտգործնախարարի խոսքով՝ կարևորն այն է, որ երկու երկրները հասնեն փոխադարձ ընդունելի լուծման՝ անկախ փաստաթղթի համաձայնեցման ժամկետներից:
«Մենք կարծում ենք, որ այս դեպքում փաստաթուղթը համաձայնեցնելու ժամկետն այնքան էլ կարևոր չէ: Գլխավորն այն է, որ Բաքուն և Երևանը կարողանան հասնել փոխադարձ ընդունելի լուծման, որը կերաշխավորի կայուն և արդար խաղաղություն տարածաշրջանում», - ասել է դիվանագետը՝ հավելելով, որ ռուսական կողմը պատրաստ է աջակցել բանակցային գործընթացին այնպես, ինչպես դա արձանագրված է 2022 թ.-ի հոկտեմբերի 31-ին Սոչիի գագաթնաժողովի արդյունքներով Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարության մեջ։
Լաչինի միջանցքը Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին և աշխարհին կապող միակ ճանապարհն է, որը դեկտեմբերի 12-ից արգելափակված է որպես բնապահպաններ ներկայացող մի խումբ ադրբեջանցիների կողմից։

Обострение ситуации вокруг Лачинского коридора осложняет работу по заключению мирного договора между Ереваном и Баку
ЕРЕВАН, 26 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Обострение ситуации вокруг Лачинского коридора осложняет работу по заключению мирного договора между Арменией и Азербайджаном. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин в интервью агентству ТАСС.
«Безусловно, такие инциденты, как нынешняя эскалация вокруг Лачинского коридора, не могут не осложнять фон переговоров, в том числе мирного договора. Российская сторона прилагает активные усилия для урегулирования ситуации на местах. Рассчитываем, что совместная работа по всем направлениям армяно-азербайджанского урегулирования будет возобновлена ​​в кратчайшие сроки", - сказал замминистра иностранных дел РФ, отвечая на вопрос о перспективах подписания мирного договора между Ереваном и Баку с учетом ситуации в Лачинском коридоре.
По словам замглавы МИД РФ, важно, чтобы две страны пришли к взаимоприемлемому решению вне зависимости от условий согласования документа.
«Мы считаем, что в данном случае срок согласования документа не столь важен. Главное, чтобы Баку и Ереван смогли прийти к взаимоприемлемому решению, которое будет гарантировать стабильный и справедливый мир в регионе", - сказал дипломат, добавив, что российская сторона готова поддержать переговорный процесс, как это записано в трехстороннем заявлении лидеров России, Армении и Азербайджана по итогам саммита в Сочи от 31-го октября 2022 года.
Лачинский коридор — единственная дорога, соединяющая Нагорный Карабах с Арменией и миром, которая с 12 декабря заблокирована группой азербайджанцев, выдающих себя за экологов.