Տեղի ունեցավ շատ բաց, անկեղծ և դրական քննարկում. Փաշինյանը՝ ՀԱՊԿ երևանյան նիստի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավով է նշում, որ Երևանում նոյեմբերի 23-ին կայացած ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հերթական նիստում չի հաջողվել ընդհանուր հայտարարի գալ երկու շատ կարևոր փաստաթղթերի վերաբերյալ: Սակայն, չնայած այդ հանգամանքին, Փաշինյանը դրական է գնահատում ՀԱՊԿ նիստի ընթացքում տեղի ունեցած քննարկումը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` վարչապետ Փաշինյանը կառավարության նիստում նշեց, որ տեղի է ունեցել շատ բաց, անկեղծ և դրական քննարկում:
«Այդ երկու փաստաթղթերն ուղարկվել են լրամշակման և ես հույս ունեմ, որ մենք կկարողանանք գալ ընդհանուր հայտարարի: Բայց ընդհանուր առմամբ, չնայած այն հանգամանքին, որ մենք չստորագրեցինք ՀԱՊԿ-ի հռչակագիրը և սեպտեմբերի 13-ի էսկալացիայի վերաբերյալ ՀԱՊԿ արձագանքի որոշումը և դրանք չընդունվեցին, ես ընդհանուր առմամբ դրական եմ համարում քննարկումը, դրական եմ համարում նաև Ռուսաստանի Դաշնության հետ երկկողմ ֆորմատում ունեցած բանակցությունները»,-ասաց Փաշինյանը՝ հույս հայտնելով, որ այն պայմանավորվածությունները, որոնք արձանագրվել են, հնարավորինս արագ կիրականացվեն:
Երևանում նոյեմբերի 23-ին կայացել է ՀԱՊԿ գագաթնաժողովը, որում նախագահել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Հայաստանը գագաթնաժողովի ընթացքում հրաժարվել է ստորագրել ՀԱՊԿ-ի հռչակագիրը և Ադրբեջանի ագրեսիայի հետ կապված Հայաստանին օգնություն տրամադրելու վերաբերյալ որոշման նախագիծը: Հայաստանը իր որոշումը հիմնավորել է այդ փաստաթղթերի ոչ լիարժեք լինելով:

YEREVAN, NOVEMBER 24, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan regrets that during yesterday’s CSTO summit in Yerevan they have not managed to come to a general agreement around two very important documents. However, the PM, overall, assesses the meeting “positive”.
“A very open, sincere and positive discussion took place”, the PM said during today’s Cabinet meeting.
“These two documents have been sent for revision, and I hope we will be able to come to a common conclusion. But in general, despite that we didn’t sign the CSTO declaration and the decision of CSTO’s reaction to the September 13th escalation, and they were not approved, I assess the discussion as positive, I also positively assess the talks held with Russia in a bilateral format”, Pashinyan said, expressing hope that the agreements reached will be implemented as soon as possible.
Yerevan hosted the CSTO summit on November 23 chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan. During the summit Armenia refused to sign the CSTO declaration and the draft decision to provide help to Armenia. Armenia said these documents were not complete.