Տեղի ունեցավ շատ բաց, անկեղծ և դրական քննարկում. Փաշինյանը՝ ՀԱՊԿ երևանյան նիստի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավով է նշում, որ Երևանում նոյեմբերի 23-ին կայացած ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հերթական նիստում չի հաջողվել ընդհանուր հայտարարի գալ երկու շատ կարևոր փաստաթղթերի վերաբերյալ: Սակայն, չնայած այդ հանգամանքին, Փաշինյանը դրական է գնահատում ՀԱՊԿ նիստի ընթացքում տեղի ունեցած քննարկումը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` վարչապետ Փաշինյանը կառավարության նիստում նշեց, որ տեղի է ունեցել շատ բաց, անկեղծ և դրական քննարկում:
«Այդ երկու փաստաթղթերն ուղարկվել են լրամշակման և ես հույս ունեմ, որ մենք կկարողանանք գալ ընդհանուր հայտարարի: Բայց ընդհանուր առմամբ, չնայած այն հանգամանքին, որ մենք չստորագրեցինք ՀԱՊԿ-ի հռչակագիրը և սեպտեմբերի 13-ի էսկալացիայի վերաբերյալ ՀԱՊԿ արձագանքի որոշումը և դրանք չընդունվեցին, ես ընդհանուր առմամբ դրական եմ համարում քննարկումը, դրական եմ համարում նաև Ռուսաստանի Դաշնության հետ երկկողմ ֆորմատում ունեցած բանակցությունները»,-ասաց Փաշինյանը՝ հույս հայտնելով, որ այն պայմանավորվածությունները, որոնք արձանագրվել են, հնարավորինս արագ կիրականացվեն:
Երևանում նոյեմբերի 23-ին կայացել է ՀԱՊԿ գագաթնաժողովը, որում նախագահել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Հայաստանը գագաթնաժողովի ընթացքում հրաժարվել է ստորագրել ՀԱՊԿ-ի հռչակագիրը և Ադրբեջանի ագրեսիայի հետ կապված Հայաստանին օգնություն տրամադրելու վերաբերյալ որոշման նախագիծը: Հայաստանը իր որոշումը հիմնավորել է այդ փաստաթղթերի ոչ լիարժեք լինելով:

Состоялось очень открытое, искреннее и позитивное обсуждение: Никол Пашинян о ереванском заседании ОДКБ
Премьер-министр Армении Никол Пашинян с сожалением отметил, что на состоявшемся 23 ноября в Ереване очередном заседании Совета коллективной безопасности ОДКБ не удалось прийти к согласию относительно двух очень важных документов. Однако, несмотря на это обстоятельство, обсуждения в ходе заседания ОДКБ Пашинян считает позитивными.
Как сообщает «Арменпресс», премьер-министр на заседании правительства отметил, что состоялось очень открытое, искреннее и позитивное обсуждение.
«Эти два документа отправлены на доработку, и я надеюсь, что мы сможем прийти к согласию. Но в целом, несмотря на то, что мы не подписали Декларацию ОДКБ и решение об ответе ОДКБ на эскалацию 13 сентября, и они не были приняты, обсуждение в целом считаю позитивным. Переговоры с РФ в двустороннем формате также считаю позитивными», - сказал Пашинян, выразив надежду, что договоренности, которые были зафиксированы, будут реализованы в кратчайшие сроки.
23 ноября в Ереване прошел саммит ОДКБ под председательством премьер-министра РА Никола Пашиняна. В ходе саммита Армения отказалась подписать Декларацию ОДКБ и проект резолюции об оказании Армении содействия в связи с агрессией Азербайджана. Армения обосновала свое решение неполноценностью этих документов.