ՀՀ ԱԳ նախարարն ամփոփել է ՀՀ նախագահությունը Ֆրանկոֆոնիայում և Երևանի հռչակագրով անդամների ստանձնած հանձնառությունների կատարումը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թունիսի Ջերբա քաղաքում նոյեմբերի 18-ին անցկացվող Ֆրանկոֆոնիայի 43-րդ նստաշրջանի աշխատանքների շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ամփոփել է 2018թ․ Երևանի գագաթնաժողովում անդամ-պետությունների ստանձնած հանձնառությունների կատարման ընթացքը և անցած չորս տարիների ընթացքում Հայաստանի նախագահությունը կազմակերպությունում։«Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից։
«Երևանյան գագաթնաժողովի արդյունքում բացի Երևանի հռչակագրից ընդունվել էին վեց բանաձևեր ֆրանսախոս աշխարհում ճգնաժամային, հետճգնաժամային և խաղաղության ամրապնդման իրավիճակների, Փարիզի սկզբունքների 25-ամյակի, քաղաքացիության և մարդու իրավունքների կրթության, անտեսված արևադարձային հիվանդությունների, մշակութային մասնակցության, գիտելիքների փոխանցման և հետազոտությունների խթանման հարցերի շուրջ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Երևանի գագաթնաժողովի արդյունքում ընդունված Երևանի հռչակագրի առանցքային դրույթներն ու հանձնառությունները «Ապրել միասին» գաղափարի շուրջ էին՝ խարսխված մարդասիրական արժեքների, ֆրանկոֆոն համերաշխության և լեզվական ու մշակութային բազմազանությունը հարգելու վրա։ Անցած տարիների ընթացքում անհանդուրժողականության դրսևորումների, ատելության խոսքի և խտրական երևույթների տարածումը ցույց է տվել, թե որքան կարևոր է ստեղծել արդար հասարակություն, խթանել հանդուրժողականությունն ու մշակութային բազմազանությունը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ անցած չորս տարիների ընթացքում խաղաղությունը, ժողովրդավարությունը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, լավ կառավարումը և միասին ապրելու հանձնառություններն առավել քան երբևէ գտնվել են Ֆրանկոֆոնիայի ուշադրության կենտրոնում։ Անդամ երկրները հնարավորություն են ունեցել ՖՄԿ աջակցությամբ և մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների ներգրավմամբ մի շարք միջոցառումներ իրականացնել՝ ի նպաստ խաղաղության և ժողովրդավարության խթանման ու մարդու իրավունքների պաշտպանության:
Նախարար Միրզոյանն առանձնահատուկ կարևորել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գործադրած ջանքերը՝ ուղղված ֆրանկոֆոն աշխարհում խաղաղության ամրապնդմանը, միջազգային և տարածաշրջանային գործընկերների հետ ճգնաժամերի կանխարգելման ու հակամարտությունների կառավարման ուղղությամբ հետևողական աշխատանքը, ինչպես նաև կանխարգելիչ դիվանագիտություն և միջնորդություն իրականացնելուն ուղղված քայլերը՝ առաջնորդվելով հավաքական ֆրանկոֆոն համերաշխության գաղափարներով։
Նշվում է, որ հայկական կողմը ողջունել է ֆրանկոֆոն տարածքում լեզվական ու մշակութային բազմազանությունը ամրապնդելու շրջանակներում իրականացված «Ֆրանսերեն լեզու, մշակութային և լեզվական բազմազանություն» նախագիծը, ֆրանսերենի գործածությունը միջազգային հարաբերություններում խթանելուն միտված «Ֆրանսերենը միջազգային հարաբերություններում» ծրագիրը, ինչպես նաև՝ ֆրանսերենի վերաբերյալ Ջերբայում նախատեսված հռչակագրի ընդունումը։
ՀՀ ԱԳՆ տեղեկացմամբ՝ Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է նաև հակամարտությունների կանխարգելման գործում երիտասարդության դերի, կայուն զարգացման, շրջակա միջավայրի, կանանց ու տղամարդկանց հավասարության, արմատականացման ու ծայրահեղականացման դրսևորումների կանխարգելման ոլորտներում կատարված աշխատանքներին։

Armenian FM summarizes the Presidency of Armenia in Francophonie
YEREVAN, NOVEMBER 18, ARMENPRESS. Within the framework of the works of the 43rd session of the Francophonie held in Djerba, Tunisia on November 18, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan summarized the process of fulfilling the commitments undertaken by the member-states at the Yerevan Summit in 2018 and Armenia's presidency in the organization during the past four years, ARMENPRESS was informed about this by the RA Ministry of Foreign Affairs.
"Based on the result of the Yerevan summit, in addition to the Yerevan declaration, six resolutions were adopted on crisis, post-crisis and peace-building situations in the French-speaking world, the 25th anniversary of the Paris Principles, citizenship and human rights education, neglected tropical diseases, cultural participation, knowledge transfer and promotion of research." the message says.
Ararat Mirzoyan emphasized that the key provisions and commitments of the Yerevan Declaration adopted as a result of the Yerevan Summit were based on the idea of "Living Together", anchored on humanitarian values, Francophone solidarity and respecting linguistic and cultural diversity. Over the past years, the spread of intolerance, hate speech and discriminatory phenomena has shown how important it is to create a just society, promote tolerance and cultural diversity.
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia noted that during the past four years, peace, democracy, protection of human rights, good governance and commitments to live together have been in the center of attention of Francophonie more than ever. With the support of the OIF and the involvement of national human rights institutions, the member countries had the opportunity to implement a number of measures for the promotion of peace and democracy and the protection of human rights.
Minister Mirzoyan highlighted the efforts made by the International Organization of Francophonie to strengthen peace in the Francophone world, consistent work with international and regional partners in the direction of crisis prevention and conflict management, as well as preventive diplomacy and mediation, guided by the ideas of collective Francophone solidarity.
The Armenian side welcomed the "French Language, Cultural and Linguistic Diversity" project implemented within the framework of strengthening the linguistic and cultural diversity in the Francophone area, the "French in International Relations" program aimed at promoting the use of French in international relations, as well as the expected adoption of the declaration on French in Djerba.
Ararat Mirzoyan also referred to the work done in the fields of the role of youth in the prevention of conflicts, sustainable development, the environment, equality between women and men, and the prevention of manifestations of radicalization and extremism.