ՀՀ ԱԳ նախարարն ամփոփել է ՀՀ նախագահությունը Ֆրանկոֆոնիայում և Երևանի հռչակագրով անդամների ստանձնած հանձնառությունների կատարումը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թունիսի Ջերբա քաղաքում նոյեմբերի 18-ին անցկացվող Ֆրանկոֆոնիայի 43-րդ նստաշրջանի աշխատանքների շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ամփոփել է 2018թ․ Երևանի գագաթնաժողովում անդամ-պետությունների ստանձնած հանձնառությունների կատարման ընթացքը և անցած չորս տարիների ընթացքում Հայաստանի նախագահությունը կազմակերպությունում։«Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից։
«Երևանյան գագաթնաժողովի արդյունքում բացի Երևանի հռչակագրից ընդունվել էին վեց բանաձևեր ֆրանսախոս աշխարհում ճգնաժամային, հետճգնաժամային և խաղաղության ամրապնդման իրավիճակների, Փարիզի սկզբունքների 25-ամյակի, քաղաքացիության և մարդու իրավունքների կրթության, անտեսված արևադարձային հիվանդությունների, մշակութային մասնակցության, գիտելիքների փոխանցման և հետազոտությունների խթանման հարցերի շուրջ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Երևանի գագաթնաժողովի արդյունքում ընդունված Երևանի հռչակագրի առանցքային դրույթներն ու հանձնառությունները «Ապրել միասին» գաղափարի շուրջ էին՝ խարսխված մարդասիրական արժեքների, ֆրանկոֆոն համերաշխության և լեզվական ու մշակութային բազմազանությունը հարգելու վրա։ Անցած տարիների ընթացքում անհանդուրժողականության դրսևորումների, ատելության խոսքի և խտրական երևույթների տարածումը ցույց է տվել, թե որքան կարևոր է ստեղծել արդար հասարակություն, խթանել հանդուրժողականությունն ու մշակութային բազմազանությունը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ անցած չորս տարիների ընթացքում խաղաղությունը, ժողովրդավարությունը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, լավ կառավարումը և միասին ապրելու հանձնառություններն առավել քան երբևէ գտնվել են Ֆրանկոֆոնիայի ուշադրության կենտրոնում։ Անդամ երկրները հնարավորություն են ունեցել ՖՄԿ աջակցությամբ և մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների ներգրավմամբ մի շարք միջոցառումներ իրականացնել՝ ի նպաստ խաղաղության և ժողովրդավարության խթանման ու մարդու իրավունքների պաշտպանության:
Նախարար Միրզոյանն առանձնահատուկ կարևորել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գործադրած ջանքերը՝ ուղղված ֆրանկոֆոն աշխարհում խաղաղության ամրապնդմանը, միջազգային և տարածաշրջանային գործընկերների հետ ճգնաժամերի կանխարգելման ու հակամարտությունների կառավարման ուղղությամբ հետևողական աշխատանքը, ինչպես նաև կանխարգելիչ դիվանագիտություն և միջնորդություն իրականացնելուն ուղղված քայլերը՝ առաջնորդվելով հավաքական ֆրանկոֆոն համերաշխության գաղափարներով։
Նշվում է, որ հայկական կողմը ողջունել է ֆրանկոֆոն տարածքում լեզվական ու մշակութային բազմազանությունը ամրապնդելու շրջանակներում իրականացված «Ֆրանսերեն լեզու, մշակութային և լեզվական բազմազանություն» նախագիծը, ֆրանսերենի գործածությունը միջազգային հարաբերություններում խթանելուն միտված «Ֆրանսերենը միջազգային հարաբերություններում» ծրագիրը, ինչպես նաև՝ ֆրանսերենի վերաբերյալ Ջերբայում նախատեսված հռչակագրի ընդունումը։
ՀՀ ԱԳՆ տեղեկացմամբ՝ Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է նաև հակամարտությունների կանխարգելման գործում երիտասարդության դերի, կայուն զարգացման, շրջակա միջավայրի, կանանց ու տղամարդկանց հավասարության, արմատականացման ու ծայրահեղականացման դրսևորումների կանխարգելման ոլորտներում կատարված աշխատանքներին։

Глава МИД Армении подвел итоги председательства Армении в Международной организации Франкофонии
Врамках 43-й сессии Франкофонии в Джербе, Тунис, министр иностранных делАрмении Арарат Мирзоян 18 ноября подвел итоги процесса выполнения обязательств, взятых государствами-членами на Ереванском саммите 2018 года, и председательства Армении в Организации за последние четыре года. По итогам Ереванского саммита, помимо Ереванской декларации, было принято шесть резолюций, касающихся вопросов кризисных, посткризисных и ситуаций по укреплению мира во франкоязычном мире, 25-летия Парижских принципов, гражданства и образования в области прав человека, забытых тропических болезнях, участия в культурной жизни, передачи знаний и поощрения исследований.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении,Арарат Мирзоян подчеркнул, что ключевые положения и обязательства Ереванской декларации, принятой по итогам Ереванского саммита, основаны на идее «Жить вместе», основанной на гуманитарных ценностях, франкофонной солидарности и уважении языкового и культурного разнообразия. За последние годы распространение нетерпимости, ненавистнической риторики и дискриминационных явлений показало, насколько важно создавать справедливое общество, способствовать толерантности и культурному разнообразию.
Министр иностранных дел Республики Армения отметил, что в течение последних четырех лет мир, демократия, защита прав человека, хорошее управление и обязательства жить вместе были как никогда в центре внимания Франкофонии. Страны-члены при поддержке МОФ и привлечении Национальных институтов по правам человека имели возможность осуществить ряд мероприятий по продвижению мира и демократии и защите прав человека.
Министр Мирзоян отметил важность усилий, приложенных Международной организацией Франкофонии по укреплению мира во франкоязычном мире, последовательную работу с международными и региональными партнерами по предотвращению кризисов и управлению конфликтов, а также превентивную дипломатию и направленные на посредничество шаги, руководствуясь идеями коллективной франкофонной солидарности.
Армянская сторона поприветствовала проект «Французский язык, культурное и языковое разнообразие», осуществленный в рамках укрепления языкового и культурного разнообразия франкоязычного пространства, программу «Французский язык в международных отношениях», направленную на поощрение использования французского языка в международных отношениях, а также предстоящее принятие декларации о французском языке в Джербе.
Арарат Мирзоян коснулся также роли молодежи в деле предотвращения конфликтов, проведенных работ в сферах устойчивого развития, окружающей среды, равенства между женщинами и мужчинами, предотвращения проявлений радикализации и экстремизма.