Համաշխարհային տնտեսությանը ռեցեսիա է սպառնում. Սի Ծինփին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային տնտեսությունը բախվում Է ռեցեսիայի ռիսկին, ուստի հարկ Է առաջնահերթ ուշադրություն հատկացնել գլոբալ զարգացմանը եւ աջակցել զարգացող երկրներին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնումէ«Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 15-ին հայտարարել Է ՉԺՀ-ի նախագահ Սի Ծինփինը՝ հանդես գալով G20-ի գագաթնաժողովում:
«Մենք պետք Է նպաստենք ավելի կայուն գլոբալ զարգացմանը: Տնտեսական գլոբալացումը բախվում Է խոչընդոտների, իսկ համաշխարհային տնտեսությունը՝ ռեցեսիայի ռիսկի: Բոլորի համար հեշտ չի լինելու, եւ հիմնական բեռն ընկած Է զարգացող երկրների վրա»,-հայտարարելէ Սի Ծինփինը, որի խոսքը մեջբերում Է Չինաստանի ԱԳՆ-ն:
Նա ընդգծել Է, որ հենց այդ պատճառով զարգացման հարցերին պետք Է մեծ ուշադրության դարձնել, քան երբեւԷ նախկինում:
«Մեզ անհրաժեշտ Է գործընկերություն ստեղծել համաշխարհային տնտեսությունը վերականգնելու համար, զարգացումը դարձնել առաջնահերթություն եւ կենտրոնում դնել մարդկանց, միշտ հիշել զարգացած երկրների դժվարությունների մասին եւ հաշվի առնել նրանց շահերը»,-նշել Է նա: Դրա հետ մեկտեղ Սի Ծինփինն ընդգծել Է, որ Չինաստանը պաշտպանում Է Աֆրիկյան միության անդամակցությունը G20-ին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Мировой экономике грозит рецессия, заявил Си Цзиньпин
Мировая экономика сталкивается с риском рецессии, поэтому следует приоритетное внимание уделять глобальному развитию и поддерживать развивающиеся страны․Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости,об этом заявил во вторник председатель КНР Си Цзиньпин, выступая на саммите G20.
"Мы должны способствовать более устойчивому глобальному развитию. Экономическая глобализация сталкивается с препятствиями, а мировая экономика - с риском рецессии. Всем приходится нелегко, и основное бремя ложится на развивающиеся страны", - заявил Си Цзиньпин, слова которого приводитМИД Китая.
Он подчеркнул, что именно поэтому вопросам развития следует уделять больше внимания, чем когда-либо прежде.
"Нам необходимо выстраивать партнерство для восстановления мировой экономики, сделать развитие приоритетом и поставить в центр людей, всегда помнить о трудностях развивающихся стран и учитывать их интересы", - указал он.