Հայաստանը մի շարք երկրներում կբացի դիվանագիտական ներկայացուցչություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը 2023 թվականին դիվանագիտական ներկայացուցչություններ՝ դեսպանատուն, հյուպատոսություն, դիվանագիտական գրասենյակներ կբացի մի շարք երկրներում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում՝ 2023 թ պետբյուջեի նախագծի քննարկմանը:
«2023-ին նախատեսում ենք մի շարք երկրներում դիվանագիտական ներկայացուցչություններ և գրասենյակներ բացել: Այս պահին պլանավորում ենք բացել դեսպանություն Ուրուգվայում և գլխավոր հյուպատոսություն՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության Թավրիզ քաղաքում»,-ասաց Միրզոյանը:
Վերջերս Իրանը Կապանում բացեց գլխավոր հյուպատոսություն, և վաղուց արդեն կար ձեռք բերված պայմանավորվածություն, որ Հայաստանն էլ Թավրիզում կբացի հյուպատոսություն:
Իսկ ինչ վերաբերում է Ուրուգվայում դեսպանության բացմանը՝ նախարարը հիշեցրեց, որ անցյալ տարի Ուրուգվայի ԱԳ նախարարի՝ Հայաստան այցի ընթացքում է այդ պայմանավորվածությունը ձեռք բերվել: «Ուրուգվայում դեսպանությունն ունենալը մեզ հնարավորություն կտա նաև լատինաամերիկյան երկրների հետ այդ հարթակում առանձին հարաբերություններ հաստատել»,-նշեց Միրզոյանը:
Հայաստանն այս պահին նախատեսում է նաև դիվանագիտական գրասենյակներ բացել: Կիպրոսում այն կգործի Հունաստանում ՀՀ դեսպանության ներքո, իսկ Սերբիայում՝ Բելգրադում՝ Չեխիայում ՀՀ դեսպանության ներքո: ԱԳ նախարարը նշեց Հայաստանի և Կիպրոսի ավանդական ջերմ հարաբերությունների մասին՝ նկատելով, որ գուցե շատերի համար տարօրինակ հնչի, որ մինչև այս պահն այդ ներկայացուցչությունը չի եղել Կիպրոսում: Նախարարը Սերբիայի հետ ևս հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներ է տեսնում, Սերբիան ևս Երևանում բացել է դեսպանություն, փոխադարձության կարգով Հայաստանն էլ առայժմ դիվանագիտական գրասենյակ կբացի Սերբիայում:
«ՌԴ Վլադիկավկազ քաղաքում ևս հյուպատոսական գրասենյակ կբացենք: Վերին Լարսի հետ կապված խնդիրները քիչ դեր չունեն մեր այս որոշման մեջ»,-նշեց Միրզոյանը:

Armenia to open diplomatic representations in several countries in 2023
YEREVAN, NOVEMBER 3, ARMENPRESS. In 2023 Armenia will open diplomatic representations – embassies, consulates, diplomatic offices, in a number of countries, Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan said during the debate of the 2023 state budget draft at the joint session of the parliamentary standing committees.
“In 2023 we are planning to open diplomatic representations and offices in a number of countries. At the moment we are planning to open an embassy in Uruguay and a consulate general in the city of Tabriz of Iran”, the FM said.
Iran has recently opened a consulate general in Armenia’s Kapan town, and there was an agreement long ago to open a consulate of Armenia in Tabriz.
As for the opening of the embassy in Uruguay, the FM reminded that this agreement was reached last year during the visit of the Foreign Minister of Uruguay to Armenia. “Having an embassy in Uruguay will enable us to establish separate relations also with the Latin American countries in that platform”, the FM said.
Armenia is also planning to open diplomatic offices at this moment. In Cyprus, it will operate under the Armenian Embassy in Greece, and in Serbia under the Embassy of Armenia in the Czech Republic. The minister highlighted the traditional warm relations between Armenia and Cyprus, stating that perhaps it will sound strange to many people that there hasn’t been such a representation in Cyprus yet. Mirzoyan sees prospects also for the development of the relations with Serbia. Serbia also opened an embassy in Yerevan, and Armenia as well is going to open a diplomatic office in Serbia on reciprocity basis.
“We will also open a consulate office in the Russian city of Vladikavkaz. The problems related to Upper Lars played a role in our decision”, he said.