Հայաստանը ՀԱՊԿ-ից ակնկալում է ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու ճանապարհային քարտեզի ընդունում. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը ՀԱՊԿ-ից երկու շատ հստակ ակնկալիք ունի՝ նախ, որ ՀԱՊԿ-ն հստակ քաղաքական գնահատական տա ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիային և երկրորդը՝ ընդունի ճանապարհային քարտեզ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու վերաբերյալ:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանին՝ անդրադառնալով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Մինասյանի հարցին:
Վարչապետ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ սեպտեմբերին Հայաստանի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիայից հետո Հայաստանը դիմել է ՀԱՊԿ-ին, նաև ՀԱՊԿ կոլեկտիվ անվտանգության խորհրդի նիստում կայացվել է որոշում, որի արդյունքում խումբ է եկել Հայաստան, տեղում դիտարկել և գնահատել իրավիճակը:
«Հիմա մենք առաջիկայում նախաձեռնում ենք կոլեկտիվ անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ, որպեսզի քննարկենք այդ զեկույցը: Ես հույս ունեմ, որ հնարավորինս արագ տեղի կունենա այդ նիստը»,-ասաց վարչապետը:
Անդրադառնալով Հայաստանի ակնկալիքներին՝ Փաշինյանը նշեց. «Շատ հստակ ակնկալիք կա. առաջինը, որ ՀԱՊԿ-ն հստակ քաղաքական գնահատական կտա տեղի ունեցածին և երկրորդը՝ կընդունի ճանապարհային քարտեզ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու վերաբերյալ: Այս երկու ակնկալիքներն են, որ, կարծում եմ, ոչ միայն Հայաստանի կառավարության ակնկալիքն է, այլ նաև Հայաստանի հանրության, ժողովրդի ակնկալիքն է»:
Վարչապետը կարծում է, որ այս երկու որոշումների կայացմամբ բազմաթիվ հարցեր, որոնք այս ընթացքում բարձրացվել էին հանրության կողմից, նաև կառավարության կողմից, կստանան պատասխաններ:

Armenia initiating emergency session of CSTO, expects clear political assessment to Azeri aggression
YEREVAN, OCTOBER 26, ARMENPRESS. Armenia has two very clear expectations from the CSTO: a clear political assessment to the Azeri aggression against sovereign territory of Armenia and the adoption of a roadmap for restoring the territorial integrity of Armenia, Prime Minister Nikol Pashinyan said in parliament during questions time.
He reminded that Armenia applied to the CSTO following the September attack by the Azeri military, and the CSTO Collective Security Council adopted a decision on sending a team to Armenia to observe and assess the situation on the ground.
“Now, we are soon initiating an emergency session of the Collective Security Council to discuss the report. I hope that the session will take place as soon as possible,” Pashinyan said.
Speaking about expectations, the Armenian PM said: “There is a very clear expectation: first, that the CSTO gives a clear political assessment to what had happened and second, to adopt a roadmap on restoring Armenia’s territorial integrity. These are the two expectations, which I think are not only the Armenian government’s expectations but also the expectations of the Armenian society and people.”
Pashinyan said that by making these two decisions many questions raised by the society and the government will receive answers.