Հայաստանում չափահաս տղամարդկանց 51,5 տոկոսը ծխող է. մասնագետներն այդ ցուցանիշը մտահոգիչ են համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետությունում չափահաս բնակչության 28 տոկոսը ծխող է: Տղամարդկանց շրջանում ծխողների թիվը կազմում է 51,5 տոկոս, կանանց շրջանում՝ 1,8 տոկոս: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ ԱՆ առողջապահության ազգային ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Բազարչյանը նշեց, որ սա բավական մտահոգիչ ցուցանիշ է:
«51 տոկոսը բարձր ցուցանիշ է: Փաստորեն, մոտավորապես, բնակչության 1/3 տոկոսը ծխախոտային տարբեր ապրանքատեսակներ օգտագործող են: Կան եվրոպական շատ երկրներ, որոնք ցանկանում են մինչև 2040 թվական ծխախոտի օգտագործումը հասցնել 5 տոկոսի, մեր առջև ևս խնդիր է դրված՝ որքան հնարավոր է նվազեցնել ցուցանիշը»,-ասաց Ալեքսանդր Բազարչյանը:
Ծխախոտի տարածվածության նոր տվյալները հասանելի կլինեն տարվա վերջ, երբ կամփոփվեն ընթացքի մեջ գտնվող ուսումնասիրությունների արդյունքները: Քանի որ վերջին շրջանում ակտիվորեն տարածվում են էլեկտրոնային և նմանատիպ այլ ծխախոտային արտադրանքները, տարեվերջյան տվյալները կարտացոլեն նաև նոր տիպի ծխախոտային արտադրանքի կիրառությունը: Մինչ արդյունքներն ամփոփվում են, ՀՀ ԱՆ հանրային առողջության բաժնի գլխավոր կազմակերպիչ Մարիամ Մնացականյանը շտապում է ներկայացնել առողջությանը հասցված ծխախոտի վնասները:
«Ծխախոտի կիրառությունն իրապես խնդիր է առողջապահական համակարգերի համար ամբողջ աշխարհում, այդ թվում՝ Հայաստանում: Ծխախոտը ռիսկի գործոն է շատ ծանր հիվանդությունների համար՝ սրրտանոթային, շնչառական համակարգի հիվանդություններ, շաքարային դիաբետ, քաղցկեղ: Մեր քաղաքականության մեջ է մտնում ինչպես չծխողներին երկրորդային ծխից պաշտպանելն, այնպես էլ՝ այն ծխողներին աջակցելը, որոնք ցանկանում են հրաժարվել ծխախոտից»,-ասաց Մարիամ Մնացականյանը:
Այդ նպատակով ՀՀ առողջապահության նախարարությունը նոր օրենսդրական փոփոխություններով, նոր կարգավորումներով խստացումներ է մտցրեց ոլորտում. վաճառքի կետերում սահմանափակվեցին ծխախոտի վաճառքի հնարավորությունները, հանրային սննդի փակ և բաց վայրերում արգելվեց ծխելը:
Փոփոխություններն ամբողջապես ուժի մեջ մտան ընթացիկ տարվա մարտից և մասնագետները դեռ վաղ են համարում դրանց կոնկրետ ազդեցության մասին խոսելը:
«Խիստ նախնական պատկերը կարող ենք ունենալ հաջորդ տարվա վերջին: Իրական պատկերը կունենանք 5 տարի հետո: Արդեն 10-15 տարի հետո կունենանք լրջագույն հաջողություններ, այն է՝ այս կամ այն հիվանդությամբ պայմանավորված մահացության ցուցանիշի նվազեցումը»,-ասաց Ալեքսանդր Բազարչյանը:
Ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո առաջիկա երկու ամիսը հանրային սննդի վայրերում, ընդհանուր առմամբ, պահպանվել են կանոնները, իսկ հետո արդեն խախտումները դարձան ավելի հաճախակի: Առաջիկայում նոր խստացումներ ու սահմանփակումներ չեն սպասվում, փոխարենը նախարարությունը մոնիթորինգային գործընթացներ է իրականացնում՝ վերհանելու օրենսդրական դրույթների բացերը՝ գործնականում:
Հոկտեմբերի 12-ը Ծխախոտի դեմ պայքարի ազգային օրն է: 2004 թվականի հոկտեմբերի 12-ին Հայաստանը վավերացրել է Ծխախոտի դեմ պայքարի շրջանակային կոնվենցիան:

51.5% of adult men in Armenia are smokers: specialists call this figure worrying
YEREVAN, OCTOBER 12, ARMENPRESS. 28% of the adult population in Armenia are smokers. The number of smokers among men is 51.5%, and among women – 1.8%, Director of the National Institute of Health of Armenia Alexander Bazarchyan told a press conference in Armenpress, calling this figure quite worrying.
“51% is a high figure. In fact, approximately 1/3% of the population uses different tobacco products. Many European countries are seeking to lower the use of tobacco up to 5% by 2040, and we also have a task to lower that rate as much as possible”, he said.
The new data on smoking prevalence will be available at the end of the year when the results of ongoing research will be summed up. As electronic and similar types of cigarettes are being used actively in the recent period, the data will also reflect the use of these new tobacco products.
“Smoking is really a problem for the healthcare systems across the world, including in Armenia. Smoking is a risk factor for many serious diseases: cardiovascular diseases, respiratory diseases, diabetes, and cancer. Our policy includes both protecting non-smokers from second-hand smoke and supporting smokers who want to give up smoking”, Mariam Mnatsakanyan, chief organizer in the public health department at the Ministry of Healthcare of Armenia, said in her remarks.
For this purpose, the Ministry of Healthcare initiated some restrictions in the field through new legislative amendments and regulations, according to which retailers were banned to publicly display tobacco products to customers, and smoking was banned in both indoor and outdoor restaurants, cafes, bars and other similar venues, as well as other public spaces.
The changes took effect this March, but the specialists say it’s still early to speak about its concrete effects.
“We could have the exact preliminary data at the end of the next year. But we will have the real picture in five years. And only after 10-15 years we will have serious achievements, that is the decline in mortality rate caused by this or that disease”, Alexander Bazarchyan said.
The research shows that after these amendments came into effect, the rules, in general, were observed in public places in the first two months, but then the violations became more frequent. No new restrictions are expected in the future, but instead of it, the Ministry is conducting monitoring to reveal the legislative gaps in practice.