Վահե Ղազարյանը ծաղիկներ է խոնարհել Շուշիի մշակույթի տան հրթիռակոծումից զոհված ոստիկանների հիշատակը հավերժացնող հուշապատին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ոստիկանության պետ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Վահե Ղազարյանը, ոստիկանության պետի տեղակալներն ու ոստիկանության կոլեգիայի անդամները հոկտեմբերի 4-ին ծաղիկներ են խոնարհել հանուն հայրենիքի և ծառայողական պարտականությունները կատարելիս զոհված ոստիկանների հիշատակը հավերժացնող հուշապատին։Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Ոստիկանության տարածած հաղորդագրությունից, նրանք հարգանքի տուրք են մատուցել Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում՝ հոկտեմբերի 4-ին,Շուշիի մշակույթի տան հրթիռակոծության հետևանքով զոհված 27 ոստիկանների հիշատակին։
«2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սկսվեց 44-օրյա պատերազմը։ Վաղ առավոտից ռմբակոծվում ու հրետակոծվում էր Արցախի ամբողջ տարածքը։ Հայը կրկին պիտի հաստատեր հայրենիքում ազատ, անկախ ու խաղաղ ապրելու իր իրավունքը։ Եվ հայրենիքի պաշտպանությանը ելան բոլորը՝ կանգնելու հայ զինվորի ու սպայի կողքին, թույլ չտալու, որ ադրբեջանաթուրք խաժամուժը լցվի երկիր, նորից իրագործի իր ցեղասպան նկրտումները։
Սեպտեմբերի 27-ին տագնապով աշխատավայրեր ներկայացան նաև ոստիկանության ծառայողները։ Կազմավորվեցին առաջին ոստիկանական զորախմբերը, որոնք կանոնավոր բանակի և աշխարհազորի հետ կռվելու էին առաջնագծում։
Վարժանքներն ավարտվեցին հոկտեմբերի 3-ին, և նույն օրը ոստիկանները մեկնեցին Արցախ։
Իսկ հոկտեմբերի 4-ին, խորհրդակցության ժամանակ, թշնամու հրթիռը պայթեց Շուշիի մշակույթի տան դահլիճում»,- նշված է Ոստիկանության տարածած հաղորդագրության մեջ:

В Полиции Армении почтили память полицейских, погибших при ракетном обстреле Дома культуры Шуши
Начальник полиции, генерал-майор полиции Ваге Казарян, заместители начальника полиции и члены Полицейского управления 4 октября возложили цветы к Мемориальной стене, увековечивающей память полицейских, погибших при исполнении служебных обязанностей при защите Родины. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на распространенное полицией сообщение, они почтили память 27 полицейских, погибших 4 октября, в результате обстрела Дома культуры Шуши.
«27 сентября 2020 года началась 44-дневная война. Вся территория Арцаха с раннего утра подверглась бомбардировкам и артиллерийским обстрелам. Армяне должны были еще раз подтвердить свое право жить свободно, независимо и мирно на своей родине. И все встали на защиту Родины, рядом с армянскими солдатами и офицерами, чтобы не допустить захвата страны азербайджано-турецкими наемниками и реализации их геноцидных амбиций.
27 сентября сотрудники полиции с тревогой вышли на свои рабочие местах. Были сформированы первые полицейские части, которые должны были сражаться на передовой вместе с Армией и с ополчением.
Учения завершились 3 октября, и в тот же день полицейские выехали в Арцах.
А 4 октября во время совещания в Доме культуры Шуши взорвалась вражеская ракета», - говорится в сообщении полиции.