Տիգրան Ավինյանը նշանակվեց Երևանի փոխքաղաքապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի ավագանու սեպտեմբերի 23-ի արտահերթ նիստում Երևան քաղաքի ավագանին Տիգրան Ավինյանին նշանակեց Երևանի քաղաքապետի տեղակալի պաշտոնում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանն ասաց, որ Տիգրան Ավինյանը, միանալով թիմին, փորձառությունը, որ ունեցել է պետական ապարատում աշխատելու ընթացքում, հնարավորություն կունենա կիրառել Երևանում:
Տիգրան Ավինյանն իր ելույթում նշեց, որ յուրաքանչյուր պաշտոն կամ կարգավիճակ ընդամենը միջոց է նպատակների, գաղափարների իրականացման և խնդիրների լուծման համար:
«Ինձ հաճախ են հարցրել, այդ թվում՝ «Իմ քայլը» խմբակցության իմ գործընկերները, թե արդյոք խնդրահարույց չէ փոխվարչապետի պաշտոնից հետո նշանակվել Երևանի փոխքաղաքապետ: ես վստահաբար ու անկեղծորեն ուզում եմ ասել, որ անկախ նախկինում ստանձնած բարձր պաշտոնից, անկախ առաջիկա ընտրությունների հետ կապված բոլոր քննարկումներից, ինձ համար մեծ պատիվ է լինել իմ ծննդավայր Երևանի փոխքաղաքապետ, ծառայել քաղաքին և երևանցիներին»,-ասաց նա՝ շնորհակալություն հայտնելով նման հնարավորության համար:
Նիստին մասնակցում է ավագանու 44 անդամ:
Նշենք, որ Տիգրան Ավինյանին փոխքաղաքապետ նշանակելու հարցը պետք է քննարկվեր ավագանու սեպտեմբերի 13-ի նիստում , սակայն ՀՀ–ի դեմ Ադրբեջանի սկսված ագրեսիայի հետևանքով Երևանի ավագանու նիստում հարցի քննարկումը հետաձգվել էր:
Հայաստանում իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունն արդեն պաշտոնապես հայտնել է, որ Երևանի ավագանու՝ 2023 թվականին նախատեսված ընտրություններում քաղաքապետի իրենց թեկնածուն Տիգրան Ավինյանն է:

Тигран Авинян назначен на пост вице-мэра Еревана
На внеочередном заседании Совета старейшин Еревана, состоявшемся 23 сентября Совет старейшин Еревана назначил Тиграна Авиняна на пост вице-мэра Еревана.
Как сообщает «Арменпресс», мэр Еревана Грачья Саркисян отметил, что Тигран Авинян, присоединившись к команде, получит возможность применить опыт, который он приобрел во время работы в госаппарате.
Тигран Авинян в своем выступлении сказал, что любая должность или статус - это всего лишь средство для реализации целей, идей и решения проблем.
«Меня часто спрашивали, в том числе и мои коллеги из фракции «Мой шаг», не проблематично ли после должности вице-премьера быть назначенным на пост вице-мэра Еревана. Уверенно и искренне хочу сказать, что, несмотря на высокий пост, который я занимал ранее, независимо от всех обсуждений, связанных с предстоящими выборами, для меня большая честь быть вице-мэром города Еревана, где я родился, служить городу и ереванцам», - сказал он, поблагодарив за предоставленную возможность.
В заседании принимают участие 44 члена Совета старейшин.
Следует отметить, что вопрос назначения Тиграна Авиняна вице-мэром должен был быть обсужден на заседании Совета старейшин 13 сентября, но из-за агрессии Азербайджана, совершенной против Армении, обсуждение вопроса было отложено.
Правящая в Армении партия «Гражданский договор» уже официально объявила, что Тигран Авинян является их кандидатом на пост мэра Еревана на выборах, намеченных на 2023 год.