ԻԿՕՄ 26-րդ գլխավոր վեհաժողովին Հայաստանն արձագանքել է Ադրբեջանի հակահայկական զեկույցին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թանգարանների առջև ծառացած մարտահրավերներն ու առկա խնդիրների լուծման փնտրտուքները եղել են օրերս Պրահայում կայացած Թանգարանների միջազգային խորհրդի (ԻԿՕՄ) 26-րդ գլխավոր վեհաժողովի աշխատանքների առանցքում: Վեհաժողովին մասնակցել են աշխարհի 115 երկրների թանգարանային ոլորտի շուրջ 3000 ներկայացուցիչներ, այդ թվում, Հայաստանի պատվիրակությունը: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ԻԿՕՄ- Հայաստանի նախագահ Հայկ Մկրտչյանը տեղեկացրեց, որ բավական հագեցած հանդիպումների օրակարգ է եղել: Ձեռք են բերվել մի շարք պայմանավորվածություններ:
«Մարտահրավերներից, որ կցանկանայի առանձնացնել, առհասարակ, թանգարան եզրույթի ձևակերպումն է, դրա նոր ընկալումը: Սա շատ կարևոր է այն տեսանկյունից, որ միտում կա՝ ցանկացած ժամանցային վայր հիմնադրվելով, կոչվում է թանգարան, ինչն իրականում այդպես չէ: Թանգարանը բազմաշերտ ու բազմաֆունկցիոնալ կառույց է և կարևոր է, որ այդ ճիշտ մոտեցումը լինի»,-ասաց Հայկ Մկրտչյանը:
ԻԿՕՄ Հայաստանի անդամներից յուրաքանչյուրն անդամակցում է խորհրդի միջազգային թեմատիկ կոմիտեներին և տեղում աշխատանքներ տանում: ԻԿՕՄ Հայաստանի խորհրդի անդամ Արուսյակ Ղազարյանը տեղեկացրեց, որ այս տարի առանձին կոմիտեներում տարված աշխատանքը բավական արդյունավետ է եղել:
«Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել առնվազն 4 միջազգային կոմիտեների գիտաժողովները Հայաստանում հյուրընկալելու հարցում: Դրանք են գրական և կոմպոզիտորների թանգարանների, ցուցադրությունների փոխանակման, երաժշտական գործիքների և երաժշտական թանգարանների, ինչպես նաև անձնակազմի վերապատրաստման միջազգային կոմիտեները»,-ասաց Տաթև Սարոյանը:
Թանգարանների մարտահրավերների առանցքում նաև հետհամաճարակային շրջանում այցելությունների վերականգնումն է, ինչպես նոր տեխնոլոգիաների ակտիվ ներմուծումը թանգարանային ոլորտ: Քովիդի ժամանակաշրջանում աշխարհի շատ երկրների թանգարաններ կանգնել են փակման խնդրի առաջ: Հայաստանում, բարեբախտաբար, թանգարանների փակման դեպք չի եղել: ԻԿՕՄ Հայաստանի խորհրդի անդամ Տաթև Սարոյանը տեղեկացրեց, որ կորոնավիրուսից հետո Հայաստանի թանգարանները կարողանում են վերականգնել 2019 թվականի այցելությունների տեմպերը: Կոնկրետ, Մատենադարանը, կարելի է ասել, որ 80 տոկոսի չափով հասել է այդ ցուցանիշին:
«Թանգարանային այցելությունը բավական երիտասարդացել է: Եթե նախկինում ավելի մեծահասակ զբոսաշրջիկներ էին այցելում, ապա հիմա միտումը դեպի երիտասարդներն են: Ինչ վերաբերում է տեղի այցելություններին, ապա ասեմ, որ դպրոցական տարիքի երեխաների այցերը կրկնապատկվեցին: Մեզ համար թիրախային էին նաև ընտանեկան այցերը»,-ասաց Տաթև Սարոյանը:
Մասնագիտական քննարկումները զերծ չեն մնացել ադրբեջանական կեղծիքներից, ինչին հակադարձել է Հայաստանի պատվիրակությունը: Մանրամասնեց Հայկ Մկրտչյանը:
«Իրենք սովորաբար բոլոր հարթակներն օգտագործում են իրենց կեղծ, հիմքերից զուրկ թեզերը ներկայացնելու համար: Խոսում էին, թե, իբր հայերը ավերածություններ են անում, մզկիթներն են ոչնչացնում և այլն: Մենք նախապես արդեն Հայաստանում ԱԳՆ-ի մեր գործընկերների հետ քննարկել էինք այս հարցը: Փաստերով ներկայացրինք իրենց զեկույցի կեղծ լինելը: Ներկայացրինք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ազգային կոմիտեի կողմից հրապարակված զեկույցն այն մասին, թե վերջին 2 տարիների ընթացքում իրականում ինչ է տեղի ունեցել Արցախի տարածքում, որը հիմնված է միջազգային հեղինակավոր պարբերականների, կառույցների հետազոտությունների վրա»,- ասաց Հայկ Մկրտչյանը:
Հայաստանի պատվիրակությունը նաև վրդովմունքի նամակ է փոխանցել պատասխանատուներին՝ ընդգծելով, որ պրոֆեսիոնալ հարթակը չպետք է վերածվի քաղաքականի:

Армения на 26-ой Генеральной конференции ИКОМ ответила на антиармянский доклад Азербайджана
Вызовы, стоящие перед музеями, и поиск решений существующих проблем были в центре внимания на 26-й Генеральной конференции Международного совета музеев (ИКОМ), прошедшей на днях в Праге. В конференции приняли участие около 3 000 представителей области музейного дела из 115 стран мира, в том числе и делегация Армении. На пресс-конференции, состоявшейся в пресс-холле «Арменпресс», президент ИКОМ Армения Айк Мкртчян сообщил, что повестка встреч была достаточно насыщенной. Достигнут ряд договоренностей.
«Одним из вызовов, который я хотел бы выделить, является формулировка термина «музей», его новое восприятие. Это очень важно с той точки зрения, что существует тенденция называть любое увеселительное заведение музеем, что не соответствует действительности. Музей - это многоуровневая и многофункциональная структура, и здесь важен правильный подход», - сказал Айк Мкртчян.
Каждый из членов ИКОМ Армения входит в состав международных тематических комитетов совета и ведет работу на местах. Член Совета ИКОМ Армении Арусяк Казарян сообщила, что работа, проведенная в отдельных комитетах в этом году, была достаточно эффективной.
«Достигнуты договоренности о проведении в Армении конференций как минимум 4-х международных комитетов. Это международные комитеты литературных и композиторских музеев, выставочного обмена, музеев музыкальных инструментов и музыки, а также комитеты по подготовке кадров», - сказала Татев Сароян.
Основной задачей музеев является восстановление посещаемости в постэпидемический период, а также активное внедрение новых технологий в музейную сферу. В период Covid музеи многих стран мира столкнулись с этой проблемой, много мезеев было закруто. К счастью, в Армении нет закрытых музеев. Татев Сароян, член Совета ИКОМ Армении, сообщила, что после пандемии музеи Армении смогли почти восстановить посещаемость, бывшую до 2019 года. В частности, Матенадаран, можно сказать, достиг этого показателя на 80 %.
«Музеи больше стали посещать молодые люди. Если раньше приезжали пожилые туристы, то сейчас тенденция в сторону молодежи. Что касается посещений местных жителей, то надо сказать, что удвоились посещения детей школьного возраста. Семейные посещения также являются нашей целью», - сказала Татев Сароян.
«В профессиональных обсуждениях конференции не обошлось без азербайджанской лжи, которой противостояла армянская делегация», - отметил Айк Мкртчян.
«Они обычно используют все трибуны, чтобы представлять свои лживые, безосновательные тезисы. Заявляли, что армяне разрушают мечети и тому подобное. Ранее мы обсуждали этот вопрос с нашими коллегами из МИД Армении. Мы представили факты, подтверждающие лживость их сообщений. Представили отчет Национального комитета ЮНЕСКО, что на самом деле происходит на территории Арцаха в последние 2 года, который составлен на основе исследований международных авторитетных изданий и структур», - рассказал Айк Мкртчян.
Делегация Армении направила ответственным лицам письмо с выражением возмущения, подчеркнув, что профессиональная платформа не должна превращаться в политическую.