Հայաստանը միջազգային հանրությանը կոչ է անում միջոցներ ձեռնարկել Ադրբեջանի ագրեսիվ կեցվածքը և գործողությունները կասեցնելու համար. ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունը, ևս մեկ անգամ վերահաստատելով իր հավատարմությունը տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու օրակարգին, միջազգային հանրությանը կոչ է անում միջոցներ ձեռնարկել Ադրբեջանի ագրեսիվ կեցվածքը և գործողությունները կասեցնելու և դրա համար անհրաժեշտ միջազգային մեխանիզմներ գործարկելու ուղղությամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության տարածած հայտարարությունում, որն ամբողջությամբ ներկայացնում են ստորև.
«Ս․թ․ օգոստոսի 3-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը, հերթական անգամ խախտելով Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում կրակի դադարեցման մասին 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, ագրեսիա են ձեռնարկել ռուսական խաղաղապահ զորքերի պատասխանատվության գոտում, ինչի հետևանքով կան զոհեր և վիրավորներ։
Չնայած հայկական կողմի՝ տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հասնելու ուղղությամբ իրականացվող քայլերին՝ Ադրբեջանը շարունակում է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը ահաբեկելու, Լեռնային Ղարաբաղն էթնիկ զտման ենթարկելու և Լեռնային Ղարաբաղի սողացող օկուպացման ծրագրավորված քաղաքականությունը:
Հիշեցնենք, որ նմանօրինակ ագրեսիայի և հրադադարի խախտման դեպքեր են հանդիսանում այս տարվա մարտի 24-ին ադրբեջանական զինված ուժերի անօրինական առաջխաղացումը Փառուխ գյուղի ուղղությումբ, 2020 թվականի դեկտեմբերին 11-ին Խծաբերդ և Հին Թաղեր գյուղերի ուղղությամբ ձեռնարկված գրոհը, որոնք նույնպես գտնվում են Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում:
Անթույլատրելի ենք համարում ադրբեջանական կողմից հնչող հայտարարությունները, որոնցով փորձ է արվում միակողմանիորեն փոփոխել Լաչինի միջանցքում եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետով սահմանված իրավական ռեժիմը, և վերահաստատում, որ Լաչինի միջանցքով անցնող երթուղին կարող է փոփոխվել միայն հայտարարությունը ստորագրած կողմերի հաստատած պլանի համաձայն։
Ինչպես հստակ սահմանում է նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը՝ կողմերի (այսինքն՝ Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության) համաձայնեցմամբ առաջիկա երեք տարվա ընթացքում կորոշվի Հայաստանի հետ Լեռնային Ղարաբաղի կապն ապահովող Լաչինի միջանցքով երթևեկության նոր երթուղու կառուցման պլանը, ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հետագա վերատեղաբաշխմամբ՝ այդ երթուղու պահպանության համար:
Ընդգծում ենք, որ մինչ օրս եռակողմ ձևաչափով հաստատված նման պլան չկա և եռակողմ հայտարարության բոլոր կողմերին կոչ ենք անում հավատարիմ մնալ իրենց կողմից ստանձնած պարտավորություններին, անհապաղ ջանքեր գործադրել նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ հաստատված պայմանների իրագործման, ներառյալ՝ հրադադարի ռեժիմի պահպանման, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման, ռազմագերիների, պատանդների, այլ պահվող անձանց վերադարձման ուղղությամբ:
Հարկ ենք համարում ևս մեկ անգամ արձանագրել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը կատարել է իր կողմից ստանձնած բոլոր պարտավորությունները: Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մի շարք կետերի չկատարման պատճառը Ադրբեջանի կողմից դրանց կամայական մեկնաբանություններն են, շարունակվող ագրեսիվ հռետորաբանությունն ու գործողությունները:
Հայաստանի Հանրապետությունը, ևս մեկ անգամ վերահաստատելով իր հավատարմությունը տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու օրակարգին, միջազգային հանրությանը կոչ է անում միջոցներ ձեռնարկել Ադրբեջանի ագրեսիվ կեցվածքը և գործողությունները կասեցնելու և դրա համար անհրաժեշտ միջազգային մեխանիզմներ գործարկելու ուղղությամբ»:

Armenia calls on the international community to take measures to stop Azerbaijan's aggressive stance and actions. MFA
YEREVAN, AUGUST 3, ARMENPRESS. The Republic of Armenia, once again reaffirming its commitment to the agenda of establishing peace and stability in the region, calls on the international community to take measures to stop Azerbaijan's aggressive stance and actions and to launch the necessary international mechanisms, ARMENPRESS reports, the Foreign Ministry of Armenia issued a statement on the occasion of the ongoing tensions in Nagorno Karabakh.
" On August 3, 2022, the armed forces of Azerbaijan, once again violating the November 9, 2020, Trilateral Statement of the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan on the cessation of hostilities in the Nagorno-Karabakh conflict zone, launched aggression in the area of responsibility of the Russian peacekeeping contingent, resulting in casualties and wounded ones.
Despite the steps undertaken by the Armenian side for achieving stability and peace in the region, Azerbaijan continues its pre-planned policy of terrorizing the population of Nagorno-Karabakh, subjecting them to ethnic cleansing and creeping occupation of Nagorno-Karabakh.
We remind that the illegal incursion of the Azerbaijani armed forces in the direction of Parukh village on March 24 of this year, the attack on the Khtsaberd and Hin Tagher villages on December 11, 2020, in the area of responsibility of the Russian peacekeeping contingent are cases of similar aggression and violation of the ceasefire.
We consider unacceptable the statements of the Azerbaijani side attempting to unilaterally change the legal regime in the Lachin Corridor defined by provision 6 of the Trilateral Statement, and reaffirm that the road passing through the Lachin Corridor can be changed only according to the plan approved by the parties to the Statement.
As it is clearly defined by the Statement from November 9, within the next three years, the parties (i.e. the Russian Federation, the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan) should determine the plan for the construction of a new traffic road through the Lachin Corridor connecting Armenia with Nagorno-Karabakh, with the subsequent redeployment of Russian peacekeeping contingent for the protection of that road.
We emphasize that there is no such plan approved within a trilateral format so far, and we call on all parties to the Trilateral Statement to adhere to their commitments, to put immediate efforts to implement the conditions established by the StatementofNovember 9, including the maintenance of a ceasefire regime, the opening of regional communications, the release and return of prisoners of war, hostages and other detainees.
We consider it necessary to underscore once again that the Republic of Armenia has fulfilled all its obligations. The reason for the non-implementation of a number of provisions of the trilateral statement of November 9 is the arbitrary interpretations, continued aggressive rhetoric and actions by Azerbaijan.
The Republic of Armenia, reiterating its commitment to the agenda of establishing peace and stability in the region, calls on the international community to undertake measures toward halting the aggressive behaviour and actions of Azerbaijan and launching the necessary international mechanisms for that”, reads the statement.