Անհրաժեշտ է, որ չարհամարհվեն հայկական կողմի հիմնարար իրավունքներն ու կարիքները. եվրոպական կազմակերպությունները նամակ են ուղղել Շառլ Միշելին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի հանձնախմբի նախաձեռնությամբ հունիսի 16-ին եվրոպական 91 կազմակերպություններ, որոնք ակտիվ գործունեություն են ծավալում Եվրոպական Միության անդամ երկրներում, նամակ են հղել Եվրոպական Խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին՝ հայտնելով իրենց խորը դժգոհությունը նրա վերջին հայտարարության առնչությամբ, որը հրապարակվել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ 2022 թվականի մայիսի 22-ի եռակողմ հանդիպումից հետո։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկանում ենք ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի Կենտրոնական գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունից:
«Կազմակերպությունները ողջունում են Շառլ Միշելի կողմից խաղաղությանն ուղղված միջնորդական ջանքերը: Այնուամենայնիվ, նրանք անհրաժեշտ են համարում, որ խաղաղության բանակցությունները հիմնված լինեն արդարության վրա, երբ չեն արհամարհվի հայկական կողմի հիմնարար իրավունքներն ու կարիքները, նամանավանդ, որ վերջինս 2020թ․ Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից ագրեսիայի զոհ է դարձել»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Նամակը ստորագրած կազմակերպությունները ցավում են, որ մայիսի 23-ի հայտարարությունն արհամարհում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ ԵՄ-ի փաստաթղթավորված մոտեցումների հիմնական սկզբունքները: Սա վերաբերում է նաև այն փաստին, որ օգտագործվում է «Ղարաբաղ» անորոշ ձևակերպումը «Լեռնային Ղարաբաղի» փոխարեն, որը կոնկրետ տարածք ունեցող քաղաքական միավոր է։ Նամակում մանրամասն անդրադարձ է կատարվում այն հանգամանքին, որ Ադրբեջանի կողմից «Ղարաբաղ» ձևակերպման օգտագործումը միտված է պետական մակարդակով իրականացվող էթնիկ զտման քաղաքականության սպասարկմանը:
Անդրադառնալով 2022 թվականի մայիսի 31-ին Շառլ Միշելի մամուլի խոսնակի հայտարարությանը՝ կազմակերպությունները երախտագիտություն են հայտնում, որ այն կարևոր պարզաբանումներ է մտցրել և ընդգծել հիմնարար սկզբունքներ։
Կազմակերպությունները հույս են հայտնում, որ ԵՄ-ի ապագա միջնորդությունը կհանգեցնի արդար և տևական խաղաղության հասնելու բանակցությունների մեկնարկին: Այդ նպատակով կոչ է արվում Եվրոպական խորհրդի նախագահին միջնորդությունը հիմնել վեց կոնկրետ կետերի վրա:

YEREVAN, JUNE 17, ARMENPRESS. On the initiative of the European Armenian Federation for Justice and Democracy (EAFJD), 91 organizations active in the EU Member states sent a letter to the President of the European Council Charles Michel, expressing profound discontent with his statement following the trilateral meeting with the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and the Azerbaijani President Ilham Aliyev dating to 23 May 2022, Armenpress reports citing the EAFJD website.
“The organizations welcome Charles Michel’s efforts for peace negotiations. Nevertheless, they emphasize the importance of ensuring that peace is negotiated based on justice and not by sacrificing the fundamental rights and needs of the Armenian side which has been a victim of vicious aggression of the Turkish-Azerbaijani tandem in 2020.
The organizations regret that the press statement of 23 May disregards key principles of EU’s documented approach towards the resolution of the Nagorno Karabakh conflict and overall endorses the Azerbaijani stance on the conflict resolution in some crucial aspects. This includes using the wording “Karabakh” while referring to the conflict, instead of “Nagorno Karabakh” which is a political entity with a defined territory. The letter further elaborates that using the term Karabakh by the Azerbaijani authorities is a part of the ongoing state policy of ethnic cleansing against the indigenous Armenian population of Nagorno Karabakh.
Referring to the statement by the spokesperson of Charles Michel on 31 May 2022, the organizations express appreciation that it introduced important clarifications and emphasized key principles. The organizations express hope that EU’s future mediation on the Nagorno Karabakh conflict does justice to negotiating an equitable and lasting peace. For this purpose the call on the President of the European Council to base the mediation on six concrete aspects”, the statement says.