Ունենք ընդհանուր ըմբռնում, որ գործընթացն առաջ է գնում. Լավրովը՝ Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ռուսաստանի արտգործնախարարը համոզված է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ վերջնական պայմանավորվածություններ լինելու են: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այդ մասին Սերգեյ Լավրովը հայտարարեց Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ՝ պատասխանելով ռուս լրագրողի՝ Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի առաջխաղացմանը վերաբերող հարցին:
Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը հիշեցրեց, որ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները երեք եռակողմ հանդիպումներ են ունեցել 2020 թվականին տեղի ունեցած լայնածավալ պատերազմից հետո՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հանգուցալուծման և հարաբերությունների կարգավորման հետ կապված գործնական հարցերը լուծելու նպատակով:
«Ըստ իս՝ մենք ունենք ընդհանուր ըմբռնում, որ գործընթացն առաջ է գնում: Գուցե, ցանկալի կլիներ, որ տեմպերն ավելի արագ լինեին, բայց, այդուհանդերձ, պրոցեսն առաջ է գնում, ձեռք են բերվում առարկայական, պոզիտիվ, թեկուզև դեռ միջանկյալ արդյունքներ, բայց կասկած չկա, որ կլինեն նաև վերջնական պայմանավորվածություններ: Մենք փորձում ենք ամեն կերպ նպաստել դրան: Իհարկե, կողմերն ունեն իրենց առանձնահատուկ տեսլականները, որոնք միշտ չէ, որ համընկնում են, մասնավորապես այն հարցում, թե ինչպես պետք է աշխատել գալիք շրջափուլում, բայց ամեն դեպքում մեր բոլոր գործընկերներն էլ և մենք էլ համամիտ ենք, որ բարձրագույն մակարդակով ընդունված երեք հայտարարությունները շատ պարզ ճանապարհային քարտեզներ են, որոնցով մենք բոլորս պետք է առաջնորդվենք», - պարզաբանեց Լավրովը:
Ռուսաստանի արտգործնախարարը հիշեցրեց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման և սահմանագծման հարցերով հայկական և ադրբեջանական հանձնաժողովների հանդիպումը վերջերս է տեղի ունեցել, իսկ հերթական հանդիպումը նախատեսված է Մոսկվայում: Լավրովի խոսքով՝ ռուսական կողմը պատրաստ է այդ առումով խորհրդատվական աջակցություն ցուցաբերել: Ըստ ռուսաստանցի դիվանագետի՝ զուգահեռաբար նաև էապես առաջ են գնացել տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցության ապաշրջափակման հարցով ձևավորված աշխատանքային խմբի աշխատանքները՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի համանախագահությամբ:
«Այնպես որ, համոզված եմ, որ այլ ճանապարհ, քան հարաբերությունների լիարժեք նորմալացումը, գոյություն չունի», - հավելեց Ռուսաստանի արտգործնախարարը:
ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հունիսի 8-ին աշխատանքային այցով ժամանել է Երևան: Հունիսի 9-ին նա հանդիպում է ունեցել իր հայ պաշտոնակցի՝ ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ, որից հետո կողմերը հանդես են եկել մամուլի համար հայտարարություններով: Նույն օրը Սերգեյ Լավրովին ընդունելու են նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը: Իսկ հունիսի 10-ին ՌԴ արտգործնախարարն իր գործընկերների հետ միասին Երևանում մասնակցելու է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) արտգործնախարարների խորհրդի հերթական նիստին:

Есть общее понимание, что процесс продвигается: Лавров о процессе нормализации отношений между Ереваном и Баку
Министр иностранных дел России убежден, что будут окончательные договоренности о нормализации двусторонних отношений между Арменией и Азербайджаном. Как сообщает корреспондент «Арменпресс», об этом Сергей Лавров заявил на совместной с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном пресс-конференции, отвечая на вопрос российского журналиста о ходе процесса нормализации отношений между Ереваном и Баку.
Глава МИД России напомнил, что после масштабной войны 2020 года лидеры России, Армении и Азербайджана провели три трехсторонние встречи для решения практических вопросов, связанных с урегулированием нагорно-карабахского конфликта и нормализацией отношений.
«Думаю, у нас есть общее понимание того, что процесс движется вперед. Возможно, хотелось бы, чтобы темпы были более быстрыми, но, тем не менее, процесс продвигается, достигаются ощутимые, положительные результаты, пусть пока еще и промежуточные, но можно не сомневаться, что окончательные договоренности будут. Мы стараемся всячески способствовать этому. Конечно, у сторон есть свои видения, которые не всегда совпадают, в частности, как работать в следующем туре, но в любом случае все наши партнеры и мы согласны с тем, что три заявления, принятые на высшем уровне, это очень простые дорожные карты, которыми мы все должны руководствоваться», - сказал Лавров.
Глава МИД России напомнил, что недавно состоялось заседание армянской и азербайджанской комиссий по делимитации и демаркации, следующее заседание запланировано в Москве. По словам Лаврова, российская сторона готова оказать консультационную помощь в этом вопросе. Он заметил что, значительно продвинулась и работа рабочей группы по разблокированию транспортно-экономического сообщения в регионе под сопредседательством вице-премьер-министров Армении, России и Азербайджана.
«Так что я убежден, что другого пути, кроме полной нормализации отношений, нет», - добавил он.
Министр иностранных дел России Сергей Лавров прибыл в Ереван с рабочим визитом 8 июня. 9 июня он встретился со своим армянским коллегой, министром иностранных дел РА Араратом Мирзояном, после чего стороны сделали заявления для прессы. В этот же день Сергея Лаврова примут премьер-министр РА Никол Пашинян и президент РА Ваагн Хачатурян. 10 июня глава МИД России и его коллеги примут участие в очередном заседании Совета министров иностранных дел Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) в Ереване.