Ծանրամարտի Հայաստանի ընտրանին Եվրոպայի առաջնության մեդալների հաշվարկում երրորդն է
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ծանրամարտի հավաքականը Եվրոպայի առաջնության թիմային հաշվարկում երրորդն է:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Ալբանիայի մայրաքաղաք Տիրանայում ավարտված Եվրոպայի առաջնության երկամարտի մեդալների ոչ պաշտոնական հաշվարկում Հայաստանի ընտրանին երրորդն է (7 մեդալ): Առաջին տեղում Բուլղարիան է (8 մեդալ), երկրորդը` Ուկրաինան (7 մեդալ): Ուկրաինայի հավաքականը երկրորդն է, քանի որ ուկրաինացի մարզիկներն ավելի շատ ոսկե մեդալներ են նվաճել:
Հայաստանի ծանրամարտի հավաքականը Եվրոպայի առաջնության մասնակցեց 10 մարզիկով: Եվրոպայի առաջնության չեմպիոններ դարձան Ռաֆայել Հարությունյանը (81 կգ) և Դավիթ Հովհաննիսյանը (96 կգ): Հին աշխարհամասի փոխչեմպիոնի կոչումը նվաճեցին Արա Աղանյանը (96 կգ), Սամվել Գասպարյանը (102 կգ) և Վարազդատ Լալայանը (109 + կգ): Այս առաջնության բրոնզե մեդալներին արժանացան Գոռ Մինասյանը (109 + կգ) և Արսեն Մարտիրոսյանը (109 կգ): «Փոքր» արծաթե մեդալ նվաճեց Անդրանիկ Կարապետյանը:

Сборная Армении по тяжелой атлетике заняла третье место по количеству медалей на чемпионате Европы
Как сообщает «Арменпресс», сборная Армении заняла третье место, 7 медалей, в неофициальном подсчете медалей чемпионата Европы, завершившегося в столице Албании Тиране. На первом месте Болгария (8 медалей), на втором месте Украина (7 медалей). Команда Украины тоже попала на второе место, так как украинские спортсмены завоевали больше золотых медалей.
Сборная Армении по тяжелой атлетике участвовала в чемпионате Европы в составе 10 спортсменов. Рафаэль Арутюнян (81 кг) и Давид Ованнисян (96 кг) стали чемпионами Европы. Ара Аганян (96 кг), Самвел Гаспарян (102 кг) и Вараздат Лалаян (109+ кг) завоевали титул вице-чемпионов Старого континента. Гор Минасян (109+ кг) и Арсен Мартиросян (109 кг) заслужили бронзовые медали. Андраник Карапетян завоевал малую серебряную медаль.