Հակոբ Արշակյանն ու ՀՀ-ում Իտալիայի դեսպանն ընդգծել են հայ և իտալացի ժողովուրդների բարեկամական ջերմ հարաբերությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայի ազգային տոնի կապակցությամբ հունիսի 2-ին ՀՀ ազգային ժողովի փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը հյուրընկալվել և ելույթով հանդես է եկել Հայաստանում Իտալիայի դեսպանատանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Արշակյանը գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոնի հետ փոխադարձաբար ընդգծեցինք հայ և իտալացի ժողովուրդների հազարամյա պատմության ընթացքում ունեցած բարեկամական ջերմ հարաբերությունները, խոսեցինք մշակութային, հոգևոր հարուստ ավանդույթների մասին»,-նշել է Արշակյանը:
Շնորհավորական խոսքում ԱԺ փոխնախագահը մասնավորապես ընդգծել է, որ հայերենով տպագրված առաջին գիրքը լույս է տեսել Վենետիկում՝ 1512 թվականին:
«Հայկական մշակույթի վերածննդի կարևորագույն կենտրոններից է Վենետիկի Սուրբ Ղազար կղզին, որտեղ շուրջ երեք դար է՝ գործում է հայագիտության առանցքային կենտրոններից մեկը՝ Մխիթարյան հայրերի միաբանությունը։ Այն անգնահատելի ներդրում է ունեցել ոչ միայն հայ, այլև համաշխարհային գիտամշակութային ժառանգության հարստացման գործում։ Հատկանշական է, որ Իտալիան հյուրընկալում է ամենամեծ թվով հայագիտական կենտրոնները»,-շեշտել է ԱԺ փոխնախագահը:
Նա վստահություն է հայտնել, որ երկու ժողովուրդների բարեկամության վաղեմի ավանդույթների վրա հիմնված հայ-իտալական ջերմ հարաբերությունները համատեղ ջանքերով կշարունակեն ամրապնդվել ու զարգանալ։

YEREVAN, JUNE 4, ARMENPRESS. Vice Speaker of Parliament of Armenia Hakob Arshakyan was hosted on June 2 at the Embassy of Italy in Armenia on the occasion of the national day of that country.
“With Ambassador Alfonso Di Riso we mutually highlighted the friendly warm relations between the Armenian and Italian nations over the history of millennia, talked about the rich cultural and spiritual traditions”, the Vice Speaker said. “The San Lazzaro island in Venice is one of the most important centers of the Armenian cultural revival, where one of the key centers of Armenian studies – the Mekhitarist Congregation is operating for around three decades. It had an invaluable contribution to the enrichment of not only the Armenian but also the global scientific-cultural heritage. It’s worth noting that Italy hosts most of the centers of Armenian studies”, he added.
He expressed confidence that the Armenian-Italian warm relations will continue strengthening and developing with joint efforts.