Հակոբ Արշակյանն ու ՀՀ-ում Իտալիայի դեսպանն ընդգծել են հայ և իտալացի ժողովուրդների բարեկամական ջերմ հարաբերությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայի ազգային տոնի կապակցությամբ հունիսի 2-ին ՀՀ ազգային ժողովի փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը հյուրընկալվել և ելույթով հանդես է եկել Հայաստանում Իտալիայի դեսպանատանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Արշակյանը գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոնի հետ փոխադարձաբար ընդգծեցինք հայ և իտալացի ժողովուրդների հազարամյա պատմության ընթացքում ունեցած բարեկամական ջերմ հարաբերությունները, խոսեցինք մշակութային, հոգևոր հարուստ ավանդույթների մասին»,-նշել է Արշակյանը:
Շնորհավորական խոսքում ԱԺ փոխնախագահը մասնավորապես ընդգծել է, որ հայերենով տպագրված առաջին գիրքը լույս է տեսել Վենետիկում՝ 1512 թվականին:
«Հայկական մշակույթի վերածննդի կարևորագույն կենտրոններից է Վենետիկի Սուրբ Ղազար կղզին, որտեղ շուրջ երեք դար է՝ գործում է հայագիտության առանցքային կենտրոններից մեկը՝ Մխիթարյան հայրերի միաբանությունը։ Այն անգնահատելի ներդրում է ունեցել ոչ միայն հայ, այլև համաշխարհային գիտամշակութային ժառանգության հարստացման գործում։ Հատկանշական է, որ Իտալիան հյուրընկալում է ամենամեծ թվով հայագիտական կենտրոնները»,-շեշտել է ԱԺ փոխնախագահը:
Նա վստահություն է հայտնել, որ երկու ժողովուրդների բարեկամության վաղեմի ավանդույթների վրա հիմնված հայ-իտալական ջերմ հարաբերությունները համատեղ ջանքերով կշարունակեն ամրապնդվել ու զարգանալ։

Акоп Аршакян и посол Италии в Армении подчеркнули дружбу между армянским и итальянским народами
По случаю национального праздника Италии 2 июня заместитель председателя Национального Собрания РА Акоп Аршакян посетил посольство Италии в Армении и выступил там с речью.
Как передает Арменпресс, Аршакян написал об этом на своей странице в Facebook.
"Мы с послом Альфонсо Ди Ризони обоюдно подчеркнули теплые дружественные отношения армянского и итальянского народов на протяжении тысячелетней истории, говорили о богатых культурных, духовных традициях", - отметил Аршакян.
В поздравительном слове вице-спикер НС, в частности, подчеркнул, что первая книга, изданная на армянском языке, вышла в 1512 году в Венеции.
"Одним из важнейших центров возрождения армянской культуры является остров Святого Лазаря в Венеции, где около трех веков действует один из ключевых центров арменоведения - орден Мхитаристов. Он внес неоценимый вклад в дело обогащения не только армянского, но и мирового научно-культурного наследия. Примечательно, что в Италии сосредоточено наибольшее количество арменоведческих центров", - подчеркнул вице-спикер НС.
Он выразил уверенность, что теплые армяно-итальянские отношения, основанные на давних традициях дружбы двух народов, совместными усилиями будут и впредь укрепляться и развиваться.