Հայաստանում շատ կարևոր դեր է տրված արևային էներգիայի զարգացմանը. Գնել Սանոսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «ԵՄ-ն հանուն Հայաստանի կայուն էներգիայի» (EU4ASEP) ծրագիրն ավարտում է նախագիծը 2022 թվականի ապրիլի 25-30-ը անցկացվող ամփոփիչ իրազեկման շաբաթվա միջոցով: Ծրագիրն իրականացվել է ԵՄ «Քաղաքապետերի դաշնագիր» ծրագրի EuropeAid/155713/DH/ACT/Մուլտի դրամաշնորհային ծրագրի հովանու ներքո՝ 2018 թվականից:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` շաբաթվա մեկնարկային միջոցառմանը` «Համայնքային Կայուն Էներգիայի Ֆորում»-ի բացմանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը նշեց, որ ուրախ է արձանագրել այն փաստը, որ արևային էներգիայի օգտագործման ոլորտում գնալով մեծանում է համայնքների ներգրավվածությունը:
«ԵՄ-ի այս ծրագիրը առիթ է հանդիսացել մեր տարբեր համայնքներում նման ծրագրեր կյանքի կոչելու համար: Ես ուզում եմ նշել, որ Հայաստանի էներգետիկայի ոլորտի զարգացման ռազմավարության տեսակետից շատ կարևոր դեր է տրված արևային էներգիայի զարգացմանը, և ուրախ եմ արձանագրել այն, որ մեր համայնքները այս կարևոր ճյուղի մի մասն են կազմում»,-ասաց նախարարը:
Ֆորումը համախմբել էր ազգային և տեղական մակարդակում կայուն էներգետիկայի քաղաքականություն մշակողներին, մասնագետներին, մասնավոր ընկերություններին, դոնորներին և ֆինանսական հաստատություններին, որոնք քննարկեցին EU4ASEP ծրագրի ձեռքբերումներն ու քաղած դասերը, ինչպես նաև ներդրումային հնարավորությունները, որոնք կարող են օգտագործվել այլ համայնքների կողմից EU4ASEP ծրագրի ավարտից հետո՝ հաշվի առնելով Հայաստանում մեկնարկած էլեկտրաէներգիայի շուկայի ազատականացումը:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը շեշտեց, որ Եվրամիությունը կարևորում և աջակցում է Հայաստանի համայնքներում կայուն էներգիան խթանող ծրագրերի իրականացմանը։ «Հայաստանի Հանրապետության համայնքներում վերականգնվող էներգիայի, մասնավորապես, արևային էներգիայի զարգացումը շատ կարևոր է ինչպես երկրի էներգետիկ անվտանգության և էներգետիկ անկախության մակարդակի բարձրացման, այնպես էլ համայնքների էներգետիկ կայունության ու բնապահպանական հիմնախնդիրները լուծելու և դեպի «կանաչ քաղաք» պարադիգմին անցում կատարելու տեսանկյունից՝ էներգաարդյունավետ լուծումների միջոցով։ Այս առումով, EU4ASEP ծրագիրը կիրառել է նորարարական բիզնես մեխանիզմներ՝ համայնքներում կանաչ էներգիա արտադրելու, կայուն դրամական հոսքեր ստեղծելու համար»,- ասաց նա:
Էներգախնայողության աջակցման հիմնադրամի տնօրեն, «ԵՄ-ն հանուն Հայաստանի կայուն էներգիայի» ծրագրի ղեկավար Աստղինե Պասոյանը նշեց, որ ծրագրի գործարկման 4 տարիների ընթացքում Ապարան քաղաքում կառուցվել է երկու արևային ՖՎ համակարգ՝ տարեկան ընդհանուր 52 ՄՎտժ հզորությամբ: Նա նշեց, որ Ապարանում գործող արևային կայանները ինքնավար են և աշխատում են ցանցի հետ զուգահեռ ռեժիմով, այսինքն՝ ավելցուկը տալիս են ցանցին և կարիքի դեպքում հետ են վերցնում:
Իսկ Արթիկում կառուցվել է համայնքին պատկանող առաջին արտոնագրված արևային ՖՎ էլեկտրակայանը՝ տարեկան 1334,4 ՄՎտժ էլեկտրաէներգիայի արտադրական հզորությամբ:
«Ստեղծված ֆինանսավորման հատուկ մեխանիզմները կօգտագործեն գոյացած բոլոր ֆինանսական ռեսուրսները համայնքում կայուն էներգետիկայի ոլորտում հետագա ներդրումների համար: EU4ASEP ծրագիրը նաև իրականացրել է մի շարք նախագծեր՝ ապահովելով թիրախային համայնքների, քաղաքապետարանների աշխատակազմի մասնագիտական կարողությունների զարգացման և բնակչության իրազեկվածության մակարդակի բարձրացման համար»,-ասաց Պասոյանը:
ԵՄ Կայուն էներգիայի շաբաթը կշարունակի իր միջոցառումները Շիրակի մարզի Արթիկ քաղաքում ապրիլի 28-ին, 29-ին՝ համայնքի երիտասարդների համար սեմինարներով, էներգետիկ աուդիտի գործնական ուսուցմամբ և կավարտվի ապրիլի 30-ին՝ Արթիկում արևային էներգիայի արտադրությամբ զբաղվող ընկերությունների ցուցահանդեսով:

В Армении очень важная роль отводится развитию солнечной энергетики: Гнел Саносян
Как сообщает «Арменпресс», на открытии недели «Общественного форума по устойчивой энергетике», министр территориального управления и инфраструктуры Гнел Саносян отметил, что рад отметить тот факт, что участие общин в сфере солнечной энергии растет.
«Эта программа ЕС предоставила возможность реализовать такие программы в наших различных сообществах. Хочу отметить, что с точки зрения стратегии развития энергетики Армении очень важная роль отводится развитию солнечной энергетики. Рад констатировать, что наши общины являются частью этой важной отрасли", - сказал министр.
Форум собрал национальных и местных разработчиков политики в области устойчивой энергетики, профессионалов, частные компании, доноров и финансовые учреждения для обсуждения достижений и извлеченных уроков программы EU4ASEP, а также инвестиционных возможностей, которые могут быть использованы другими сообществами после завершения проекта EU4ASEP. В Армении началась либерализация рынка электроэнергии.
Андреа Викторин, глава Представительства ЕС в Армении, подчеркнула, что Европейский Союз поддерживает реализацию программ по продвижению устойчивой энергетики в общинах Армении. «Развитие возобновляемой энергетики в общинах Республики Армения, в частности солнечной энергетики, очень важно как с точки зрения энергетической безопасности, повышения уровня энергонезависимости, решения энергетической стабильности и экологических проблем сообщества и перехода к парадигме «зеленого города» за счет энергоэффективных решений. В связи с этим программа EU4ASEP использовала инновационные бизнес-механизмы для выработки зеленой энергии в сообществах, чтобы создать устойчивые денежные потоки», — сказала она.
Астгине Пасоян, директор Фонда поддержки энергосбережения и руководитель программы «ЕС для устойчивой энергетики Армении», отметила, что за 4 года действия программы в Апаране были построены две солнечные фотоэлектрические системы общей годовой мощностью 52 МВтч. Он упомянул, что работающие в Апаране солнечные станции автономны, работают параллельно с сетью, то есть излишки отдают в сеть и забирают обратно при необходимости.
А в Артике была построена первая лицензированная солнечная электростанция, принадлежащая общине, с годовой производственной мощностью 1334,4 МВтч электроэнергии.
«Созданные специальные механизмы финансирования будут использовать все существующие финансовые ресурсы для дальнейших инвестиций в сектор устойчивой энергетики в сообществе. В рамках программы EU4ASEP также реализован ряд проектов, обеспечивающих развитие профессионального потенциала целевых сообществ, сотрудников муниципалитетов, повышение уровня информированности населения», - сказал Саносян.
Неделя устойчивой энергетики ЕС продолжит свою деятельность в городе Артик Ширакской области 28, 29 апреля семинарами для молодежи сообщества, практическими занятиями по энергоаудиту и завершится 30 апреля выставкой солнечной энергии в Артике.