ՌԴ-ն աջակցում է Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ պայմանագրի համաձայնեցմանը. Դենիս Գոնչար
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ-ն աջակցում է Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ պայմանագրի համաձայնեցմանը, տրամադրված է կողմերի միջև ստեղծել վստահության և փոխըմբռնման մթնոլորտ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների չորրորդ դեպարտամենտի տնօրեն Դենիս Գոնչարը:
«Աջակցում ենք Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ պայմանագրի համաձայնեցմանը: Ռուսական կողմը տրամադրված է այսուհետ ևս ամեն կերպ օգնել Բաքվին և Երևանին գտնել շփման եզրեր, ստեղծել վստահության և փոխըմբռնման մթնոլորտ: Միաժամանակ, ողջունում ենք երրորդ երկրների այն նախաձեռնությունները, որոնք կարող են լրացնել մեր համատեղ ջանքերը, այլ ոչ թե հիմնված են աշխարհաքաղաքական խաղերի տրամաբանության վրա»,- հայտարարել է Գոնչարը:
Նա նշել է, որ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացման շրջանակներում լուծվում է խնդիրների մի ամբողջ համալիր, այդ թվում` հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանագծման և հետագա սահմանազատման գործընթացի մեկնարկը, տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումը:

Russia expresses support to peace treaty process between Armenia and Azerbaijan
YEREVAN, APRIL 25, ARMENPRESS. Russia expressed support to the agreeing of the peace treaty between Armenia and Azerbaijan and wants to create an atmosphere of trust and mutual-understanding between the sides.
“We support the agreeing of the peace treaty between Azerbaijan and Armenia,” Russian Foreign Ministry Fourth Department of CIS Countries Director Denis Gonchar told RIA Novosti. “The Russian side wants to continue helping Baku and Yerevan to find [common grounds], create an atmosphere of trust and mutual-understanding. At the same time, we welcome the initiatives of other countries that could supplement our joint efforts and are not based on the logic of geopolitical games,” he said.
Gonchar noted that as part of the implementation of the trilateral agreements by the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan, an entire complex of issues is being solved, including the launch of the delimitation and demarcation process of the Armenian-Azerbaijani border and the unblocking of the economic and transport links in the region.