Եթե զինվորը կանգնած է սահմանին, դա խաղաղություն չի․ Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ընդունում է, որ Հայաստանի և Արցախի շուրջ գոյություն ունի մեծ ագրեսիվություն։
«Ի՞նչ է պետք անել այս ագրեսիվության նկատմամբ։ Պետք է կառավարել այդ ագրեսիվությունը։ Ուրիշ տարբերակ չկա»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում ունեցած ելույթում ընդգծեց Փաշինյանը։
Նիկոլ Փաշինյանը նաև անդրադարձավ այն հայտարարություններին, թե պետք է ժամկետային զինծառայողերին սահմանից հետ քաշել և պայմանագրային զինծառայողներին սահմանին կանգնեցնել։
«Կներեք, եթե պատերազմ սկսվեց, բոլորը պետք է գնան առաջնագիծ։ Մենք չենք ուզում ժամկետայիններին տանենք, պայմանագրայիններին բերենք, մենք ուզում ենք բոլորին հետ բերենք, որովհետև ուզում ենք ունենալ սահման և սահմանապահներ։ Եթե զինվորը կանգնած է սահմանին, դա խաղաղություն չի։ Խաղաղությունը այն է, երբ սահմանին կանգնած է սահմանապահ և հարցերը կարգավորվում են սահմանային նշանների միջոցով և ոչ թե դիրքերի միջոցով։ Մոտ հազար զոհ ենք ունեցել ասվող խաղաղության ժամանակաշրջանում, դա խաղաղություն չի»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Если солдат стоит на границе, это не мир: Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян признает, что вокруг Армении и Арцаха существует большая агрессия.
«Что же делать с этой агрессией? Эту агрессию нужно контролировать. Других вариантов нет», - как передает «Арменпресс», заявил Пашинян в своем выступлении в Национальном собрании.
Никол Пашинян также коснулся заявлений, что военнослужащих срочной службы нужно вывести с границы и на границе поставить контрактников.
«Извините, когда начнется война, все будут на передовой. Мы не хотим ставить там призывников, мы не хотим контрактников, мы хотим всех вернуть, потому что хотим иметь границу и пограничников. Если на границе стоит солдат, это не мир. Мир - когда на границе стоит пограничник, вопросы решаются путем пограничных знаков, а не позиций. Мы в так называемый мирный период имели около тысячи жертв, это не мир», - заключил Пашинян.