Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին՝ պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետի ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
Ընդունեք, խնդրեմ, իմ ջերմ շնորհավորանքները Եվրոպական խորհրդի նախագահի պաշտոնում վերընտրվելու առթիվ։
Ձեր պաշտոնավարման երկուսուկես տարիները համընկել են մարդկության առջև ծառացած աննախադեպ մարտահրավերների ժամանակաշրջանի հետ։ Այս ընթացքում Եվրոպական միությունը և Հայաստանը համատեղ ջանքերով պայքարել են համավարակի տարածման դեմ, միահամուռ կերպով աշխատել պատերազմի հետևանքների վերացման և տևական խաղաղության հաստատման ուղղությամբ։
Չնայած այս բոլոր մարտահրավերներին՝ մեզ նաև հաջողվել է առաջ մղել մեր բազմաշերտ համագործակցության օրակարգն, ինչը նշանավորվել է Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի, ինչպես նաև՝ վերջինիս կիրարկման ճանապարհային քարտեզի ուժի մեջ մտնելով, Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև մի շարք համաձայնագրերի կնքմամբ, Արևելյան գործընկերության շրջանակներում ուղենշային ծրագրերի համաձայնեցմամբ։
Այս կապակցությամբ ջերմությամբ եմ հիշում մեր հանդիպումները, համապարփակ քննարկումներն ու գաղափարների փոխանակումը։
Վստահ եմ, որ գալիք տարիների ընթացքում ևս կպահպանենք մեր շփումների և փոխգործակցության դինամիկան՝ ի շահ Հայաստանի Հանրապետության ու Եվրոպական միության միջև գործընկերության խորացման և բոլորիս առջև ծառացած խնդիրների համատեղ հաղթահարման։
Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ վերահաստատել Հայաստանի հավատարմությունը ընդհանուր հիմնարար արժեքներին, ինչպես նաև փոխանցել Ձեզ նորանոր հաջողությունների լավագույն բարեմաղթանքներս։

Armenian PM congratulates President of European Council on re-election
YEREVAN, MARCH 25, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan sent a congratulatory letter to Charles Michel on his re-election as President of the European Council, the PM’s Office said.
Please, accept my warm congratulations on your re-election as President of the European Council.
The two and a half years of your tenure coincided with a period of unprecedented challenges facing the humanity. During this period the European Union and Armenia have fought against the pandemic with joint efforts, have jointly worked for eliminating the consequences of the war and establishing lasting peace.
Despite all these challenges, we also managed to push forward the agenda of our multilayered cooperation, which was marked by the entry into force of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, as well as the roadmap for its implementation, the signing of a number of agreements between Armenia and the European Union, the approval of guideline programs within the frames of the Eastern Partnership.
On this occasion I warmly remember our meetings, comprehensive discussions and exchange of ideas.
I am confident that we will keep the dynamics of our contacts and mutual cooperation also in coming years for the benefit of the deepening of partnership between Armenia and the European Union and the joint overcoming of the problems facing us all.
By using this chance, I want to reaffirm Armenia’s commitment to the common fundamental values, as well as to wish you new achievements.